DZIŚ JEST:   18   MARCA   2019 r.

Św. Edwarda, króla
Św. Cyryla Jerozolimskiego, Doktora Kościoła
 
 
 
 

Interkomunia dla małżeństw katolicko-luterańskich? Kardynał Kasper popiera to rozwiązanie

Interkomunia dla małżeństw katolicko-luterańskich? Kardynał Kasper popiera to rozwiązanie
Kard. Walter Kasper. Fot. fot.MAXPPP/FORUM

Katolicy i luteranie będą w pewnych wypadkach wspólnie przyjmować Komunię Świętą – uważa niemiecki kardynał Walter Kasper. Emerytowany hierarcha ma nadzieję, że do zmiany dojdzie już wkrótce.

 

Niemiecki kardynał Walter Kasper ma nadzieję, że w niedługim czasie usankcjonowana zostanie interkomunia katolików i luteranów. Miałoby to dotyczyć przede wszystkim mieszanych, katolicko-luterańskich małżeństw.

 

Jak powiedział purpurat w rozmowie z włoskim dziennikiem „Avvenire”, chciałby, aby już kolejna deklaracja Stolicy Apostolskiej i Światowej Federacji Luterańskiej (ŚFL) „otworzyła drogę do wspólnej Eucharystii w szczególnych sytuacjach, przede wszystkim w związku z mieszanymi pod względem wyznaniowym małżeństwami i rodzinami”.

 

Kasper, który do 2010 roku przewodniczył Papieskiej Radzie ds. Popierania Jedności Chrześcijan, powołał się na dokument opublikowany w tej sprawie przez episkopat amerykański.

 

Ojciec Święty podpisał w 31 października w szwedzkim Lund, wespół z „biskupem” Munibem Younanem, przewodniczącym ŚFL, dokument wzywający do intensyfikacji dialogu ekumenicznego i zapowiadający prace nad ewentualną wspólną katolicko-luterańską Eucharystią. Kilka dni późnej obecny przewodniczący Papieskiej Rady ds. Popierania Jedności Chrześcijan, szwajcarski kardynał Kurt Koch, ogłosił, że zostaną wszczęte prace mające na celu wypracowanie takiej wspólnej Komunii Świętej w przypadku mieszanych małżeństw. Jak argumentował, chodzi tu zarówno o kwestie duszpasterskie, jak i o „eucharystyczną gościnność”.

 

W listopadzie ubiegłego roku podczas wizyty w ewangelicko-luterańskim zborze w Rzymie Ojciec Święty stwierdził, że nie ma kompetencji do wydania zgody na interkomunię dla katolicko-luterańskich małżeństw. Zasugerował jednak, że małżonkowie powinni kierować się własnym sumieniem. – Nigdy nie ośmieliłbym się dać pozwolenia, bo nie należy to do moich kompetencji. „Jeden chrzest, jeden Pan, jedna wiara”. Porozmawiaj z Panem, a następnie idź do przodu. Nie śmiem powiedzieć nic więcej – mówił wówczas Franciszek.

 

 

Źródła: katholisch.de, pch24.pl

Pach
  


DATA: 2016-12-14 15:25
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

ad. Leaf427 ("Czy katolicki kapłan ma w ramach takiej "gościnności" obowiązek udzielania Komunii Świętej heretykowi, który się przypałętał z żoną do katolickiego kościoła?") Gospodarzem jest Pan. A ludzie sprawujący sakramenty są depozytariuszami Jego miłości. Nie zapominajmy o tym porządku, nie stawiajmy Bogu granic ani warunków.
ponad 1 rok temu / Przechodzień
 
Zadam proste pytanie: kto jest Gospodarzem Uczty Eucharystycznej? I komu wolno narzucać Jemu, kogo zaprasza do wspólnego stołu?
ponad 1 rok temu / Przechodzień
 
Problem będą mieli katolicy w takich parafiach ponieważ będą musieli szukać innego miejsca gdzie będzie składana najświętsza ofiara.
ponad 2 lata temu / Nasa
 
Panie,taki Bezbronny , kto się wstawi za Tobą ? Prawdziwie ofiarowałeś się człowiekowi , wydałeś się w ręce ludzi...
ponad 2 lata temu / Hanna
 
Kto go ustanowił kardynałem? Ten człowiek od zawsze miał heretyckie poglądy, już z 20 lat temu postulował Komunię dla cudzołożników.
ponad 2 lata temu / ada
 
Niszczenie kolejnego Sakramentu. Nie dziwi nic
ponad 2 lata temu / koniec
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2017 by
INSTYTUT EDUKACJI SPOŁECZNEJ I RELIGIJNEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Fundacji Instytutu Edukacji Społecznej i Religijnej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.