DZIŚ JEST:   07   SIERPNIA   2020 r.

Pierwszy Piątek
Św. Kajetana z Thieny
Bł. Edmunda Bojanowskiego
 
 
 
 

Interoperacyjność, inteligentna obrona i militarna strefa Schengen nową wizją NATO w Europie?

Interoperacyjność, inteligentna obrona i militarna strefa Schengen nową wizją NATO w Europie?
fot.Wolfgang Meier/VISUM/FORUM
#WOJSKO    #OBRONNOŚĆ    #ZBROJENIA    #KREML    #UZBROJENIE    #ARMIA    #NATO    #MOSKWA    #WSCHÓD    #ROSJA    #WSCHODNIA FLANKA

Od zakończeniu „zimnej wojny” kraje europejskie znacznie zmniejszyły wydatki na obronę, a Organizacja Paktu Północnoatlantyckiego (NATO) nie była specjalnie zainteresowana wzmacnianiem obronności Europy Wschodniej. Od dwóch lat – chociaż z oporami – podejmowane są inicjatywy, które tę sytuację mają zmienić.

 

Sojusz po rozpadzie ZSRR zaniedbał kwestie bezpieczeństwa na wschodniej flance, chętnie za to angażował się w odległe konflikty, np. w wojnę w Afganistanie. Były ambasador brytyjski na Łotwie Ian Bond, ambasador UE w Armenii i Gruzji Denis Corby, a także amerykański ambasador w Kazachstanie i Gruzji William Courtney i ambasador USA na Białorusi Kenneth Yalowitz dwa lata temu przekonywali, że Sojusz Północnoatlantycki musi pilnie nakreślić odważniejszą wizję obrony krajów Europy Wschodniej.

 

Jak na razie w celu poprawienia bezpieczeństwa kierownictwo NATO proponuje państwom członkowskim znaczne zwiększenie wydatków na własną obronę, podjęcie działań zmierzających do budowy „inteligentnej obrony” (zintegrowanie istniejących systemów tarczy antyrakietowej, włączanie kolejnych tarczy) oraz „interoperacyjności”.

 

W 2012 roku Azja wyprzedziła Europę, stając się drugim po Ameryce Północnej regionem świata, który wydaje najwięcej na obronę. W grupie 15 państw o najwyższych wydatkach na cele militarne w 2015 r. znalazły się jedynie cztery kraje europejskie: Wielka Brytania, Francja, Niemcy i Włochy.

 

W ostatnich latach coraz większa liczba uchodźców, rosnąca sieć organizacji terrorystycznych, rozmieszczenie zaawansowanych broni taktycznych przez główne mocarstwa i inwazja na Ukrainę stworzyły poważne wyzwanie dla zdolności UE do radzenia sobie z zagrożeniami.

 

Jednocześnie różne niepaństwowe organizacje militarne z łatwością nabywają i wykorzystują zaawansowaną broń, taką jak np. pociski balistyczne. Szefostwo NATO uważa, że współpraca między państwami członkowskimi UE jest kluczem do osiągnięcia efektywnej obrony, przeciwdziałającej aktualnym zagrożeniom dla bezpieczeństwa.

 

Kraje europejskie – wedle zaleceń ekspertów – powinny inwestować w sprawdzone systemy obrony przeciwrakietowej typu Patriot i SM-3. Na rozwój całkowicie nowych tarczy – zdaniem NATO – nie ma wystarczająco dużo czasu i środków finansowych. Dlatego postuluje się włączenie obrony przeciwrakietowej poszczególnych państw do istniejącej już sieci i skoordynowanie współpracy wywiadowczej w celu podejmowania szybkich decyzji. Jest to tzw. interoperacyjność.

 

Byli ambasadorzy brytyjscy i amerykańscy w krajach powstałych po rozpadzie bloku sowieckiego już dwa lata temu apelowali, by NATO opracowało nową wizję obrony na tzw. wschodniej flance. W lipcu 2014 r. po aneksji Krymu podkreślali, że Zachód usiłuje zrozumieć intencje Kremla, tymczasem od dawna były one jasne. Rosja ich nie ukrywała. W kwietniu 2008 roku na szczycie NATO w Bukareszcie Władimir Putin powiedział wyraźnie prezydentowi Bushowi: George, ty nie rozumiesz, że Ukraina nawet nie jest państwem. Czym jest zatem? Część jej terytorium należy do Europy Wschodniej, ale pozostała większa część jest prezentem od nas.

 

Podczas ostatniego szczytu NATO w Warszawie zapadły decyzje o ściślejszej współpracy w zakresie zwalczania cyberataków i zagrożeń hybrydowych. Postanowiono rozlokować w Polsce i krajach bałtyckich łącznie cztery bataliony żołnierzy i odnowić potencjał broni konwencjonalnej oraz  nuklearnej.

 

Ostatnio sojusz zabiega także o to, by żołnierze NATO mogli bez problemu przekraczać granice w strefie Schengen. Estoński minister Hannes Hanso po ostatnim spotkaniu w Warszawie powiedział, że trwają prace nad stworzeniem tzw. militarnej strefy Schnegen, która pozwoli żołnierzom NATO szybko przemieszczać się z jednego państwa do drugiego w razie zagrożenia i umożliwi sprawny transport broni.

 


Źródło: euractiv.com, cer.org

AS
  


DATA: 2016-10-26 13:46
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Przemieszczanie się zbrojnych formacji na terenie UE? Ten, kto będzie mógł nimi dowodzić, będzie posiadał zbyt dużą władzę - oto owoc ustawy 1066.
ponad 3 lata temu / burp
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.