DZIŚ JEST:   21   WRZEŚNIA   2020 r.

Św. Mateusza Ewangelisty
Bł. Marka z Modeny
 
 
 
 

IPN poszukuje grobów Niezłomnych na niespotykaną do tej pory skalę

IPN poszukuje grobów Niezłomnych na niespotykaną do tej pory skalę
FOT. Adam Białous

Wiosną tego roku, na niespotykaną do tej pory skalę, ruszyły prace poszukiwawcze prowadzone przez pracowników i prokuratorów IPN. Poszukiwania, głównie szczątek żołnierzy podziemia niepodległościowego, trwają w wielu miejscach kraju i zagranicą. Dokonano już kilku bardzo ważnych odkryć.

 

Prace poszukiwawcze mogły nabrać tak dużego rozmachu dzięki utworzeniu i „nabraniu rozpędu” przez nowy pion IPN – Biuro Poszukiwań i Identyfikacji, którego pomysłodawcą i szefem jest prof. Krzysztof  Szwagrzyk. Biura poszukiwań funkcjonują w każdym oddziale IPN, a więc niemal w każdym województwie. Do tego działa specjalna komórka IPN do prowadzenia prac poszukiwawczych za granicą.

 

Biura Poszukiwań i Identyfikacji IPN w ostatnich tygodniach niemal codziennie informują o rozpoczęciu i efektach prowadzonych wykopalisk. Również dziś rano została tam zamieszczona informacja na temat rozpoczęcia prac poszukiwawczych w Żochatyniu  (woj. małopolskie). Prace te mają na celu  odnalezienie szczątków Polaków zamordowanych przez członków UPA i SB OUN w latach 1944-1947. Badania prowadzone są w miejscu gdzie znajdowała się studnia, do której, wg relacji świadków wrzucono zwłoki zabitych.

 

Komunikaty Biura Poszukiwań IPN z ostatnich dni informują o całym szeregu działań poszukiwawczych. W Cieszynie (woj. śląskie) rozpoczęły się prace archeologiczne, których celem jest sprawdzenie informacji o tajnych pochówków dokonanych, w określonym przez świadków miejscu, przez funkcjonariuszy Powiatowego Urzędu Bezpieczeństwa Publicznego w Cieszynie po 1945 roku. Natomiast 8 kwietnia 2019 r. pracownicy Biura Poszukiwań i Identyfikacji IPN rozpoczęli kolejny etap prac poszukiwawczo archeologicznych w okolicach dawnego majątku Scharfenberg (woj. opolskie). Objęty poszukiwaniami teren jest typowany przez specjalistów jako możliwe miejsce pochówku jednego z żołnierzy Narodowych Sił Zbrojnych ze zgrupowania Henryka Flame ps. ,,Bartek”.

 

Kolejne prace poszukiwawcze trwają już w miejscowości Krasnosielc (woj. mazowieckie). Pracownicy IPN weryfikują informację o ukryciu ciała żołnierza Narodowych Sił Zbrojnych, który miał zostać zabity w nocy z 1 na 2 maja 1945 r. przez funkcjonariuszy Powiatowego Urzędu Bezpieczeństwa Publicznego.  

 

IPN na bieżąco informuje również o praca prowadzonych również zagranicą m.in. w Niemczech, gdzie niedawno eksperci odnaleźli wiele urn z prochami Polek zamordowanych i spopielonych w niemieckim obozie koncentracyjnym Ravensbrück. Na wierzchu urn widoczne są dane zamordowanych więźniarek – imię, nazwisko, data i miejsce urodzenia, a także data śmierci wraz z numerem z listy krematoryjnej. Odkrycia dokonano na cmentarzu w miejscowości Fürstenberg. Są to pierwsze w historii prace zespołu prof. Krzysztofa Szwagrzyka na terenie Niemiec.

 

Adam Białous


DATA: 2019-04-11 11:50
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
3
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

@tys prawda A można coś więcej o tych dowodach?
ponad 1 rok temu / uuuu
 
Wydatki z budżetu na ten cel również muszą mieć niespotykaną do tej pory skalę. A "wy klęci" i "niezłomni" to tematy wielowątkowe i znacznie bardziej skomplikowne niż serwuje Polakom propaganda obecnie rządzącej partii.
ponad 1 rok temu / tak myślę
 
szukają tych których im pasuje szukać, mając informacje o konkretnych i pewnych miejscach nic z tym nie robią. panowie z ipn piszą własną historię a niestety jeden z nielicznych uczciwych w tej instytucji czyli profesor szwagrzyk nie może być wszędzie a co gorsza nie jest o wszystkim informowany. strażnicy pamięci typu pewien pan z krakowskiego ipn dbają o to by co niektóer sprawy i osoby nie ujrzały światła dziennego, wiem co mówie i mam na to dowody
ponad 1 rok temu / tys prowda
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.