DZIŚ JEST:   30   LISTOPADA   2020 r.

Św. Andrzeja Apostoła
Bł. Jana z Vercelli
 
 
 
 

IPN odkryło szczątki dwóch osób w ubeckiej katowni. Poszukiwania wciąż trwają

IPN odkryło szczątki dwóch osób w ubeckiej katowni. Poszukiwania wciąż trwają
Zdjęcie ilustracyjne.FOT. PCH24.PL

Podczas prac prowadzonych na terenie dawnego więzienia karno-śledczego UB i NKWD (tzw. Toledo) w Warszawie, pracownicy Biura Poszukiwań i Identyfikacji IPN odkryli szczątki dwóch osób. Poszukiwania potrwają do 18 września.

 

IPN w komunikacie informuje o cechach odkrycia „Ułożenie odnalezionych szczątków jest takie samo jak w przypadku większości tajnych pochówków ofiar zbrodni komunistycznych. Ofiary zostały bezwładnie wrzucone do dołów śmierci i zasypane. Przy szczątkach odnaleziono fragmenty polskiego umundurowania”, czytamy w komunikacie.

 

Odnalezione szczątki zostaną teraz poddane badaniom identyfikacyjnym DNA, a następnie uroczyści pochowane.   - To ważne, że dziś odnaleźliśmy szczątki kolejnych osób, które nie będą już dłużej spoczywać gdzieś pod murem, w bezimiennym dole. Zabezpieczymy te szczątki, poddamy badaniu genetycznemu i pochowamy z należnym szacunkiem - mówi dr hab.  Krzysztof Szwagrzyk, wiceprezes IPN, dyrektor Biura Poszukiwań i Identyfikacji IPN.  

 

Obecnie prowadzone prace stanowią drugi etap poszukiwań. Pierwszy etap odbył się w czerwcu tego roku. Już na początku czerwca odnaleziono luźne szczątki ludzkie. Natomiast w połowie tego miesiąca poinformowano o odkryciu szczątek trzech osób. IPN podał wówczas, że brak śladów trumien, a także sposób ułożenia szczątków mogą wskazywać, iż ujawniono pochówki więzienne okresu komunizmu.

 

Więzienie Karno-Śledcze Warszawa III (Toledo), na warszawskiej dzielnicy Praga-Północ to więzienie NKWD a później Urzędu Bezpieczeństwa istniejące od chwili wejścia wojsk sowieckich na warszawską Pragę (1944). Było ono przeznaczone do osadzania w nim żołnierzy Armii Krajowej, Narodowych Sił Zbrojnych oraz innych więźniów politycznych, których instalowany reżim stalinowski uznał za niebezpiecznych dla nowej władzy. Więzienie to istniało do 1956 roku. W jego murach wykonano egzekucje na wielu członkach podziemia niepodległościowego.

 

Wśród więźniów to miejsce komunistycznego terroru uchodziło za najsurowsze. Toledo odgrodzone było murem wysokim na trzy metry, z drutem kolczastym i odłamkami szkła wmurowanymi ostrymi krawędziami do góry. W narożnikach znajdowały się wieże strażnicze z reflektorami. Od 1951 roku cele śmierci mieściły się na pierwszym piętrze.  Naczelnikiem więzienia był Kazimierz Szymonowicz (prawdziwe nazwisko Kopel Klejman). Z zachowanych relacji wynikało, że lubił osobiście wykonywać wyroki śmierci. Później pełnił funkcję naczelnika krwawego więzienia UB w Rawiczu.

 

Według posiadanych przez IPN relacji świadków, zwłoki pomordowanych żołnierzy podziemia, były grzebane m.in. w rowie, który znajdował się na terenie więzienia. Ciała składane były na zmianę ze śmieciami i zasypywane żrącym wapnem. W latach 80’ ubiegłego wieku budynki więzienne rozebrano. Później zaczęto tam budować bloki mieszkalne. W 2001 roku, w miejscu głównego bloku więzienia stanął pomnik „Ku Czci Pomordowanych w Praskich Więzieniach 1944–1956”.

 

źródło – ipn.gov.pl

opracował: Adam Białous


DATA: 2020-09-08 15:22
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
4
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Ufam, że pan Kopel Klejman odbiera już zasłużoną nagrodę w postaci płynnego złota bo to wyśniona nagroda każdego członka tej nacji w miejscu mu przeznaczonym.
2 miesiące temu / ~V~
 
?Krwawy Kazio? z Chęcin Szymonowicz Szymanowicz Kazimierz z Chęcin 1923-1987. Urodził się 6 stycznia 1923 r. w Chęcinach i pochodził z żydowskiej rodziny przed zmianą nazwiska nazywał się Kopel Klejman. To w Chęcinach zetknął się z ruchem komunistycznym, który był popularny w robotniczych kręgach ludności żydowskiej. Od lat młodzieńczych był zdeklarowanym komunistą. Po II wojnie światowej był pierwszym naczelnikiem Więzienia Karno-Śledczego nr III w Warszawie na Nowej Pradze tzw. ?Toledo?. Więzienie było katownią Urzędu Bezpieczeństwa i NKWD, przeznaczoną dla żołnierzy Armii Krajowej, Narodowych Sił Zbrojnych oraz innych organizacji podziemnych. Porucznik Kazimierz Szymonowicz pełnił funkcję naczelnika ?Toledo? od lutego do lipca 1945 roku i lubił osobiście wykonywać wyroki śmierci. M.in. powiesił rtm. Lucjana Szymańskiego ?Janczara? uczestnika I wojny światowej, wojny polsko-bolszewickiej, II wojny światowej, awansowanego do stopnia podpułkownika podczas służ
2 miesiące temu / m.
 
Naczelnikiem więzienia był Kazimierz Szymonowicz prawdziwe nazwisko Kopel Klejman - ,,rzeźnik" pochodzenia żydowskiegi.
2 miesiące temu / ech
 


 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.