DZIŚ JEST:   20   WRZEŚNIA   2020 r.

XXV Niedziela zwykła
Św. Andrzeja Kim Taegon
Św. Pawła Chong Hasang
 
 
 
 

IPN odkrył masowy grób. To ofiary Niemców zamordowane w Powstaniu Warszawskim

IPN odkrył masowy grób. To ofiary Niemców zamordowane w Powstaniu Warszawskim
Zdjęcie ilustracyjne (Fot.Polonia Christiana/YouTube)

Pracownicy Biura Poszukiwań i Identyfikacji Instytutu Pamięci Narodowej odkryli na warszawskim Mokotowie grób z ciałami ośmiu osób. Najprawdopodobniej są to ofiary Niemców pacyfikujących Powstanie Warszawskie. Ich szczątki zostaną poddane badaniom DNA.

 

Śledczy IPN prowadzili poszukiwania na terenie Więzienia Mokotowskiego przy ul. Rakowieckiej w Warszawie. Odkryli masowy grób zawierający szczątki co najmniej ośmiu osób. Zdaniem prof. Krzysztofa Szwagrzyka, kierującego pracami Biura Poszukiwań i Identyfikacji, są to ofiary zamordowane przez Niemców w czasie Powstania Warszawskiego.

 

Grób odkryto przy dawnym pawilonie śledczym, tzw. Pałacu Cudów, w którym już po wojnie więźniowie poddawani brutalnym przesłuchaniom funkcjonariuszy UB w „tajemniczy” sposób przyznawali się do zarzutów. Prof. Szwagrzyk zaznacza, że pawilon wciąż skrywa wiele tajemnic czekających na odkrycie.

Zarówno szczątki jak i rzeczy osobiste znalezione przy ofiarach (medaliki, łańcuszki, krzyżyki) zostaną poddane szczegółowym badaniom identyfikacyjnym.

 

W czasie II wojny światowej kompleks więzienny służył niemieckiemu okupantowi. W pierwszych dniach powstania oddziały AK bezskutecznie starały się zdobyć więzienie. W odwecie Niemcy zamordowali około 600 więźniów. Po wojnie w niedokładny sposób dokonano ekshumacji ciał, czego dowody widzimy obecnie.

 

Aktualnie na terenie dawnego kompleksu powstaje Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL. Prace IPN prowadzone są w celu upewnienia się, czy na tym terenie nie znajdują się ludzkie szczątki.

 

 

Źródło: rmf24.pl / gazetaprawna.pl

PR 

 

  


DATA: 2018-07-13 09:23
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.