DZIŚ JEST:   16   GRUDNIA   2019 r.

Św. Adelajdy, cesarzowej
Bł. Marii od Aniołów
 
 
 
 

Intelektualny guru w ogniu krytyki. Nawet „Znak” punktuje Harariego

Intelektualny guru w ogniu krytyki. Nawet „Znak” punktuje Harariego
Fot. Luis Eduardo Noriega/EFE/Forum

Homoseksualista, weganin żydowskiego pochodzenia, a zarazem naukowiec o radykalnie postępowych poglądach. Yuval Noah Harari z wykształcenia historyk wojskowości stał się intelektualnym guru zajmującym się futurologią, naukami przyrodniczymi, kognitywistyką i nie tylko. Jego książki „Homo deus krótka historia jutra”, „21 lekcji na XXI wiek”, „Sapiens od zwierząt do bogów”  zyskały uznanie zarówno możnych tego świata, jak i zwykłych ludzi.  

 

W swych publikacjach autor ten głosi przyszłość opartą na przejściu ludzkości do nowej formy istnienia – swego rodzaju nadczłowieka. Jego zdaniem technologia pozwoli bowiem na wyniesienie ludzi na poziom znanych z mitologii greckich bóstw. Izraelczyk głosi także nadejście nowych religii, takich jak technohumanizm (udoskonalanie człowieka przez technikę) i dataizm (kult informacji). Twierdzi, że wolna wola, niepodzielna jaźń czy nieśmiertelna dusza nie istnieją, co jego zdaniem wynika z badań naukowych.

 

Postać Yuvala Noaha Harariego wzięło na tapetę pismo „Znak” i poświęciło mu temat miesiąca. Autorzy obecni na łamach liberalno-katolickiego periodyku podkreślają, że izraelski naukowiec z eksperta w wąskiej dziedzinie, przekształcił się w klasyczny przykład specjalisty od wszystkiego. Wzrosła na tym popularność jego tekstów – jednak kosztem naukowej rzetelności.

 

Obejmuje to między innymi argumenty wysuwane przez autora przeciwko istnieniu wolnej woli. Jak zauważa Mateusz Hohol, argumenty Harariego są zaskakująco słabe. Chodzi między innymi o badanie wykonane przez zespół Johna-Dylana Haynesa. Osobom biorącym w nim udział nakazano naciskać lewy lub prawy przycisk – zgodnie z własnym wyborem. Jednak aktywność kory mózgowej wzmagała się nawet 10 sekund przed dokonaniem wyboru. Zdaniem Harariego pokazuje to, że wybór ów był pozorny, a w rzeczywistości decyzja wynikała z wcześniejszej, nieświadomej aktywności mózgu. Sęk tym, że – jak zauważa Hohol – eksperyment ten pokazywał jedynie wyjątkowo proste wybory. Z pewnością więc nie rozstrzyga braku istnienia wolnej woli.

 

Na tym nie koniec upraszczania nauki przez Izraelczyka. Powołuje się on na przykład „mądrego Hansa” ogiera wykonującego jakoby trudne operacje matematyczne; a także małp kapucynek żarliwie reagujących na „niesprawiedliwość” (otrzymały gorsze pożywienie od towarzyszy). Sęk w tym, że jak zauważa dr Mateusz Hohol, ogier mógł po prostu działać pod wpływem uwarunkowania ze strony właścicielki. Z kolei reakcja małp da się wyjaśnić po prostu frustracją z powodu niedostępności dostrzeganego pokarmu.

 

Z kolei dr Aleksandra Przegalińska zwraca uwagę, że Harrari oferuje nadmiernie uproszczone przewidywania dotyczące przyszłości, stanowiące po prostu ekstrapolację sytuacji obecnej. Daleko mu do wyobraźni choćby Stanisława Lema – brzmi zarzut autorki.

 

Natomiast zdaniem Adriana Wesołowskiego, Harari to swego rodzaju celebryta, zdolny poświęcić głoszenie prawdy na ołtarzu zysku. Świadczą o tym kontrowersje wokół najnowszej książki „21 lekcji na XXI wiek”, gdzie w rosyjskim wydaniu autor zgodził się zmienić niewygodny dla władz rosyjskich przykład.

 

W tym samym duchu wypowiada się dr Mateusz Burzyk. Podkreśla on, że „[…] Harrari zaliczany jest do grona współczesnych dilerów idei. Są w nim obok niego np. Jordan B. Peterson, Naomi Klein, David Attenborough czy, z nieco innej bajki, Gwyneth Paltrow”.

 

Cieszy krytyczne spojrzenie liberalno-katolickiego skądinąd pisma jak „Znak” na postać Harrariego. Z drugiej strony trudno się temu dziwić. Izraelczyk występuje bowiem nie tylko przeciwko religijnym konserwatystom, lecz również przeciwko liberalizmowi i humanizmowi. Jak bowiem określić inaczej jego krytykę istnienia nie tylko nieśmiertelnej duszy, lecz również niepodzielnej jaźni człowieka czy wolnej woli. Tego typu poglądy stawiają pod znakiem zapytania choćby przekonanie o odpowiedzialności jednostki za swoje czyny, na którym opiera się system prawa karnego.

 

Cóż – Yuval Noah Harari – nie ma racji. Pozostaje jednak wpływowy.

 

Źródła: „Znak” Miesięcznik nr 774 s. 6-43 / komentarz pch24.pl   

Marcin Jendrzejczak

 

Przyczytaj także (pełny tekst dostępny po kliknięciu w tytuł):

 

Homo Deus – czyli od ubóstwienia do destrukcji człowieka

Książka Yuvala Noaha Harari „Homo Deus krótka historia jutra” to pisana z ogromnym rozmachem wizja sięgająca od pradziejów ludzkości, aż po odległą przyszłość. Dzieło Noaha Harariego jest zakrojone na niezwykle szeroką skalę, a jednocześnie aż roi się w nim od błędów: filozoficznych, antropologicznych, a nawet naukowych.

 

Autor – historyk i profesor na Wydziale Historii Uniwersytetu Hebrajskiego w Jerozolimie porusza zagadnienia z różnych dziedzin: religii, filozofii, historii, nauk przyrodniczych, filozofii, polityki, ekonomii. Przedstawia wizję historii od pradziejów, gdy człowiek zdobył panowanie nad zwierzętami (dzięki zdolności współpracy), aż po odległą przyszłość. Perspektywa to dalekosiężna, a jego przewidywania odnośnie przyszłości to tylko – jak sam twierdzi – hipotezy. Jednak warto się z nimi zmierzyć. Nie tylko ze względu na popularność książki i jej promowanie przez przedstawicieli elit.

 

Noah Harari w swojej książce prezentuje całą plejadę błędnych poglądów panujących wśród lewicowo-liberalnych „panów tego świata”. Ukazuje też, do jakiego świata te poglądy mogą doprowadzić. Choć nie jest to proroctwo, to nie można wykluczyć, że dystopijna wizja twórcy „Homo Deus” w jakimś stopniu się spełni (...) Czytaj dalej.

 

Yuvala Noaha Harariego umowa z Rosjanami – czyli o manipulacjach postępowego „mędrca”

Bestseller Yuvala Noaha Harariego „21 lekcji na XXI wiek” nie padł bynajmniej ofiarą rosyjskiej cenzury. Prawda wydaje się bardziej prozaiczna. Izraelski autor dogadał się z Rosjanami i wyraził zgodę, by wersja książek przeznaczona dla rosyjskiego odbiorcy różniła się od tej z wydania angielskiego.

 

Dzięki tej manipulacji w wydaniu przeznaczonym na rynek rosyjski nie znalazły się słowa o Rosji jako znajdującej się na krawędzi dyktatury. Zamiast tego w negatywnym kontekście napisano o Węgrzech. Zauważył to ukraiński informatyk Andrij Czernikow, a w Polsce jako pierwszy poinformował o tym Grzegorz Górny na wpolityce.pl.

 

W rozdziale „Postprawda” w wersji anglojęzycznej książki izraelskiego autora jako przykład wprowadzania opinii publicznej w błąd podano zaprzeczanie przez Rosję, jakoby dokonywała inwazji na Ukrainę. Tymczasem w wersji rosyjskiej jako przykład fałszu w polityce podano postawę… Donalda Trumpa. W rosyjskojęzycznej wersji książki nie pojawiło się też zdanie o Władimirze Putinie jako o przywódcy niemyślącym w kategoriach globalnych. Czytaj dalej.

 

 Pobierz numer PCh24 Co Tydzień poświęcony transgumanizmowi


DATA: 2019-11-21 09:45
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
11
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

A co to znaczy "punktuje"?
14 dni temu / belfer
 
Warto byłoby poznać bliżej nauczanie o. Woronieckiego = stwierdziłam po tym filmiku: "UCZUCIA, a WIARA. Stare błędy w nowym wydaniu!" z kanału Apologeticum TV, z dnia 2019-11-25 Premiera rozpoczęła się 19 godzin temu. W związku z tym polecam również wykład: "Wychowanie do wartości według o. Jacka Woronieckiego - s. Gabriela Wistuba OP" z kanału Maskacjusz TV, z dnia 10 gru 2017
20 dni temu / kwiatek77
 
Harari to taki współczesny Fukuyama - modny, bo głośny, ale nic więcej w tym nie ma. jego "mądrości" nadają się do pisemka dla garkotłuków - najlepiej gdzieś pomiędzy horoskopem na nadchodzący tydzień a nową dietą-cud.
23 dni temu / Bondaree
 
A z mojego empirycznego doświadczenia życiowego wynika że Bóg istnieje i to bardzo. I co panie Harari?
23 dni temu / maja
 
Polecam m.in. o logice katolickiej: "Jak doszło do wrogiego przejęcia Kościoła? | M. Ziętek-Wielomska" z kanału Media Narodowe, z dnia 2019-11-21 Nadawane na żywo 2 godziny temu
24 dni temu / kwiatek77
 
Kiedyś jeszcze niedawno uważano i słusznie że dyskusja z idiota niepotrzebnie go nobilituje. Komu to przeszkadzało? Dlaczego porzucono tę zdrową postawę? Jak można za intelektualnego guru uważać i o zgrozo czytać jego wypociny człowieka który uważa kiszkę stolcową za narząd płciowy. Czy to nie wystarczający dowód na głębokie upośledzenie i braki intelektualne? Jakiego jeszcze dowodu dodatkowego potrzeba? Czy współczesny człowiek czuje się zobowiązany do dyskusji z każdym idiotą który zacznie udowadniać że 2x2 nie jest równe 4? Dlaczego? Czy nie dlatego żę nie czuje juz pewności w żadnej sferze? Jeszcze niedawno mozna było mieć pewność że papież cokolwiek by o nim nie mówić jest przynajmniej osobą wierzącą. Po ciągłych wygłupach obecnego trudno już tak uważać... Gdzie więc pewność i oparcie?
24 dni temu / wer
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2019 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.