DZIŚ JEST:   15   LISTOPADA   2019 r.

Św. Alberta Wielkiego, Doktora Kościoła
Św. Leopolda III
 
 
 
 

IPN znalazł zobowiązanie Lecha Wałęsy do współpracy z SB. Jest podpisane odręcznie

IPN znalazł zobowiązanie Lecha Wałęsy do współpracy z SB. Jest podpisane odręcznie
fot. Jacek Szydłowski / Forum

Prezes IPN Łukasz Kamiński poinformował na konferencji prasowej o tym, co znaleziono w domu Czesława Kiszczaka. Znajduje się tam odręcznie zobowiązanie do współpracy ze Służbą Bezpieczeństwa, które jest podpisane Lech Wałęsa Bolek” oraz pokwitowanie odbioru pieniędzy. Jak stwierdził Kamiński, dokumenty są autentyczne.


Komunikat w sprawie oględzin pierwszej partii materiałów, zabezpieczonych przez prokuratora IPN w dniu 16 lutego 2016:


Zgodnie z wcześniej przekazanymi informacjami 17 lutego 2016 r. rozpoczęto oględziny akt odnalezionych w domu wdowy po Czesławie Kiszczaku. Po otwarciu zapieczętowanego pakietu oględzinom poddano jego zawartość w postaci papierowej paczki zawierającej dwie teczki.

 

Na tej paczce była przyklejona koperta zaadresowana „Do Dyrektora Archiwum Akt Nowych w Warszawie do rąk własnych”. W kopercie znajduje się odręcznie napisany list z kwietnia 1996 r., w którym Czesław Kiszczak informuje o przekazaniu do Archiwum Akt Nowych akt dokumentujących współpracę Lecha Wałęsy ze Służbą Bezpieczeństwa. List jest odręcznie podpisany przez Czesława Kiszczaka. List wraz z paczką zawierającą obie teczki nie został wysłany.

 

Akta, które zostały poddane oględzinom, składają się z teczki personalnej i teczki pracy tajnego współpracownika o pseudonimie „Bolek”.

 

W teczce personalnej znajduje się 90 kart dokumentów. Teczka jest w oryginalnych okładkach. W teczce personalnej, podzielonej na dwie części, znajdują się dwa spisy zawartości dokumentów. Opisy zawartości odpowiadają stanowi faktycznemu dokumentów znajdujących się w teczce. W teczce personalnej znajduje się koperta, a w niej odręcznie napisane zobowiązanie do współpracy ze Służbą Bezpieczeństwa podpisane: Lech Wałęsa „Bolek”. Wśród dokumentów znajdujących się w tej teczce są również m.in. odręczne, podpisane pseudonimem „Bolek”, pokwitowania odbioru pieniędzy.

 

W teczce pracy tajnego współpracownika, liczącej 279 kart, w oryginalnych okładkach, znajdują się liczne doniesienia tajnego współpracownika pseudonim „Bolek” oraz notatki funkcjonariuszy SB ze spotkań z tajnym współpracownikiem pseudonim „Bolek”. Część doniesień pisana jest odręcznie i podpisana pseudonimem „Bolek”.

 

Dokumenty znajdujące się w obu teczkach obejmują okres lat 1970–1976. W opinii uczestniczącego w czynnościach eksperta-archiwisty dokumenty są autentyczne.

 

Wszystkie poddawane oględzinom dokumenty są precyzyjnie opisywane. Czynność ta będzie dziś kontynuowana. Niezwłocznie po jej zakończeniu zawartość pierwszego pakietu zostanie udostępniona zgodnie z procedurami opisanymi w ustawie o IPN. Kolejne pakiety, zawierające dokumenty zabezpieczone przez prokuratora IPN 16 lutego br., będą poddawane analogicznym czynnościom, a następnie sukcesywnie udostępniane.

 

Warszawa, 18.02.2016

 

Agnieszka Sopińska-Jaremczak 
Rzecznik Prasowy Instytutu Pamięci Narodowej
Źródło: IPN 


DATA: 2016-02-19 08:00
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Te śmiecie usiłowały mnie zabić, ale za głupie były łajzy. Na szczęście dla mnie. Zawsze gardziłem i gardzić będę donosicielami. Na to nie ma wytłumaczenia. Świnia to świnia. Ale zawsze było wyjście. podpisał coś, to się informowało kumpli i dawało fałszywki ubekom. Zawsze mnie wałęsa napawał obrzydzeniem, widać było, że kłamał. Łatwy do rozszyfrowania. Bo bardzo prosty. Wspomniano pułkownika Kuklińskiego. I to jest bohater. Człowiek honoru. Samotnie działał w gnieździe żmij. A o wałęsie opowiedziano mi trochę...
ponad 3 lata temu / rozsądny
 
Jedyne wyjście z twarzą dla Wałęsy to spełnienie 5 warunków spowiedzi tj. Rachunek sumienia, szczere wyznanie grzechów, żal za popełnione winy, postanowienie poprawy i zadośćuczynienie z prośbą o wybaczenie tych, których się obraziło. Oczywiście ponieważ sprawa jest publiczna to w/w warunki spełnić też wobec narodu. Tylko prawdziwa pokora zjednać moze tych, którzy są pokrzywdzeni lub się na Wałęsie zawiedli. Kaźdemu zdarza się błądzić, ale trzeba mieć odwagę żeby się przyznać i przeprosić a nie iść w zaparte. Lukasz z Warszawy.
ponad 3 lata temu / Lukasz z Warszawy
 
Grzegorz, a z jakiego jesteś narodu że tak opluwasz Polaków?
ponad 3 lata temu / Rozczarowany
 
Sprzedał za kasę - to grube pomówienie. Już jeden wyrok z Centkiewiczem Pan Wałęsa wygrał. Ale nie o to chodzi. Kukliński to również bohater, podobnie jak Piłsudski i Wałęsa. My Polacy zamiast wyciągać to co najlepsze z naszych pomników historii i oddawać im cześć na kazdym kroku robimy pod siebie i w tym się taplamy. Sam jestem historykiem i to w tym wielu że doskonale pamiętam czasy stanu wojennego i wiem co może robić z człowiekiem strach i obawa o najbliższych.
ponad 3 lata temu / Grzegorz
 
Grzegorz ! Dla mnie bohaterem to jest Kukliński, a Ty czcij tego swojego bolka...sprzedał nie tylko swoich przyjaciół za kasę, ale wszystkich Polaków, a teraz jeździ sobie po świecie.
ponad 3 lata temu / nunu
 
Polacy to dziwny naród. Mają tendencję opluwania i niszczenia własnych bohaterów narodowych... Ot paskudne przyzwyczajenie. Zamiast gloryfikować i zapominać drobne potknięcia (przykład Piłsudskiego, który też miał co nieco za uszami) to wyciągają i piorą brudy publicznie. Wstyd mi za takiego Centkiewicza, który mieni się być badaczem historii.
ponad 3 lata temu / Grzegorz
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2019 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.