DZIŚ JEST:   19   CZERWCA   2018 r.

Św. Gerwazego i Protazego
Św. Romualda, opata
 
 
 
 

IPN zidentyfikował kolejnych Niezłomnych. Wśród nich bohaterowie ziemi białostockiej

IPN zidentyfikował kolejnych Niezłomnych. Wśród nich bohaterowie ziemi białostockiej
Zdjęcie ilustracyjne. FOT.Lukasz Dejnarowicz/FORUM

Podczas piątkowych uroczystości w Pałacu Prezydenckim wręczono noty identyfikacyjne m.in. rodzinom trzech ofiar komunistycznych zbrodni, których szczątki odnaleziono wskutek pierwszej w Polsce udokumentowanej ekshumacji Żołnierzy Niezłomnych, którą przeprowadzono w 1996 roku na terenie lasu izabelińskiego nieopodal Białegostoku.

 

W piątek noty identyfikacyjne otrzymały m.in. rodziny żołnierzy Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość: Piotra Tomaszyckiego „Gałązki” oraz Czesława Guzieniuka „Gałęzi”, a także rodziny Konstantego Kuźmickiego.

 

W październiku 2013 roku na zlecenie Oddziałowej Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu w Białymstoku, zostały pobrane próbki DNA z 8 szkieletów Żołnierzy Niezłomnych, spoczywających od roku 1996 na Cmentarzu Wojskowym w Białymstoku. Czynności tych dokonali genetycy z Polskiej Bazy Genetycznej Ofiar Totalitaryzmów. Były to pierwsze badania porównawcze DNA prowadzone na profilach genetycznych, uzyskanych ze szczątków Żołnierzy Niezłomnych, odkrytych na terenie województwa podlaskiego.

 

Do badań porównawczych Niezłomnych z Lasu Izabelińskiego koło Olmont, użyto materiału DNA pobranego m.in. od członków rodzin bohaterów, którzy otrzymali wyroki śmierci wydane przez komunistyczne sądy w Białymstoku i dawnym województwie białostockim.

 

Pierwszej w Polsce w pełni udokumentowanej i zatwierdzonej przez urzędy państwowe ekshumacji Żołnierzy Niezłomnych, rozstrzelanych i pochowanych w dole śmierci w lesie Izabelińskim koło Olmont, dokonał zawiązany w Białymstoku Społeczny Komitet Ekshumacji i Pochówku Zamordowanych Żołnierzy Polski Podziemnej.

 

Podczas ekshumacji jamy grobowej, oprócz kompletnych szkieletów 8 Żołnierzy Niezłomnych, znaleziono również m.in. guziki wojskowe z orłem w koronie oraz łuski naboi produkcji rosyjskiej z roku 1945. Odnalezione wskutek ekshumacji  szczątki ośmiu Żołnierzy Niezłomnych przekazano do Zakładu Medycyny Sądowej. Każdy z ośmiu szkieletów został opisany oddzielnym protokołem. Z opinii zawartych w protokołach dowiadujemy się m.in. że wszyscy zamordowani byli mężczyznami w wieku  25 - 35 lat i zginęli od strzału w tył głowy. „Stwierdzone uszkodzenia w obrębie czaszki świadczą o tym, że przyczyną zgonu denata był postrzał głowy, czaszki” – piszą biegli. Najpewniej egzekucji dokonano nad jamą grobową. Ofiary w chwili śmierci znajdowały się w pozycji klęczącej z rękoma związanymi z tyłu.

 

Badania szczątków wykazały też, że komunistyczni oprawcy zadali ofiarom także inne rany. „Badany został również postrzelony w ramię lewe”, „stwierdzono złamanie żeber, trzonu kości promieniowej”. „Złamania powstały w następstwie użycia narzędzia twardego, tępego, mogło powstać przed śmiercią” – pisano w protokołach. W jednym z nich stwierdzono, że śmierć nastąpiła wskutek aż trzykrotnego  strzału w tył głowy.

 

Piotr Tomaszycki urodził się 1 kwietnia 1926 r. w Sokółce. W kwietniu  1946 r. wstąpił do oddziału Zrzeszenia WiN dowodzonego przez Stanisława Biziuka ps. „Sokół”. Tomaszycki nawiązał także kontakt z oddziałem Zrzeszenia WiN Stefana Ejsmonta ps. „Wir”. Brał udział w akcjach wymierzonych przeciwko funkcjonariuszom resortu bezpieczeństwa i żołnierzom sowieckim, a także zajmował się kolportowaniem podziemnej prasy. Aresztowali go funkcjonariusze PUBP w Sokółce w nocy z 20 na 21 sierpnia 1946 r. Wojskowy Sąd Rejonowy w Białymstoku skazał go w trybie doraźnym na karę śmierci. Wyrok wykonano 10 października 1946 r. na terenie lasu Izabelińskiego w okolicy Olmont nieopodal Białegostoku.

 

Konstanty Kuźmicki urodził się 18 marca 1918 r. w miejscowości Szereszów (obecnie na terenie Białorusi). Na karę śmierci został skazany także przez Wojskowy Sąd Rejonowy. Wyrok wykonano 10 października 1946 r.

 

Z kolei Czesław Guzieniuk  ps. „Gałąź” urodził się 3 maja 1925 r. w miejscowości Brukowo i był synem Józefa i Anieli z d. Białous. W styczniu 1946 r. za pośrednictwem swojego brata Edmunda, wstąpił do oddziału terenowego Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość o krypt. „Peluszka”, działającego na terenie gminy Suchowola, którym dowodził Jan Hońko ps. „Pług”. Aresztowany 7 sierpnia 1946 r. przez funkcjonariuszy Powiatowego Urzędu Bezpieczeństwa Publicznego w Sokółce, a następnie skazany na karę śmierci, którą wykonano 10 października 1946 r.

 

 

Adam Białous/WMa

DATA: 2017-04-21 17:06
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 


 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2017 by
INSTYTUT EDUKACJI SPOŁECZNEJ I RELIGIJNEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Fundacji Instytutu Edukacji Społecznej i Religijnej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.