DZIŚ JEST:   28   STYCZNIA   2020 r.

Św. Tomasza z Akwinu,
Doktora Kościoła
Bł. Juliana Maunoir
 
 
 
 

Irak: chrześcijanie odbudowali bibliotekę w Karakoszu

Irak: chrześcijanie odbudowali bibliotekę w Karakoszu
Karakosz. Fot. orlastraz.org

Zniszczona przez ISIS chrześcijańska biblioteka w Karakoszu na Równinie Niniwy została znów oddana do użytku. „Dla Iraku jest teraz bardzo ważne, aby nowe pokolenia podnosiły swój poziom wykształcenia, a biblioteka może w tym pomóc” – zapewniają przywódcy lokalnego Kościoła.

 

Pięć lat temu bandyci z ISIS zaatakowali Karakosz niszcząc domy, kościoły, w tym wiele historycznych miejsc. Miasto zostało praktycznie zrównane z ziemią. W zaledwie kilka godzin swoją starożytną ojczyznę musiało opuścić ponad 100 tysięcy wyznawców Chrystusa, w tym wszyscy syryjscy katolicy mieszkający w Karakosz. Zniszczeniom uległa także biblioteka, która została przez dżihadystów splądrowana, a następnie podpalona. Nieliczne książki, które ocalały były w bardzo złym stanie.

Miasto zostało uwolnione spod okupacji dżihadystów w ciągu dwóch lat. Po powrocie do domów miejscowi zabrali się do odbudowy zniszczeń. Z pomocą wiernych i wolontariuszy udało się oczyścić i uporządkować ocalałe książki oraz zakupić nowe. W ciągu dwóch miesięcy biblioteka została przywrócona do użytku. Obecnie zbiór liczy 650 tomów i podzielony jest na kategorie. Znajdują się w nim książki w różnych językach, w tym w arabskim, angielskim, francuskim i niemieckim. Kolejnym krokiem będzie instalacja sieci internetowej, aby usprawnić wyszukiwanie książek.

–  Zależy nam, aby młode pokolenie było jak najlepiej wykształcone żeby podnieść nasz kraj z gruzów, a biblioteka jest krokiem na drodze do realizacji tego celu – powiedział ksiądz Duraid, który brał udział w odbudowie biblioteki.

 

 

Źródło: KAI/vaticannews.va

RoM

 

 

 


DATA: 2019-09-18 17:21
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
6
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Pamiętam jak w roku 2003 prezydent USA Jerzy Bush młodszy stręczył amerykanom wojnę z Irakiem a główną jego wymówką była broń masowego zniszczenia którą Saddam Hussein ukrył gdzieś gdzie nikt nie może jej odnaleźć. Hm, po wszystkich tych latach doszłem do wniosku że to właśnie chora psychika amerykanów jest ową bronią masowego zniszczenia. Tak bardzo jej szukają a ona jest przecież w ich własnych sercach i umysłach. Odkąd przyjeli prusacki model państwotwórczy z początkiem XIX wieku tak też z wolna stwali się więźniem tej ideologii bardzo podobnie jak niemcy. Dziś nie są nawet świadomi że są źródłem konfiktów na świecie podobnie jak niemcy w Europie. Taka schzofrenia i chore przeświadczenie że amerykanizm jest mesjanistyczny.
4 miesiące temu / Krzysiek
 
I po co byla ta cala wojna ?!?!!
4 miesiące temu / ???
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.