DZIŚ JEST:   23   WRZEŚNIA   2020 r.

Św. Ojca Pio z Pietrelciny
Św. Tekli, męczennicy
 
 
 
 

IPN odkrył kolejne szczątki. Możliwe, że to ofiara komunistycznej bojówki z Białorusi

IPN odkrył kolejne szczątki. Możliwe, że to ofiara komunistycznej bojówki z Białorusi
zdj. zapomniane mogiły polskich żołnierzy zamordowanych przez bojówki Komunistycznej Partii Zachodniej Białorusi w okolicy wsi Połowce ( woj. podlaskie) - foto Adam Białous

Podczas prac poszukiwawczych prowadzonych przez IPN Białystok w okolicy miejscowości Czeremcha (woj. podlaskie), na trafiono na szczątki jednej osoby. Badania wykazały, że przed śmiercią była torturowana. Przypuszcza się, że mogą to być szczątki dyrektora zakładów kolejowych, gorącego polskiego patrioty, zamordowanego we wrześniu 1939 roku przez członków białoruskiej bojówki komunistycznej.

 

W dniach 1-4 kwietnia 2019 roku pracownicy Biura Poszukiwań i Identyfikacji IPN prowadzili prace w rejonie miejscowości Czeremcha, gdzie poszukiwano ofiar, które zginęły we wrześniu 1939 roku z rąk członków lokalnych bojówek Komunistycznej Partii Zachodniej Białorusi. Zachowane relacje świadków oraz informacje pozyskane od mieszkańców, wskazywały na pobliski pochówek dwóch lub trzech osób.

 

Podczas prac poszukiwawczych odkryto jeden szkielet ludzki.  Przypuszcza się, że mogą to być szczątki Jana Płoszka, dyrektora Zakładu Nasączania Podkładów Kolejowych w Czeremsze. W ramach prowadzonego śledztwa prokurator Oddziałowej Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu w Białymstoku zabezpieczył między innymi pętlę z drutu, który znajdował się na szyi odnalezionej osoby. Stan szkieletu wskazuje, iż ofiara była przed śmiercią okrutnie torturowana.

 

Początek dochodzenia prokuratorskiego w tej sprawie jest związany z zawiadomieniem, jakie do oddziałowej Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu IPN w Białymstoku złożył w roku 2013 mieszkający w Czeremsze Zygmunt Kostowski. Mężczyzna od kilkudziesięciu lat działa na rzecz upamiętnienia miejscowych bohaterów walk o niepodległość Polski.

 

Białostocka prokuratura IPN w toku śledztwa ustaliła, iż Jan Płoszek pochodził ze Śląska. Ówczesne władze II RP skierowały go do Czeremchy, aby kierował budową Nasączalni Podkładów Kolejowych. Następnie Płoszek został jej dyrektorem. W 1939 r. Jan Płoszek mógł mieć nieco ponad 40 lat. Mężczyzna miał do Czeremchy sprowadzić swoją rodzinę, żonę i dwoje dzieci, chłopca i dziewczynkę. Według zeznań świadków, rodzinie Płoszka udało się uciec przed białoruską bojówką. On sam jednak został ujęty, a jego dalsze losy są do dziś nieznane.

 

Po agresji Sowietów na Polskę 17 września 1939 roku, na wschodnich ziemiach II RP uaktywniły się bojówki Komunistycznej Partii Zachodniej Białorusi. Ich członkowie dokonali licznych mordów na żołnierzach Wojska Polskiego, policjantach i przedstawicielach polskiej inteligencji oraz ziemiaństwa. Według niektórych źródeł historycznych, liczba zamordowanych przez Białorusinów ziemian i inteligentów polskich była większa niż liczba przedstawicieli tych klas społecznych zamordowanych przez Ukraińców. Wiedza o tych mordach była jednym z powodów organizacji znanych akcji odwetowych, przeprowadzonych na przełomie 1945 – 46 przez 3 Brygadę Wileńską Narodowego Zjednoczenia Wojskowego, którą dowodził kapitan Romuald Rajs ps. „Bury”.

 

W południowej części województwa podlaskiego jest wiele miejsc, w których spoczywają szczątki ofiar bojówek  Komunistycznej Partii Zachodniej Białorusi. W czasach PRL miejsca te były celowo - poprzez działalność miejscowych władz komunistycznych - zapomniane, zaniedbane, a wiedza o nich systemowo zwalczana. Dopiero obecne działania IPN pozwalają odszukać mogiły pomordowanych, często w okrutny sposób, polskich bohaterów.

 

 

Adam Białous

 

 


DATA: 2019-04-10 14:02
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
1
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

białoruski obóz koncentracyjny w Kołdyczewie gdzie zginęło ponad 6000 Polaków: księża, inteligencja oraz wielu żydów czeka na prawdę https://pl.wikipedia.org/wiki/Ob%C3%B3zkoncentracyjnywKo%C5%82dyczewie
ponad 1 rok temu / rex
 
IPN ma za zadanie odkryc to co jest zakryte klamsteem w Jedwabne. Zacznijmy w koncu bronic wlasnego imienia zanim odbiora nam calkowicie prawo glosu.
ponad 1 rok temu / Bartek
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.