DZIŚ JEST:   18   SIERPNIA   2018 r.

Św. Heleny, cesarzowej
Bł. Sancji Janiny Szymkowiak
 
 
 
 

„Intencją hitlerowskich Niemiec było zamordowanie Żydów i Polaków”. Ambasador RFN mówi wprost

„Intencją hitlerowskich Niemiec było zamordowanie Żydów i Polaków”. Ambasador RFN mówi wprost
Rolf Nikel. FOT.Krystian Maj/FORUM

Intencją hitlerowskich Niemiec było zamordowanie Żydów i Polaków oraz zniszczenie ich kultury. Musimy wziąć za to pełną odpowiedzialność. Zbrodnie indywidualnych osób, które nie były Niemcami, tego nie zmieniają – mówi w rozmowie z „Rzeczpospolitą” Rolf Nikel, ambasador Republiki Federalnej w Polsce.

 

Dyplomata odniósł się nie tylko do poruszanej ostatnio kwestii historycznej, ale i do spraw bieżących, w tym do poświęcenia Polsce sporej uwagi w niemieckiej umowie koalicyjnej. Zdaniem Nikela wynika to z dużego zainteresowania Berlina stosunkami z Warszawą.

 

W wywiadzie poruszona została również kwestia historycznego pojednania i reparacji wojennych. O ile Rolf Nikel wyraził wdzięczność m.in. wobec polskich biskupów, którzy wyciągnęli rękę na zgodę, to o drugiej sprawie wspominać nie chciał.

 

Mogę tylko powtórzyć deklarację naszego ministra spraw zagranicznych Sigmara Gabriela: sprawa reparacji jest prawnie i politycznie zamknięta. Nie jesteśmy natomiast przeciwni dyskusjom ekspertów w tej sprawie – dodał.

 

W rozmowie z „Rzeczpospolitą” padły również słowa ważne dla polski w kontekście trwającego sporu z Izraelem. Zdaniem Nikela minister Gabriel przypominający o odpowiedzialności Niemców za Holokaust „powiedział coś oczywistego”.

 

Przyjęcie odpowiedzialności za Holokaust jest częścią naszej współczesnej niemieckiej tożsamości. Dlatego włączyliśmy się w proces przeciwstawiania się fałszowania historii. Sam z sukcesem interweniowałem, gdy mówiono o „polskich obozach zagłady” – dodał ambasador RFN w Polsce.

 

 

Źródło: rp.pl

MWł

 

 


DATA: 2018-02-12 21:16
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
1
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Intencja hitlerowcow bylo w pierwszym rzedzie mwymordowanie polskiej inteligencjib resztezostawic jako niewolnikow uslugujacym niemcom zydzi byli w drugiej kolejce od roku 1942 to sa fakty historyczne
6 miesięcy temu / Iga
 
Bzdura
6 miesięcy temu / Tak
 
Jest oczywiste, że w pierwszej kolejność i w 99,99% za wszystkie zbrodnie w czasie IIWŚ odpowiadają Niemcy i tylko oni. Na terenie II RP do 1-09-1939 nikt żydów nie mordował. Za coś takiego groziła kara śmierci tak samo jak za każdy inny mord. ZA WSZYSTKO W LATACH 1939 - 1945 (i dalej) ODPOWIADAJĄ NIEMCY I TYLKO ONI.
6 miesięcy temu / Jagna
 
Izrael przezornie zbyt głęboko (przez z góry zaplanowany przypadek) włożył sobie zatyczki do uszu i pozoruje oczekiwanie na wizytę u chirurga... oraz... pieniądze z ubezpieczenia od nieszczęśliwych wypadków. Służba zdrowia jest zbyt obciążona, a więc reakcji można oczekiwać po wypłacie pieniędzy. Oczywiście negatywnej.
6 miesięcy temu / żydzi ogłuchli
 
Koniec świata! Niemcy bronią Polaków! Ciekawe, ile nasz rząd za to wybuli. A gdzie nasi najlepsi przyjaciele Amerykanie? Oczywiście, w obozie wroga.
6 miesięcy temu / antek
 
Jestem pod wrażeniem niemieckiej polityki, nawet mi do głowy nie przyszło, żeby wykonać taki genialny ruch: "Patrzcie gdzie jest wasz najważniejszy sojusznik, patrzcie, lepiej trzymajcie z nami, my wam wyciągamy rękę".
6 miesięcy temu / bjs
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2017 by
INSTYTUT EDUKACJI SPOŁECZNEJ I RELIGIJNEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Fundacji Instytutu Edukacji Społecznej i Religijnej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.