DZIŚ JEST:   20   WRZEŚNIA   2020 r.

XXV Niedziela zwykła
Św. Andrzeja Kim Taegon
Św. Pawła Chong Hasang
 
 
 
 

Irak: mimo strat Państwo Islamskie wciąż dysponuje potężną siłą. Chrześcijanie boją się wracać do domów

Irak: mimo strat Państwo Islamskie wciąż dysponuje potężną siłą. Chrześcijanie boją się wracać do domów
Przygotowanie do pierwszej niedzielnej Mszy Świętej po wyzwoleniu z rąk ISIS miasta Kara Kusz (Bachdida / Al-Hamdanijja). FOT. REUTERS/Ahmed Jadallah/FORUM

Choć wojna z Państwem Islamskim zakończyła się trzy lata temu to zdaniem specjalistów ISIS nie zostało zniszczone, ale jedynie przegrupowało swoje siły.

 

Radykałowie od Maroka przez Europę Zachodnią po Indonezję nie zrezygnowali z utworzenia światowego kalifatu. Nie dziwi zatem, że chrześcijanie w Iraku nie wierzą, iż uda im się zachować ziemię swoich przodków.

 

Na tych terenach wciąż działa ponad 10 tys. dżihadystów z ISIS – informuje szef ONZ ds. walki z terroryzmem Władimir Woronkow. Jego zdaniem przegrupowanie wskazuje na zmianę strategii pod nowym przywództwem Amira Abd Ar--Rahmana Al-Mawla.

 

Od czerwca 2014, kiedy dżihadyści przejęli znaczną część Iraku, ponad 800 tys. chrześcijan musiało opuścić te tereny. Po zwycięstwie nad kalifatem do swoich domów powróciła zaledwie połowa. – Nie mają motywacji do powrotu i pewności, czy islamiści nie wrócą, a życie wśród ruin jest bardzo ciężkie – uważa Reine Hanna, dyrektor Assyrian Policy Institute, organizacji non-profit broniącej praw mniejszości.

 

Zdecydowana większość irackich chrześcijan to rdzenni Asyryjczycy mówiący po aramejsku. Irak jest ich domem od 2 tys. lat. Iraccy chrześcijanie mają swoje unikalne formy kultu i starożytną liturgię, która przetrwała do dziś.

 

Przegrana dżihadystów zmuszająca ich do (czasowego?) zaprzestania działań bojowych dała chrześcijanom szansę na powrót. Jednak nie wszyscy zdecydowali się na taki krok także z powodu bierności irackiego rządu. Działania władz na rzecz pojednania i odbudowy kraju miały głównie charakter kosmetyczny i nie wzbudzają zaufania wśród wyznawców Chrystusa.

 

 

Źródło: www.vaticannews.va

ChS

 

 

Czytaj także:
DATA: 2020-09-05 12:24
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
2
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Tak jankesi pomogli chrześcijanom Iraku.
15 dni temu / Ryś
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.