DZIŚ JEST:   23   LUTY   2019 r.

Św. Polikarpa, biskupa
Bł. Wincentego Frelichowskiego
Bł. Izabeli, królewny
 
 
 
 


Polonia Christiana nr 54  >   FELIETONY

Grzegorz Braun

Inteligencki mord założycielski


Na zespół urojeniowo‑uroszczeniowy polskiej inteligencji – fenomen wart z pewnością osobnego, znacznie obszerniejszego opisu – składa się między innymi wybujałe poczucie szlachetnego indywidualizmu. Trudno o większą nieprawdę – jeśli bowiem szukamy efektownych przykładów działania instynktów stadnych, to najłatwiej o nie w tym właśnie kręgu. Polski inteligent – którego cały tak zwany „etos” jest w istocie wzniosłą teorią dorobioną do nędznej praktyki, mianowicie: życia na państwowym etacie z gwarantowanym wiktem i opierunkiem na koszt rodaków – żywi na ogół głębokie przeświadczenie oryginalności i śmiałości własnych przekonań. Zdaje mu się, że jest „kotem chodzącym własnymi drogami”, przy czym najczęściej uważa się również za zdecydowanego, nawet jeśli na co dzień raczej cichego nonkonformistę. Cóż za pretensjonalne autoiluzje i jakże głębokie samozakłamanie! Te z gruntu fałszywe mniemania byłyby aż pocieszne w swoim całkowitym oderwaniu od rzeczywistości – gdyby nie to, że rzeczywistość inteligenckiego żywota miewa nierzadko dość brutalne oblicze: salonowej dintojry, zbiorowego linczu, towarzyskiego mordu grupowego. A to ostatnie niejednokrotnie w sensie okrutnie dosłownym.


 

Formalnie i instytucjonalnie polska inteligencja zawdzięcza swoją egzystencję aberracjom ustrojowym przeforsowanym w ostatnich dekadach upadku Rzeczypospolitej. Przede wszystkim: Komisji Edukacji Narodowej (pierwszej w naszych dziejach tak licznej biurokracji) i Teatrowi Narodowemu (otwierającemu drogę do dekretacji przymusowego „abonamentu” na artystów‑serwilistów). Od tamtych czasów polska łże‑elita wchodzi w nawyk korzystania z „darmowych obiadów” i gwarantowanych zamówień publicznych – patrz: tak zwane obiady czwartkowe oraz Łazienki i inne pilne wydatki króla Stasia. Jakże trafna była intuicja warszawskiej ulicy wyrażona w wierszowanej recenzji pomnika Sobieskiego zamówionego przez Stanisława Augusta w roku 1788: Sto tysięcy na pomnik? Ja bym dwakroć łożył – żeby Staś był skamieniał, a Jan Trzeci ożył! Chybione „inwestycje kulturalne” to jednak wciąż dopiero pół biedy. Cały problem w tym, że swoją egzystencję – tradycyjnymi zasadami nawiązującą w istocie do moskiewskiego czynownictwa – polska inteligencja ufundowała również na całej serii mordów założycielskich. Tak, owszem: prawdziwych morderstw, a więc zabójstw z premedytacją popełnianych na jednostkach, których śmierć do dziś zgodnie przemilczana i zakłamana integruje kolejne pokolenia polskich czynowników.Powyższy tekst jest tylko FRAGMENTEM artykułu opublikowanego w magazynie "Polonia Christiana".

zamów e-wydanie   zamów wydanie papierowe
 

Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 

Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 
 

Portal LifeSiteNews.com jest zdania, że biskupi biorący udział w watykańskim szczycie o nadużyciach seksualnych, unikają odpowiedzi na trudne pytania. Wśród nich są te dotyczące związku pomiędzy homoseksualizmem, a skandalami i nadużyciami seksualnymi, do których miało dojść w Kościele.

 

 
 

Niemiecki Bundestag przyjął zmianę prawa dotyczącego informowania o możliwości dokonania aborcji. Lewica chciała pełnej swobody w informowaniu o „usłudze” mordowania dzieci nienarodzonych. Chadecja zablokowała tę regulację, ale zgodziła się na częściowe zwiększenie zakresu informowania o możliwości abortowania dzieci. Bundestag zagwarantował również młodym kobietom dłuższy okres dostępu do darmowej antykoncepcji.

 

Podczas konwencji Prawa i Sprawiedliwości zaprezentowano program i cele rządu na 2019 roku. Prezes Jarosław Kaczyński zapowiedział realizację nowych projektów socjalnych, prorodzinnych i infrastrukturalnych. Jednym z nich jest poszerzenie programu „Rodzina 500 plus”. Świadczenia będą wypłacane także od pierwszego dziecka.

 

Trybunał Sprawiedliwości UE zakwestionował austriacki przepis mówiący o tym, że Wielki Piątek jest dniem wolnym od pracy dla chrześcijan. Teraz władze kraju szukają rozwiązania, które umożliwi świętowanie pamiątki Męki Jezusa Chrystusa i przynajmniej częściowo ograniczy długość pracy tego dnia.

 

Polska windsurferka i medalistka Igrzysk Olimpijskich w Londynie zaprotestowała przeciwko polityce Rafała Trzaskowskiego, który wspiera homoseksualną agendę. „Mówię kategoryczne NIE dla promocji środowisk LGBT i będę bronić tradycyjnej Polski” - napisała.


Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 

Copyright 2017 by
INSTYTUT EDUKACJI SPOŁECZNEJ I RELIGIJNEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Fundacji Instytutu Edukacji Społecznej i Religijnej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.