DZIŚ JEST:   18   STYCZNIA   2021 r.

Św. Małgorzaty Węgierskiej
Bł. Reginy Protmann
 
 
 
 

„Intronizacja” jako pogański obyczaj? Szokująca diagnoza „katolika otwartego” na łamach „Wyborczej”

„Intronizacja” jako pogański obyczaj? Szokująca diagnoza „katolika otwartego” na łamach „Wyborczej”
Fot. André Loja / freeimages.com

Dokonany przez Kościół, naród i przedstawicieli władzy państwowej Jubileuszowy Akt Przyjęcia Jezusa za Króla i Pana, który miał miejsce w listopadzie, wyraźnie stanowi przysłowiową sól w oku środowiska „Gazety Wyborczej” oraz jego mieniących się katolickimi przybudówek.

 

Czwartkowa „Gazeta Wyborcza” publikuje tekst Andrzeja Wielowieyskiego zatytułowany „Jezus Królem, a nasze chrześcijaństwo słabnie”. Autor to były redaktor „Więzi” i działacz KiK, po 1989 r. senator, poseł i europoseł.


Powiedzieć, iż Wielowieyski nie należy do grona entuzjastów Intronizacji byłoby bez wątpienia eufemizmem. Dla autora bowiem ten akt „jest niczym innym tylko kultywowaniem odwiecznych obyczajów pogańskich, w których różni Jowisze i Odyny wspierali ludzi, narody i państwa w walce o byt i przewagę” (sic!).

 

Jak zauważa publicysta, bywało i na odwrót: „to władcom przypisywano boskość, aby dodać im chwały i umocnić władzę. Z tych dawnych doświadczeń rozwinął się i wciąż pokutuje cezaropapizm, i to nie tylko w prawosławiu. Religijnie wzmacnia on władzę i jej znaczenie polityczne, ale przesłania też i osłabia istotę dobrej nowiny chrystusowej o naszym dziecięctwie bożym, o braterstwie ludzi, miłości, miłosierdziu i zbawieniu”.

 

Czyż jednak Jubileuszowy Akt Przyjęcia Jezusa za Króla i Pana może stanowić przykład takiej właśnie sytuacji? Zdecydowanie nie! W jaki sposób klęczący przed Najświętszym Sakramentem prezydent Andrzej Duda uosabiał jakiekolwiek negatywne czy pogańskie inklinacje wie chyba tylko sam autor i jego intelektualni akolici.

 

I choć z częścią diagnoz autora można się zgodzić – przestroga przed zakusami państwa zmierzającymi w kierunku podporządkowania sobie Kościoła – to jednak trudno zapomnieć stojącym u podstaw tej analizy porażającym wręcz porównaniu aktu Przyjęcia Jezusa za Króla i Pana (nazywanego przez autora intronizacją) z kultywowaniem pogaństwa.

 

W opinii Wielowieyskiego wrogiem numer jeden zagrażającym Kościołowi jest nacjonalizm. „Nacjonalizm jest groźny dla Kościoła, bo jest prokościelny, ale antychrystusowy. Intronizowanie Chrystusa jest także aktem politycznym, który kontynuuje odwieczny sojusz ołtarza z tronem, z którego się przecież od kilku pokoleń wyzwalamy, co dotyczy na ogół zarówno mniej, jak i bardziej konserwatywnych ludzi Kościoła” - pisze Wielowieyski.

 

I dalej „dla nacjonalistów i konserwatystów Kościół może być bardzo przydatny, bo spaja społecznie, ale już Chrystus jest zbędny, bo przeszkadza, bo jest słaby, bo idzie do prostytutek i grzeszników i jest otwarty na wszystkich, również na naszych politycznych i narodowych przeciwników. Do tego wyraźnie mówi, że Królestwo moje nie jest z tego świata. Tylko że tego wielu z nas po prostu nie słucha”.

 

Na zakończenie autor nie omieszkał wywołać do tablicy między innymi ks. prof. Bartnika. Dlaczego? Bowiem wpisuje się on w „groźną teologię narodu”.

 

„U nas jednak nadal kontynuujemy groźną teologię narodu ks. prof. Bartnika, a ks. Międlar ma licznych naśladowców. Czy Kościół w Polsce potrafi wreszcie stawić czoła odradzającemu się wciąż pogaństwu?” – kończy Wielowieyski cały czas pisząc, przypomnijmy, o Jubileuszowym Akcie Przyjęcia Chrystusa za Króla i Pana, ogłoszonym przez polskich biskupów.

 

 

luk

 


DATA: 2016-12-30 12:10
 

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

NN nie ma sił nadprzyrodzonych tylko Jezus Chrystus Król Polski natomiast ateizm jest mitem gdyż mówi że Bóg nie istnieje spójrz na otaczający świat który został przez Niego stworzony.
ponad 4 lata temu / Tomasz
 
Ależ oczywiście że ideologia ateistyczna to są bzdury, wyznawane bezkrytycznie przez NN dlatego bo go tak ukierunkowano lata temu wiadomo jaką edukacją natury demagogicznej. Dlatego nie zauważa oczywistych, namacalnych sprzeczności i braku logiki ateizmu, który nie potrafi ocenić rzeczywistości jaka ona jest, tylko wymyśla bajki.Są jednak tacy, którzy wbrew populizmowi oceniają inaczej te działania, co widać. Obecna "cywilizowana" edukacja skutkuje u osób szczątkowo myślących uwodzeniem ludzi nie tylko przez totalnie głupi ateizm, lecz także przez wiarę w Allachy, Buddy czy pogańskie zabobony. Uwodzenie ludzi fałszem jest bowiem nie tylko domeną ateistów, lecz wszystkich którzy przestali zauważać istotę spraw zmieniających nieubłaganie świat. Głupcy wierzą że mogło się to odbyć przypadkowo, bez wpływu boskich działań.Czy ten pokaz wiary w przypadek nie jest obłudnym pokazywaniem wiary ateistycznej, dla skomlenia tutaj przez NN o zainteresowanie? Zdecydowanie tak.
ponad 4 lata temu / do NN
 
Może dla (doNN) są to bzdury bo jest ukierunkowany pewną edukacją natury demagogicznej, nie zauważa rzeczy oczywistych,namacalnych, ale oceniających rzeczywistość jaka ona jest.Są jednak tacy, którzy wbrew populizmu oceniają inaczej te działania, co widać.To co się dzieje obecnie jest to jednak powrót do dawnych zwyczajów wiary w siły nadprzyrodzone.Uwodzenie ludzi.Naszym władzom obecnym jest to na rękę, gdyż lud ukierunkowywany w inną stronę. przestaje zauważać pewnych spraw zmieniających nieubłaganie świat, bez wpływu boskich działań, wymodlanych przez lud katolicki.Czy ten pokaz wiary przez rządzących nie jest obłudnym pokazywaniem wiary katolickiej tłumowi wiernych, dla uzyskania poparcia społecznego?Te nabożne miny.Moim zdaniem tak.Teraz,o wymienionych periodykach. To nie są skandaliczne teksty jak niektórzy przyjmują, lecz ocena rzeczywistości bez retuszu,którym posługują się demagodzy, pochlebiającym pewnym bezkrytycznym gustom i poglądom konserwatywnym.
ponad 4 lata temu / NN
 
A.Wielowieyski były redaktor ?Więzi? i działacz KiK, po 1989 r.oraz działającemu też w KIK Henrykowi Woźniakowskiemu prezes ZNAKU (wydawcy książki Grosa)bliżej do Wyborczej warto sprawdzić; i jego skandaliczny tekst CO SIĘ DZIEJE W POLSCE" umieszczony w periodyku Europe INFOS :www.pch24,pl/skandaliczny-tekst-wozniakowskiego-usuniety-ze-strony-komisji-konferenci-biskupów-ue.
ponad 4 lata temu / Kagatos
 
Do mazur. Królestwo Chrystusa nie jest z tego świata, ale Jego Królowanie jest absolutnie także DLA tego świata, w tym i dla Polski.
ponad 4 lata temu / Rzymski Katolik
 
Akty kultu religijnego nie są celem samym w sobie. Mają wskazywać na coś ważniejszego niż one. Jeżeli nie stoi za nimi intencja zjednoczenia z rzeczywistością, którą nazywamy Bogiem, to tylko oddalają ludzi od Niego. Pomagać potrzebującym, bo dostrzegamy w nich istnienie Stwórcy i to tak bardzo, że zapominamy o sobie, to jest prawdziwy akt Intronizacji Chrystusa w naszym życiu na tej Ziemi. Nie zmieni tego faktu żadne koniunkturalne rozdzielanie włosa na czworo przez dziennikarzy i ich mocodawców. Nie teoretyzować! Czynić dobro dla innych z powodu naszego Stwórcy. Ot co...
ponad 4 lata temu / wmo
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.