DZIŚ JEST:   02   KWIETNIA   2020 r.

Św. Franciszka z Pauli
Św. Marii Egipcjanki
 
 
 
 

Interkomunia - Złoty Gral protestantów i liberalnych katolików

Interkomunia - Złoty Gral protestantów i liberalnych katolików
Fot. Daniel Dmitriew / FORUM

„Powszechnie znaną rzeczą jest, że kard. Walter Kasper jest zwolennikiem interkomunii. Jeszcze za pontyfikatu Jana Pawła II mówiło się, że zwracał papieżowi uwagę, iż powinna ona być możliwa w szczególnych przypadkach” – napisał w felietonie dla tygodnika „Do Rzeczy” ks. dr hab. Robert Skrzypczak, wykładowca Papieskiego Wydziału Teologicznego w Warszawie.

 

Zdaniem duchownego, obecne „zamieszanie” związane z podejściem do interkomunii jest efektem inicjatywy ekumenicznej papieża Franciszka w Szwecji w 500-lecie reformacji w ubiegłym roku oraz wizytą Ojca Świętego w luterańskiej parafii Christuskirche w Rzymie 15 listopada 2015 roku.

 

„Jesteśmy świadomi, że mamy przed sobą jeszcze długą drogę, aby osiągnąć pełnię wspólnoty, która wyrażać się będzie w wypatrywanej przez nas wszystkich eucharystycznej Uczcie. Niemniej niezgodności nie mogą nas przerażać, a nasza droga na przód – paraliżować” – powiedział wówczas papież w stolicy Włoch. Największe zainteresowanie opinii publicznej dotyczyło jednak nie samo wystąpienie Ojca Świętego, co jego rozmowy z „wiernymi protestanckiego zaboru”, a zwłaszcza poruszony w czasie ich trwania temat „wspólnej komunii w przypadku małżeństw mieszanych”.

 

- Mamy ten sam chrzest. Gdy modlimy się razem, chrzest rośnie, umacnia się. Gdy uczycie swoje dzieci, kim jest Jezus, po co przyszedł, co dla nas uczynił, czynicie to samo albo w języku luterańskim, albo języku katolickim, ale czynicie to samo – powiedział wówczas Franciszek odpowiadając na pytanie jednej z obecnych luteranek związanych z mężem katolikiem. Biskup Rzymu powołał się na historię biskupa episkopalnego, z którym jak zaznaczył, kiedyś się przyjaźnił. „Odczuwał podobny niepokój: żona katoliczka, dzieci katolickie, a on biskupem. Towarzyszył żonie i dzieciom na niedzielnej Mszy Świętej, a następnie szedł przewodzić nabożeństwu w swoim zborze. Był to pewien krok w stronę wspólnego uczestniczenia w Uczcie Pańskiej” – zaznaczył papież.

 

Ks. Skrzypczak zaznacza, że „wypowiedź Ojca Świętego wzbudziła entuzjazm w gronie luteranów” oraz wśród liberalnie nastawionych komentatorów katolickich. „Dzisiaj często w kontaktach ekumenicznych podnoszony jest temat tzw. eucharystycznej gościnności. Pod tym pojęciem kryje się nadzieja nie tylko na wspólne spożywanie Ciała i Krwi Pańskiej, lecz także koncelebrę z pastorami i prezbiterami innych wspólnot kościelnych” – alarmuje i przytacza kilka „epizodów” z współczesnego Kościoła potwierdzających tą smutną diagnozę.


- Z całą pewnością do rozwoju „gościnności eucharystycznej” chciał przyczynić się ks. Lino Zatelli, proboszcz parafii św. Karola Boromeusza, który do wspólnego odprawiania Mszy Świętej zaprosił teolożkę i pastorkę baptystyczną, Lidię Maggi. Pastor nie tylko koncelebrowała Eucharystię w katolickim kościele, lecz także wcześniej wygłosiła tam siedem konferencji w ramach rekolekcji poświęconych ewangelicznym błogosławieństwom – napisał ks. Skrzypczak.

 


Źródło: Tygodnik „Do rzeczy”

TK


DATA: 2017-03-02 16:01
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Czyli de facto przyznali, że Novus Ordo Missae jest protestancką wieczerzą, że na soborze watykańskim II katolicka Msza została tak sprotestantyzowana, że można ją koncelebrować z pastorami: "Pod tym pojęciem kryje się nadzieja nie tylko na wspólne spożywanie Ciała i Krwi Pańskiej, lecz także koncelebrę z pastorami i prezbiterami innych wspólnot kościelnych?
ponad 3 lata temu / lukas
 
Jest to raczej opis słabego wykształcenia kleru lub jego złej woli. Czym innym jest gościnność a czym innym koncelebra z pastorem- tej ostatniej być nie powinno
ponad 3 lata temu / Rob
 
@hcot: Słuszna uwaga, że Chrystus jest obecny w Eucharystii na zasadzie sprawowania sakramentu, czyli "dokonanej czynności" (ex opere operato), a nie zależy od wiary przyjmującego sakrament. Natomiast zwolennicy luteran powołują się na fakt, że sukcesja apostolska jest, gdyż Luter był zakonnikiem, a pierwszymi pastorami byli kapłani prawdziwego Kościoła... Zgadza się - prawosławni mają ważną Komunię Św. sprawowaną niegodnie, ale już starokatolicy profanują Komunię Św. dokładnie tak samo jak protestanci z uwagi na brak posłuszeństwa Ojcu Świętemu. I tak jak protestanci są traktowani przez Kościół, a rzymski katolik nie powinien chodzić na ich "Msze", a tym bardziej przyjmować ich "Komunii". Tak poza tym jakieś pojęcie mam, bo w dawnych latach interesowałem się protestanckimi herezjami.
ponad 3 lata temu / Wolnościowiec
 
@hcot - Dokładnie tak, jak piszesz.
ponad 3 lata temu / Maria
 
Wolnosciowiec. Protestanci sobie mogą lub nie,wierzyć w jakąkolwiek obecność. Jedno jest pewne,nie mają ich pastorzy ani sukcesji apostolskiej,ani ważnych święceń,więc mogą sobie odprawiać swoje Pamiątki,a i tak tam Chrystusa i jego obecności nie ma i nie będzie. Jak o czymś nie masz pojęcia,to się nie wypowiadaj. Mówi ci to były luteranin. Tylko mając ważne święcenia kapłańskie Chrystus jest obecny w Najświętszym Sakramencie Ołtarza,Komunii Świętej. Wiara ewentualna ludzi nie ma z tym nic wspólnego. Ważnie (choć niegodnie) mają ważną Komunię prawosławni oraz niektóre wspólnoty starokatolickie,mają kapłanów.
ponad 3 lata temu / hcot
 
Z moich obserwacji wynika, że protestanci są bardzo negatywnie nastawieni do katolicyzmu. Wątpię, czy zależy im naprawdę na Komunii św. (Wolnościowiec ma rację, większość -jak nie wszyscy- nie wierzą w realną obecność Jezusa Chrystusa pod postacią Chleba i Wina). Wobec tego po co te szopki? Bo to prosta droga do rozwalania Kościoła Katolickiego i tego co w Nim najistotniejsze, czyli sakramentu Eucharystii. Naiwnym jest ten, co mniema, że oni chcą zbliżenia z KK i jedności.
ponad 3 lata temu / Maria
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.