DZIŚ JEST:   06   CZERWCA   2020 r.

Pierwsza Sobota
Św. Norberta, biskupa
Bł. Marii Karłowskiej, zakonnicy
 
 
 
 


Polonia Christiana nr 54  >   FELIETONY

Grzegorz Braun

Inteligencki mord założycielski


Na zespół urojeniowo‑uroszczeniowy polskiej inteligencji – fenomen wart z pewnością osobnego, znacznie obszerniejszego opisu – składa się między innymi wybujałe poczucie szlachetnego indywidualizmu. Trudno o większą nieprawdę – jeśli bowiem szukamy efektownych przykładów działania instynktów stadnych, to najłatwiej o nie w tym właśnie kręgu. Polski inteligent – którego cały tak zwany „etos” jest w istocie wzniosłą teorią dorobioną do nędznej praktyki, mianowicie: życia na państwowym etacie z gwarantowanym wiktem i opierunkiem na koszt rodaków – żywi na ogół głębokie przeświadczenie oryginalności i śmiałości własnych przekonań. Zdaje mu się, że jest „kotem chodzącym własnymi drogami”, przy czym najczęściej uważa się również za zdecydowanego, nawet jeśli na co dzień raczej cichego nonkonformistę. Cóż za pretensjonalne autoiluzje i jakże głębokie samozakłamanie! Te z gruntu fałszywe mniemania byłyby aż pocieszne w swoim całkowitym oderwaniu od rzeczywistości – gdyby nie to, że rzeczywistość inteligenckiego żywota miewa nierzadko dość brutalne oblicze: salonowej dintojry, zbiorowego linczu, towarzyskiego mordu grupowego. A to ostatnie niejednokrotnie w sensie okrutnie dosłownym.


 

Formalnie i instytucjonalnie polska inteligencja zawdzięcza swoją egzystencję aberracjom ustrojowym przeforsowanym w ostatnich dekadach upadku Rzeczypospolitej. Przede wszystkim: Komisji Edukacji Narodowej (pierwszej w naszych dziejach tak licznej biurokracji) i Teatrowi Narodowemu (otwierającemu drogę do dekretacji przymusowego „abonamentu” na artystów‑serwilistów). Od tamtych czasów polska łże‑elita wchodzi w nawyk korzystania z „darmowych obiadów” i gwarantowanych zamówień publicznych – patrz: tak zwane obiady czwartkowe oraz Łazienki i inne pilne wydatki króla Stasia. Jakże trafna była intuicja warszawskiej ulicy wyrażona w wierszowanej recenzji pomnika Sobieskiego zamówionego przez Stanisława Augusta w roku 1788: Sto tysięcy na pomnik? Ja bym dwakroć łożył – żeby Staś był skamieniał, a Jan Trzeci ożył! Chybione „inwestycje kulturalne” to jednak wciąż dopiero pół biedy. Cały problem w tym, że swoją egzystencję – tradycyjnymi zasadami nawiązującą w istocie do moskiewskiego czynownictwa – polska inteligencja ufundowała również na całej serii mordów założycielskich. Tak, owszem: prawdziwych morderstw, a więc zabójstw z premedytacją popełnianych na jednostkach, których śmierć do dziś zgodnie przemilczana i zakłamana integruje kolejne pokolenia polskich czynowników.Powyższy tekst jest tylko FRAGMENTEM artykułu opublikowanego w magazynie "Polonia Christiana".

zamów e-wydanie   zamów wydanie papierowe
 

Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 

Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 
 

Były czeski przywódca skrytykował w wywiadzie dla katolickiego portalu La Nuova Bussola Quotidiana nadużywanie przez rządy epidemii do wprowadzania surowych ograniczeń społecznych. Zaznaczył, że o ile na początku rozprzestrzeniania się wirusa, gdy nieznane było jego faktyczne oddziaływanie i szkodliwość, było to jakoś uzasadnione, to już wraz z upływającymi tygodniami sytuacja miała się inaczej.

 
 

Premier Mateusz Morawiecki zapowiedział odblokowanie w najbliższym czasie granicy z Litwą. – Ponieważ Litwa ma otwarte granice z Łotwą i Estonią, to można powiedzieć, że z trzema przyjaciółmi bałtyckimi będą otwarte w ciągu najbliższych dni – doprecyzował.

 

 

Propagowanie i finansowanie z pieniędzy podatników oraz wszelkich organizacji lobby homoseksualnego poprzez m.in. instytucje unijne czy władze miast oraz koncerny wpisuje się w koncepcję zrównoważonego rozwoju i budowania tzw. odporności gospodarek. Światowe Forum Ekonomiczne przekonuje, że tylko te miasta, które afirmują subkulturę LGBT+ mają szansę na szybkie wyjście z szoku po pandemii COVID-19. Przedstawiciele agend oenzetowskich mówią także, iż bez upowszechnienia aborcji i sterylizacji niemożliwe jest osiągnięcie zrównoważonego rozwoju.

 

„Nie mogę zamknąć domu Bożego” – odpowiedział 35-letni terrorystom z Państwa Islamskiego ksiądz Ragheed Ganni. Krótko potem został zamordowany, jego proces beatyfikacyjny zakończył swój etap diecezjalny w sierpniu zeszłego roku. Niedawno ukazała się książka opisująca jego historię.

 

Prezydent Brazylii zapowiedział, że jego państwo może opuścić struktury Światowej Organizacji Zdrowia ze względu na jej jednostronną polityczną aktywność.


Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.