DZIŚ JEST:   20   LUTY   2020 r.

Św. Franciszka i Hiacynty Marto
Św. Zenobiusza
 
 
 
 

IPN o dokumentach Ministerstwa Obrony Rosji. „Wytworzone przez sowiecki aparat represji”

IPN o dokumentach Ministerstwa Obrony Rosji. „Wytworzone przez sowiecki aparat represji”

W 75. rocznicę wejścia Armii Czerwonej do Warszawy, Ministerstwo Obrony Federacji Rosyjskiej opublikowało dokumenty dotyczące działań wojsk sowieckich w latach 1944-1945. Sprawę komentuje Instytut Pamięci Narodowej, który podkreśla, że dokumenty pomijają milczeniem sowieckie działania ukierunkowane na umożliwienie Niemcom likwidacji Powstania Warszawskiego.

 

Dokumenty publikowane przez Ministerstwo Obrony Federacji Rosyjskiej dotyczą działań Armii Czerwonej na terenie Polski w latach 1944-1945. Moskwa twierdzi, że ich publikacja ma na celu „ochronę prawdy historycznej, przeciwdziałanie fałszowaniu historii oraz blokowanie prób rewizji rezultatów Wielkiej Wojny Ojczyźnianej”. Instytut Pamięci Narodowej podkreśla, że dokumenty nie wnoszą nowych informacji na temat działań Sowietów w tym okresie. Co więcej, pomijają m.in. istotne fakty dotyczące działań i zaniechań Armii Czerwonej podczas Powstania Warszawskiego.

 

„W okresie tym Związek Sowiecki, walcząc z Niemcami, jednocześnie prowadził konsekwentną politykę zmierzającą do uniemożliwienia odbudowy niepodległej Rzeczypospolitej Polskiej. Po przeprowadzonej przemocą aneksji ziem wschodnich RP do ZSRS i po zniewoleniu pozostałego terytorium Polski, sowiecki aparat terroru (i podległe mu organy komunistyczne) prowadził działania represyjne wobec sił niepodległościowych i społeczeństwa przywiązanego do nadziei odbudowy wolnej Polski” – czytamy w komunikacie IPN.

 

Historycy podkreślają, że rosyjskie dokumenty „pomijają milczeniem sowieckie działania ukierunkowane na umożliwienie Niemcom likwidacji Powstania Warszawskiego. „Nie pokazują zwalczania i niszczenia przez siły sowieckie oddziałów AK, idących na pomoc Powstaniu. Wszystkie pokazane dokumenty pochodzą z końca września i z października 1944 r., kiedy Sowieci zajęli prawobrzeżną część stolicy oraz pozwolili na ograniczone (ale nagłaśniane) działania zbrojne wobec pozostałej części miasta (w rzeczywistości nieprowadzące do zmiany sytuacji frontowej). Ciekawe jest dodatkowe udokumentowanie nielojalności komunistycznej Armii Ludowej wobec Polski i władz powstańczych, obrazujące rzeczywistą jej podległość sowieckim ośrodkom dowódczym” – napisano w oświadczeniu Instytutu Pamięci Narodowej.

 

IPN zauważa, że część dokumentów ujawnionych przez rosyjskie ministerstwo jest wytworzona przez sowiecki i komunistyczny aparat represji i propagandy. Historycy dodają, że sowieckie dokumenty pokazują zwalczanie jednostek Armii Krajowej i sił niepodległościowych, traktowanych jak „bandytów”. „Działania samoobronne AK przeciw sowieckiemu zniewoleniu, masowym represjom i mordom dokonywanym przez NKWD i inne formacje na ziemiach zajętych przez ZSRS, Rosjanie fałszywie przedstawiają jako „działania terrorystyczne”, ukrywając całokształt sowieckiej polityki przeciw niepodległości Polski w latach 1944-1945. To typowe zabiegi propagandy komunistycznej z czasów Stalina” – czytamy.  

 

Polscy historycy podkreślają również, że w dokumentach opublikowanych przez Moskwę nie znajdziemy informacji o dokonywanych w całej Polsce zbrodniach sowieckich tj. mordach, rabunkach i gwałtach, a także rabunku infrastruktury przemysłowej, wywożonej w zorganizowany sposób do ZSRS. „Nie zostały tu opublikowane dokumenty ukazujące skalę sowieckich represji” – podaje IPN.

 

 

Źródło: Instytut Pamięci Narodowej, wp.pl

WMa

 

 

 


DATA: 2020-01-18 10:42
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
5
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

To my jesteśmy "misiem" a Rosja gryzącym pieskiem?
1 miesiąc temu / @bezmyśl
 
nienwisc do Polski odebrala rozum Putinowi i zydom ktorzy wyrosli w jego srodowisku nwet nie widza ze wszyscy od nich sie odwracaja a i w Polsce jawne juz prawie lokajstwo graniczace z poddanstwem wobec wladz zydowskich staje sie po tych wyczynach zydow Putina raczej corz trudniejsze i wlasciwie to za tevdzialania powinnismy byc wdzieczni Putinowi
1 miesiąc temu / ZBIGNIEW
 
Obawiam się, że teraz nas zaboli jak opublikują dokumenty? Po co było zaczepiać "misia"? Tylko głupcy z rekonstrukcyjnej grupy piłsudczyzny mogli dać się podprowadzić żydojankesom, a teraz Polska ucierpi przez to grillowanie nas. Tym sposobem zedrą z nas "447" i ostatni gasi światło.
1 miesiąc temu / myśl
 
Prezydent Rosji ryzykuje utratę szacunku w cerkwi.
1 miesiąc temu / opinia
 
@Aha Nikt rozsądny może i nie uwierzy ale problem w tym, że cały tzw. zachód już dawno stracił rozsądek odkąd do władzy doszło pokolenie 68 przesiąknięte marksizmem.
1 miesiąc temu / IzajaszGB
 
Ale czy stanowisko IPN będzie miało dalsze odbicie ? Czy tylko pozostanie gadaniem do Polaków ? Takie stanowisko wraz z dokumentacją winno trafić do wszystkich przedstawicielstw państw obcych na terenie Polski z obowiązkiem przekazania ich władzom państwowym tych przedstawicielstw a obowiązkiem przedstawienia własnych w tym zakresie stanowisk.
1 miesiąc temu / odszkodowania
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.