DZIŚ JEST:   23   LIPCA   2018 r.

Św. Brygidy, patronki Europy
 
 
 
 

IPN odpowiada niemieckiej gazecie: Tak, rodzina Ulmów była wyjątkowa, za to typowe były niemieckie zbrodnie

IPN odpowiada niemieckiej gazecie: Tak, rodzina Ulmów była wyjątkowa, za to typowe były niemieckie zbrodnie
Fot. Archiwum Instytutu Pamięci Narodowej
#HITLER    #OKUPACJA    #ZBRODNIE NIEMIECKIE    #MUZEUM    #MARKOWA    #ULMOWIE    #IPN

„Czy bohaterska rodzina Ulmów była typowa?” – takie pytanie na łamach „Frankfurter Allgemeine Zeitung” postawił Joseph Croitoru, sugerując że muzealne upamiętnienie rodziny Ulmów to zagrywka polityczna ustawiająca debatę na temat relacji polsko-żydowskich. IPN odpowiada: Tak, Ulmowie byli wyjątkowi. Typowe były za to masowe egzekucje dokonywane przez Niemców w okupowanej Polsce.

 

Joseph Croitoru na łamach „FAZ” podjął się krytyki powstałego w Markowej muzeum poświęconego bohaterskim Polakom, którzy poświęcali swoje życie ratując Żydów. Publicysta, nawiązując do historii rodziny Ulmów, będącej patronem placówki, postawił tezę, że ich historia jest wyjątkowa, zatem cała inicjatywa zmierzająca do upamiętnienia bohaterskich Polaków, była partyjną imprezą, która „rozogniła debatę historyczną” na temat relacji polsko – żydowskich.

 

„Jest oczywistym, że postawa Ulmów, oddających życie za ratowanie Żydów nie była typowa. Postawy heroiczne nigdy nie są typowe! Podobnie nie była typowa działalność Ireny Sendler, która uratowała z rąk niemieckich morderców dwa i pół tysiąca żydowskich dzieci, umieszczając je głównie w polskich rodzinach i klasztorach katolickich. Nie był typowy los kuriera polskich władz podziemnych, Jana Karskiego, który tragedię polskich Żydów w 1943 roku przedstawił m.in. prezydentowi Rooseveltowi, nie wywołując niestety żadnej realnej reakcji” – napisał dr Łukasz Kamiński, prezes Instytutu Pamięci Narodowej. Polemika została opublikowana na łamach „FAZ”.

 

Jak dodał, Muzeum w Markowej nie powstało po to, by sugerować, że postawa Ulmów była typowa. Ma ono wskazywać na wyjątkowość ich ofiary, także po to, by stawiać ich i im podobnych jako wzór dla obecnego i przyszłych pokoleń. „Jestem przekonany, że wizyta w tym muzeum stawiać będzie przed odwiedzającymi, niezależnie od ich narodowości, przede wszystkim fundamentalne pytania o naturę człowieka, o istotę dobra i zła” – napisał szef IPN.

 

Jak dodał, „typowe w okupowanej przez Niemców Polsce było co innego. Już w pierwszych tygodniach typowe stały się masowe egzekucje, przede wszystkim przedstawicieli polskich elit.” Podobnie typowe na obszarach włączonych do III Rzeszy były wysiedlenia ludności polskiej, które objęły ponad 800 tysięcy osób. „Typowe były łapanki na ulicach miast, z których zatrzymani trafiali do więzień, obozów koncentracyjnych a w najlepszym przypadku na roboty przymusowe. Typowe były pacyfikacje wsi, podczas których palono zabudowania i mordowano mieszkańców” – zaznaczył Kamiński.

 

Szef IPN przywołał też przykłady wysiedlania Polaków, odbierania im dzieci w celu germanizacji, zniszczenie całego systemu edukacji, rabunek i niszczenie dzieł kultury oraz ekonomiczna eksploatacja kraju. „Typowym było wreszcie karanie za udzielenie pomocy Żydom, którym Niemcy zgotowali całkowitą Zagładę, a na miejsce wykonania swojego ostatecznego rozwiązania wybrali polską ziemię. Zgodnie z zarządzeniami władz okupacyjnych groziła za to kara śmierci” – dodał Kamiński.

 

Jak zaznaczył, IPN prowadzi badania nad losami Polaków ratujących Żydów nie po to, by spełniać jakiekolwiek ideologiczne zapotrzebowanie. Jest to obowiązek wobec bohaterów, „którzy ryzykując własnym życiem zasłużyli na to, by ich imiona zostały zapisane w pamięci potomnych.” Kamiński przyznał, że w Polsce toczy się spór o wielkość pomocy niesionej Żydom, która nie była w czasie wojny dokumentowana.


„Niezależnie jednak od tej dyskusji jedno jest pewne. Było ich znacznie więcej, niż członków antyhitlerowskiego ruchu oporu w Niemczech, historię których można poznać w wielu muzeach i miejscach pamięci. Polscy bohaterowie, którzy narażając własne życie ratowali bliźnich zasługują na upamiętnienie. Zamiast kwestionować sens budowy poświęconego im muzeum, należy się raczej zastanowić dlaczego powstało ono tak późno – napisał Kamiński.

 

Źródło: ipn.gov.pl

MA   


DATA: 2016-04-15 16:24
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Kossak Szczucka jest zupełnie pomijana, a tak naprawdę to ona była w tej pomocy najbardziej skuteczna. Nic nie ma o niej w MHŻP to skandal !
ponad 2 lata temu / tim
 
Popatrzmy na Schulza typowy niemiec patrzący na Polaków,ijakie wnioski wyciągniemy?.
ponad 2 lata temu / dana
 
krótka i rzeczowa odpowiedź odpowiednia do pytania
ponad 2 lata temu / HKM
 
Tak trzeba. Niech nasze urzędy państwowe oszczercom publicznie ucierają nosa, w mediach naszych i ich, zamiast poprawne politycznie protesty "wymieniać". Trzeba z nich a nie z nas robić pośmiewisko.
ponad 2 lata temu / zbit fg
 
Niech Niemcy pokażą nienieckie rodziny tak odważne . Oni tylko odważnie zabijali
ponad 2 lata temu / maropolo6112
 
ŚWIETNY artykuł pana Kamińskiego !!! Kto, jak kto, ale Niemcy na pewno NIE MAJĄ PRAWA UCZYĆ NAS HISTORII, a tym bardziej zaprzeczać faktom !!! Mam nadzieję, że FAZ naprawdę to opublikował.
ponad 2 lata temu / SZCZERA
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2017 by
INSTYTUT EDUKACJI SPOŁECZNEJ I RELIGIJNEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Fundacji Instytutu Edukacji Społecznej i Religijnej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.