DZIŚ JEST:   17   LUTY   2020 r.

Św. Siedmiu Założycieli Zakonu Serwitów NMP
 
 
 
 

IPN apeluje do Rosji: nie fałszujcie historii!

IPN apeluje do Rosji: nie fałszujcie historii!
Zdjęcie ilustracyjne Fot. K. Skłodowski / Fotorzepa / Forum

W 80. rocznicę podpisania paktu Ribbentrop-Mołotow Instytut Pamięci Narodowej specjalny komunikat, w którym krytykuje rosyjskie władze za próby rehabilitacji tamtego porozumienia.

 

„To próba fałszowania historii” – czytamy w komunikacie IPN, który w ten sposób odnosi się do prób rehabilitacji paktu, stanowiącego podstawę rozbioru Polski przez dwóch agresorów w trakcie II wojny światowej.

 

Przedstawiciele IPN zaznaczyli także w komunikacie, iż ofiarami zwartego paktu byli nie tylko Polacy, ale także inne kraje Europy wschodniej a „także sami Rosjanie”.

 

 Poniżej publikujemy pełną treść komunikatu zamieszczonego na stronie internetowej Instytutu Pamięci Narodowej.

 

"Rzeczpospolita Polska w okresie międzywojennym była państwem żywotnie zainteresowanym utrzymaniem pokoju na kontynencie europejskim. Zawarła dwa pakty o nieagresji z totalitarnymi sąsiadami – z ZSRS w 1932 roku i z Rzeszą Niemiecką w roku 1934. Oba porozumienia oznaczały we wzajemnych stosunkach wyrzeczenie się wojny. Polska zamierzała w ten sposób utrwalić pokój i istniejące granice – polsko-niemiecką i polsko-sowiecką. Nie dołączono do tych paktów żadnych tajnych protokołów, nie było skrywanych porozumień o podziale stref wpływów w Europie. Była chęć zabezpieczenia polskich obywateli przed groźbą wojny i zniewolenia.

 

Podpisany 23 sierpnia 1939 r. w Moskwie Pakt Ribbentrop-Mołotow miał zgoła odmienny charakter. Pod pozorami „paktu o nieagresji” Niemcy i Związek Sowiecki w tajnym protokole dokonali podziału stref wpływów, dzieląc między siebie terytoria innych niepodległych państw. W ten sposób oba państwa przygotowały się do polityki imperialnych podbojów wolnych narodów – w celu ich zniewolenia i podporządkowania totalitarnym reżimom z Moskwy i Berlina. Pakt ten był wstępem do rozpalenia pożogi drugiej wojny światowej.

 

Rzesza Niemiecka, po tym gdy wypowiedziała deklarację z 1934 roku, dokonała agresji na Polskę 1 września 1939 roku. Związek Sowiecki złamał porozumienie z 1932 roku, dokonując – w sojuszu z Adolfem Hitlerem – zbrojnej inwazji na Polskę 17 września 1939 roku.

 

Obecne rosyjskie próby rehabilitacji niemiecko-sowieckiego porozumienia z 1939 roku i przemilczanie jego długoletnich, tragicznych konsekwencji są niczym innym jak próbą fałszowania historii i obroną polityki totalitarnych reżimów – polityki, której ofiarami byli nie tylko Polacy, Żydzi, Litwini, Łotysze, Estończycy, Rumuni, Finowie, Ukraińcy, Białorusini i wiele innych nacji, ale także i sami Rosjanie.

 

W tym szczególnym dniu, gdy obchodzimy Europejski Dzień Pamięci Ofiar Reżimów Totalitarnych, apelujemy, aby tragiczna historia pozostała lekcją, z której potrafimy wyciągnąć wnioski".

 

 

Źródło: dorzeczy.pl

ged

 


DATA: 2019-08-24 08:27
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
3
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

PiS się zagapil albo chce wojny. Ta "dekomunizacja" w wydaniu PiS dotyczy tylko Rosji. Jakoś dziwnie nie dotyczy komunizmów innych. Nawet ta "Dekomunizacja wybiórcza" już jest passe. Nowe trendy, wyznaczane dziś przez USrael, nie przewidują potępienia Rosji. Szwejk był szybszy niż PiS co ma słaby refleks. Specjalnie? Trump nakazał wojnę czy Putin?
5 miesięcy temu / do PiS
 
Środowiskom lewackim wypłukanym z tożsamości polskiej przeszkadza szacowna instytucja IPN chcą - jej likwidacji;gdyż zakłóca im proces wybielania komunizmu i "niepotrzebnie" ukazuje niewygodne prawdy polityczne i historyczne.Siły patologi antypolskiej działają od zewnątrz ale jeszcze bardziej grożniejsze są te wewnętrzne;albowiem siły agenturalne dążą ze wszech sił do destabilizacji społecznej w Polsce - widoczne to jest gołym okiem!
5 miesięcy temu / t
 
Słuszna postawa, ale IPN mówi takie rzeczy za głośno. Doradzam takie apele wygłaszać cichutko, najlepiej głęboko w piwnicy aby kogoś nie urazić. Jak zwykle, gdy ktoś opluwa nas na cały świat, a my swoje stanowisko prezntujemy dyskretnie i tylko polskiej opinii publicznej. Bo najważniejsze abyśmy byli postrzegani jako takie fajne, dobroduszne Państwo. Inaczej inni sie na nas obrażą i nie będą nas lubić, prawda?
5 miesięcy temu / PM
 
Trudno przeprowadzać dywagacje co by było gdyby ZSRR postąpił inaczej.Są ludzie,którzy budują zdarzenia na własnych wymyślonych faktach,które mają się nijak do istniejących w owym czasie układów międzynarodowych.Każda władza państwowa przeważnie kieruje się własnym interesem utrzymania bezpieczeństwa własnego narodu,a nie państw ościennych.To trzeba brać po uwagę.Polska oraz wszystkie sąsiadujące państwa z ZSRR nie posiadały sojuszów obronnego.Można powiedzieć były bezbronne.ZSRR zabezpieczał własne interesy.Polska jak i obecnie jest państwem bardzo słabym militarnie.Uzależnionym od militarnych potęg światowych; USA,Rosji,a nawet Niemiec.Defilady, właśnie pokazują jak Polska słabym jest państwem.Defilada w Katowicach przypominała przedwojenne defilady wojskowe.Trochę zabawek wojskowych.Z tym,że pokazano sprzęt wojenny obcego pochodzenia.Gdyby Rosja chciała opanować Polskę,bo innego sąsiada podobno o zakusach najazdowych nie mamy, to co w tedy?Co da potęga Polski?
5 miesięcy temu / nn
 
A kiedy IPN zaapeluje do Żydów ?!
5 miesięcy temu / Spostrzegawczy
 
Na czym, jak na czym, ale na fałszowaniu historii i wykorzystywaniu jej do celów politycznych, to IPN się zna.
5 miesięcy temu / Leon
 


 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.