DZIŚ JEST:   18   LISTOPADA   2019 r.

Bł. Karoliny Kózkówny
Św. Odona, opat
 
 
 
 

IPN prowadzi śledztwo w sprawie rzezi wołyńskiej. Trwają poszukiwania świadków

IPN prowadzi śledztwo w sprawie rzezi wołyńskiej. Trwają poszukiwania świadków

Pion prokuratorski IPN w Lublinie, w związku z prowadzonym śledztwem w sprawie rzezi wołyńskiej, wydało komunikat, w którym prosi o zgłaszanie się świadków ludobójstwa popełnionego w latach 1939-1945 przez członków OUN-UPA na ludności narodowości polskiej.  Już zaraz po ogłoszeniu komunikatu, w lubelskiej siedzibie IPN rozdzwoniły się telefony od świadków.

 

Szacunkowo zamordowanych na Wołyniu zostało około 80 tysięcy osób narodowości polskiej. Dziesiątki tysięcy, którym udało się przeżyć te wydarzenia, zostało zmuszonych do ucieczki pozostawiając cały dorobek życia, a nawet pokoleń. Duża część tych osób trafiła następnie na roboty do Niemiec. Akcja nacjonalistów ukraińskich objęła setki miejscowości, wsi, kolonii na terenie województwa wołyńskiego, nie licząc miejsc i obszarów niezamieszkanych, gdzie również dokonano licznych mordów.

 

W śledztwie w dalszym ciągu przesłuchiwani są świadkowie tamtych wydarzeń, trwają kwerendy archiwalne realizowane i planowane są kolejne wnioski o przeprowadzenie czynności w drodze międzynarodowej pomocy prawnej, w tym do organów wymiaru sprawiedliwości Ukrainy.

 

Oddziałowa Komisja Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu w Lublinie w apelu informuje, iż poszukuje osób pokrzywdzonych i świadków oraz inne osoby współuczestniczące zamieszkującej województwo wołyńskie. „Zwracamy się z apelem do osób pokrzywdzonych, członków ich rodzin, świadków oraz tych wszystkich, którzy posiadają informacje na temat zbrodni, a także są w posiadaniu zdjęć pomordowanych, list ofiar lub innej przydatnej dokumentacji, o kontakt z tut. Komisją. Korespondencję prosimy kierować na adres: Oddziałowa Komisja Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu w Lublinie ul. Wodopojna 2, 20-086 Lublin telefon: 81 534 59 11 [email protected]” – czytamy w apelu IPN.

 

Zaraz po ogłoszeniu komunikatu, w lubelskiej siedzibie IPN rozdzwoniły się telefony od świadków zbrodni popełnionych przez ukraińskich nacjonalistów.  Wielu świadków zgłosiło się też osobiście. Jak twierdzą prokuratorzy IPN ich relacje są bardzo cenne. – Kiedy UPA przystąpiła do mordowania,  my Polacy znaleźliśmy się nagle w sytuacji bez wyjścia. Bronić się nie było czym. Stanowiliśmy mniejszość w porównaniu z dużą liczbą Ukraińców. Wieści o likwidacji całych polskich osiedli, dochodziły do nas coraz częściej – wspomina w rozmowie z PCh24.pl 94-letnia Alfreda Kołodzińska, wołynianka.

 

Adam Białous


DATA: 2019-06-12 12:57
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
6
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Na temat mordow Polakow przez ukraincow napisano tyle ksiazek i innych publikacji a dalej Ukraina udaje ze nic sie nie stalo.Swiadkowie poumieraja niedlugo a Polska podlizuje sie potomkom tychmordercow.
5 miesięcy temu / Kresy
 
Niestety były to tak traumatyczne przeżycia, że są tacy, którzy nie mogą o tym mówić chociaż minęło już tyle lat.
5 miesięcy temu / Gość
 
Teraz????? Niestety większość już nie żyje.....
5 miesięcy temu / Paweł
 
Niestety moja mama nie żyje i już nie opowie prokuratorowi IPN, ale przed Trybunałem NAJWYŻSZEGO złoży oskarżając świadectwo, a ja tu na ziemi nieustannie modlę się o upadek bolesny ukrainy i ukraińskich banderowców i ich sympatyków.
5 miesięcy temu / observer
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2019 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.