DZIŚ JEST:   09   SIERPNIA   2020 r.

XIX Niedziela zwykła
Św. Teresy Benedykty od Krzyża
Św. Kandydy Marii od Jezusa
 
 
 
 

Intelektualny guru w ogniu krytyki. Nawet „Znak” punktuje Harariego

Intelektualny guru w ogniu krytyki. Nawet „Znak” punktuje Harariego
Fot. Luis Eduardo Noriega/EFE/Forum

Homoseksualista, weganin żydowskiego pochodzenia, a zarazem naukowiec o radykalnie postępowych poglądach. Yuval Noah Harari z wykształcenia historyk wojskowości stał się intelektualnym guru zajmującym się futurologią, naukami przyrodniczymi, kognitywistyką i nie tylko. Jego książki „Homo deus krótka historia jutra”, „21 lekcji na XXI wiek”, „Sapiens od zwierząt do bogów”  zyskały uznanie zarówno możnych tego świata, jak i zwykłych ludzi.  

 

W swych publikacjach autor ten głosi przyszłość opartą na przejściu ludzkości do nowej formy istnienia – swego rodzaju nadczłowieka. Jego zdaniem technologia pozwoli bowiem na wyniesienie ludzi na poziom znanych z mitologii greckich bóstw. Izraelczyk głosi także nadejście nowych religii, takich jak technohumanizm (udoskonalanie człowieka przez technikę) i dataizm (kult informacji). Twierdzi, że wolna wola, niepodzielna jaźń czy nieśmiertelna dusza nie istnieją, co jego zdaniem wynika z badań naukowych.

 

Postać Yuvala Noaha Harariego wzięło na tapetę pismo „Znak” i poświęciło mu temat miesiąca. Autorzy obecni na łamach liberalno-katolickiego periodyku podkreślają, że izraelski naukowiec z eksperta w wąskiej dziedzinie, przekształcił się w klasyczny przykład specjalisty od wszystkiego. Wzrosła na tym popularność jego tekstów – jednak kosztem naukowej rzetelności.

 

Obejmuje to między innymi argumenty wysuwane przez autora przeciwko istnieniu wolnej woli. Jak zauważa Mateusz Hohol, argumenty Harariego są zaskakująco słabe. Chodzi między innymi o badanie wykonane przez zespół Johna-Dylana Haynesa. Osobom biorącym w nim udział nakazano naciskać lewy lub prawy przycisk – zgodnie z własnym wyborem. Jednak aktywność kory mózgowej wzmagała się nawet 10 sekund przed dokonaniem wyboru. Zdaniem Harariego pokazuje to, że wybór ów był pozorny, a w rzeczywistości decyzja wynikała z wcześniejszej, nieświadomej aktywności mózgu. Sęk tym, że – jak zauważa Hohol – eksperyment ten pokazywał jedynie wyjątkowo proste wybory. Z pewnością więc nie rozstrzyga braku istnienia wolnej woli.

 

Na tym nie koniec upraszczania nauki przez Izraelczyka. Powołuje się on na przykład „mądrego Hansa” ogiera wykonującego jakoby trudne operacje matematyczne; a także małp kapucynek żarliwie reagujących na „niesprawiedliwość” (otrzymały gorsze pożywienie od towarzyszy). Sęk w tym, że jak zauważa dr Mateusz Hohol, ogier mógł po prostu działać pod wpływem uwarunkowania ze strony właścicielki. Z kolei reakcja małp da się wyjaśnić po prostu frustracją z powodu niedostępności dostrzeganego pokarmu.

 

Z kolei dr Aleksandra Przegalińska zwraca uwagę, że Harrari oferuje nadmiernie uproszczone przewidywania dotyczące przyszłości, stanowiące po prostu ekstrapolację sytuacji obecnej. Daleko mu do wyobraźni choćby Stanisława Lema – brzmi zarzut autorki.

 

Natomiast zdaniem Adriana Wesołowskiego, Harari to swego rodzaju celebryta, zdolny poświęcić głoszenie prawdy na ołtarzu zysku. Świadczą o tym kontrowersje wokół najnowszej książki „21 lekcji na XXI wiek”, gdzie w rosyjskim wydaniu autor zgodził się zmienić niewygodny dla władz rosyjskich przykład.

 

W tym samym duchu wypowiada się dr Mateusz Burzyk. Podkreśla on, że „[…] Harrari zaliczany jest do grona współczesnych dilerów idei. Są w nim obok niego np. Jordan B. Peterson, Naomi Klein, David Attenborough czy, z nieco innej bajki, Gwyneth Paltrow”.

 

Cieszy krytyczne spojrzenie liberalno-katolickiego skądinąd pisma jak „Znak” na postać Harrariego. Z drugiej strony trudno się temu dziwić. Izraelczyk występuje bowiem nie tylko przeciwko religijnym konserwatystom, lecz również przeciwko liberalizmowi i humanizmowi. Jak bowiem określić inaczej jego krytykę istnienia nie tylko nieśmiertelnej duszy, lecz również niepodzielnej jaźni człowieka czy wolnej woli. Tego typu poglądy stawiają pod znakiem zapytania choćby przekonanie o odpowiedzialności jednostki za swoje czyny, na którym opiera się system prawa karnego.

 

Cóż – Yuval Noah Harari – nie ma racji. Pozostaje jednak wpływowy.

 

Źródła: „Znak” Miesięcznik nr 774 s. 6-43 / komentarz pch24.pl   

Marcin Jendrzejczak

 

Przyczytaj także (pełny tekst dostępny po kliknięciu w tytuł):

 

Homo Deus – czyli od ubóstwienia do destrukcji człowieka

Książka Yuvala Noaha Harari „Homo Deus krótka historia jutra” to pisana z ogromnym rozmachem wizja sięgająca od pradziejów ludzkości, aż po odległą przyszłość. Dzieło Noaha Harariego jest zakrojone na niezwykle szeroką skalę, a jednocześnie aż roi się w nim od błędów: filozoficznych, antropologicznych, a nawet naukowych.

 

Autor – historyk i profesor na Wydziale Historii Uniwersytetu Hebrajskiego w Jerozolimie porusza zagadnienia z różnych dziedzin: religii, filozofii, historii, nauk przyrodniczych, filozofii, polityki, ekonomii. Przedstawia wizję historii od pradziejów, gdy człowiek zdobył panowanie nad zwierzętami (dzięki zdolności współpracy), aż po odległą przyszłość. Perspektywa to dalekosiężna, a jego przewidywania odnośnie przyszłości to tylko – jak sam twierdzi – hipotezy. Jednak warto się z nimi zmierzyć. Nie tylko ze względu na popularność książki i jej promowanie przez przedstawicieli elit.

 

Noah Harari w swojej książce prezentuje całą plejadę błędnych poglądów panujących wśród lewicowo-liberalnych „panów tego świata”. Ukazuje też, do jakiego świata te poglądy mogą doprowadzić. Choć nie jest to proroctwo, to nie można wykluczyć, że dystopijna wizja twórcy „Homo Deus” w jakimś stopniu się spełni (...) Czytaj dalej.

 

Yuvala Noaha Harariego umowa z Rosjanami – czyli o manipulacjach postępowego „mędrca”

Bestseller Yuvala Noaha Harariego „21 lekcji na XXI wiek” nie padł bynajmniej ofiarą rosyjskiej cenzury. Prawda wydaje się bardziej prozaiczna. Izraelski autor dogadał się z Rosjanami i wyraził zgodę, by wersja książek przeznaczona dla rosyjskiego odbiorcy różniła się od tej z wydania angielskiego.

 

Dzięki tej manipulacji w wydaniu przeznaczonym na rynek rosyjski nie znalazły się słowa o Rosji jako znajdującej się na krawędzi dyktatury. Zamiast tego w negatywnym kontekście napisano o Węgrzech. Zauważył to ukraiński informatyk Andrij Czernikow, a w Polsce jako pierwszy poinformował o tym Grzegorz Górny na wpolityce.pl.

 

W rozdziale „Postprawda” w wersji anglojęzycznej książki izraelskiego autora jako przykład wprowadzania opinii publicznej w błąd podano zaprzeczanie przez Rosję, jakoby dokonywała inwazji na Ukrainę. Tymczasem w wersji rosyjskiej jako przykład fałszu w polityce podano postawę… Donalda Trumpa. W rosyjskojęzycznej wersji książki nie pojawiło się też zdanie o Władimirze Putinie jako o przywódcy niemyślącym w kategoriach globalnych. Czytaj dalej.

 

 Pobierz numer PCh24 Co Tydzień poświęcony transgumanizmowi


DATA: 2019-11-21 09:45
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
11
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Artykuł, jak artykuł. Odniosę się do 'Homo deus'. Książka jest denna, a jej autor - grafomanem. Ogromną część jego wypocin można zatytułować: - Znacie? - Znamy! No, to posłuchajcie! Nazbierał z lewa i prawa różne wypowiedzi i opinie, przedstawiając je jako własne. Niemal całą jego 'wiedzę' winien znać wcześniej średnio 'oczytany' licealista, przy czym ta wiedza stanowi zaledwie ułamek zawartości książki. Reszta, to jakieś infantylne 'rozważania', popierane wydumanymi przykładami, mającymi się do ilustrowanych zagadnień, jak pięść do nosa, a najczęściej wykazującymi jego bezradność myślową. Najgorsze w tym wszystkim, ze wydawnictwo, pod którego szyldem ukazało się polskie wydanie, bezkrytycznie przytacza opinię Billa Gatesa o tym 'dziele', stawiającą je na równi z pozycjami wartościowymi intelektualnie. Podobno ta książka go inspiruje! Nie spodziewałem się, że Gates może prezentować tak niski poziom intelektualny. Czytelników oszukał i Harari i Gates i wydawnictwo.
3 miesiące temu / bolerko
 
A co to znaczy "punktuje"?
8 miesięcy temu / belfer
 
Warto byłoby poznać bliżej nauczanie o. Woronieckiego = stwierdziłam po tym filmiku: "UCZUCIA, a WIARA. Stare błędy w nowym wydaniu!" z kanału Apologeticum TV, z dnia 2019-11-25 Premiera rozpoczęła się 19 godzin temu. W związku z tym polecam również wykład: "Wychowanie do wartości według o. Jacka Woronieckiego - s. Gabriela Wistuba OP" z kanału Maskacjusz TV, z dnia 10 gru 2017
8 miesięcy temu / kwiatek77
 
Harari to taki współczesny Fukuyama - modny, bo głośny, ale nic więcej w tym nie ma. jego "mądrości" nadają się do pisemka dla garkotłuków - najlepiej gdzieś pomiędzy horoskopem na nadchodzący tydzień a nową dietą-cud.
8 miesięcy temu / Bondaree
 
A z mojego empirycznego doświadczenia życiowego wynika że Bóg istnieje i to bardzo. I co panie Harari?
8 miesięcy temu / maja
 
Polecam m.in. o logice katolickiej: "Jak doszło do wrogiego przejęcia Kościoła? | M. Ziętek-Wielomska" z kanału Media Narodowe, z dnia 2019-11-21 Nadawane na żywo 2 godziny temu
8 miesięcy temu / kwiatek77
 


 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.