DZIŚ JEST:   24   STYCZNIA   2021 r.

Niedziela Słowa Bożego
Św. Franciszka Salezego, Doktora Kościoła
Św. Felicjana, biskupa
 
 
 
 

IPN odnalazł szczątki chłopca - ofiary niemieckiego bestialstwa

IPN odnalazł szczątki chłopca - ofiary niemieckiego bestialstwa
Zdjęcie ilustracyjne.FOT. PCH24.PL

Pracownicy białostockiego oddziału Biura Poszukiwań i Identyfikacji IPN odnaleźli szczątki  Romualda Lenczewskiego, 7-letniego chłopca, którego Niemcy zastrzelili, kiedy ten biegł ostrzec rodziców przed obławą. W domu Lenczewskich ukrywali się żołnierze AK.

 

Ekshumację szczątków IPN przeprowadził na prywatnej posesji w miejscowości Leńce koło Białegostoku. W miejscu pochówku Romualda Lenczewskiego, od czasów powojennych, stał metalowy krzyż. Miejsce to było zadbane. W rocznice tragicznej śmierci dziecka, rodzina składała tam kwiaty. „W czasie prac archeologicznych odnalezione zostały szczątki ludzkie, które – według wstępnej oceny antropologa – mogą należeć do poszukiwanego Romualda Lenczewskiego. Potwierdzenie tożsamości będzie możliwe po przeprowadzeniu badań genetycznych” - czytamy w komunikacie IPN.  

 

8 października 1943 roku niemieccy żandarmi urządzili obławę na ukrywających się w gospodarstwie Lenczewskich w podbiałostockiej wsi Leńce żołnierzy AK – Janusza Owsińskiego ps. „Dołęga” oraz jego brata bliźniaka Andrzeja Owsińskiego ps. „Rola”. W dniu tragicznych wydarzeń syn gospodarzy, siedmioletni Romuald Lenczewski, wraz z ciotecznym bratem Jerzym Modrzejowskim bawili się niedaleko domu. W pewnym momencie zauważyli zbliżające się do wsi ciężarówki. Jerzy wbiegł do domu Lenczewskich, gdzie w kuchni była jego matka Jadwiga Modrzejowska i powiadomił ją o sytuacji.  Ta szybko ukryła znajdującą się w domu broń AK-owców.  Wrzuciła ją do dużej drewnianej misy (tzw. dzieży) wypełnionej mąką, w której zagniatało się ciasto na chleb.

 

W tym samym czasie Romek Lenczewski biegł do pracujących w polu rodziców, aby ostrzec ich przed obławą. Pozbawieni skrupułów Niemcy zaczęli strzelać do chłopca z broni maszynowej. Dosięgło go kilka kul. Co straszniejsze, dziecko, które Niemcy kazali sąsiadowi Lenczewskich, pod groźbą śmierci, zakopać w dole do przechowywania ziemniaków, podczas pochówku jeszcze żyło. Niemcy tego tragicznego dnia aresztowali u Lenczewskich wszystkich domowników, sołtysa wsi oraz dwóch braci AK-owców. Po brutalnych przesłuchaniach, Lenczewskich i ich krewnych wypuszczono, niestety Janusza Owsińskiego ps. „Dołęga” i sołtysa Leńców Stanisława Jaworowskiego – rozstrzelano.

 

Adam Białous


DATA: 2020-09-16 15:55
 

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
8
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Zaproscie i pokażcie dzieło jego współbraci i ojca,nowemu ambasadorowi Niemiec w Polsce
4 miesiące temu / Kazimierz
 
Potomkowie ludobójców chcą nas dziś uczyć "praworządności" i "europejskości".
4 miesiące temu / sp
 
Przypomnę, że Hitler kochał zwierzęta.
4 miesiące temu / Her
 
@Jjwsj: Jeśli nienawidzisz to tego właśnie chce demon.
4 miesiące temu / El Domel
 
To jest przerażajace ile cierpienia na polskiej ziemi i w ogóle na świecie !!! Taki mały aniołek biegł by ostrzec i demon go zamordował. Ryczeć się chce na to wszystko. W Łodzi obóz koncentracyjny dla dzieci ile cierpień tych małych aniołków. Nienawidzę tego świata ! To ludzie ludziom zgotowali ten los!!! Nic się nie zmieniło !
4 miesiące temu / Jjwsj
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.