11 lutego 2020

NSA: Transkrypcja aktu urodzenia z dwiema „matkami” niezgodna z prawem

(Fot. Pixabay)

Naczelny Sąd Administracyjny potwierdził niedopuszczalność transkrypcji zagranicznego aktu urodzenia, w którym jako rodziców wpisano dwie kobiety. NSA oddalił skargę kasacyjną od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie. Transkrypcji domagała się Polka, której syn urodził się w Wielkiej Brytanii. Uczestnikiem postępowania był m.in. Instytut Ordo Iuris.

 

W grudniu 2019 roku Naczelny Sąd Administracyjny wydał uchwałę stwierdzającą, że ustawa Prawo o aktach stanu cywilnego „nie dopuszcza transkrypcji zagranicznego aktu urodzenia dziecka, w którym jako rodzice wpisane są osoby tej samej płci”. Uchwała była w pełni zgodna ze stanowiskiem Ordo Iuris przedstawionym wcześniej sądowi.

Wesprzyj nas już teraz!

 

Instytut był, obok Rzecznika Praw Obywatelskich, Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka i Prokuratora Prokuratury Krajowej, jednym z uczestników postępowania przed NSA. W trakcie dzisiejszego posiedzenia pełnomocnik Ordo Iuris wnosił o oddalenie skargi kasacyjnej. Sąd podzielił jego argumentację i uznał tym samym, że Wojewódzki Sąd Administracyjny, odmawiając dokonania transkrypcji zagranicznego aktu urodzenia, w którym jako rodziców wskazano dwie kobiety, nie naruszył przepisów Ustawy prawo o aktach stanu cywilnego i Ustawy prawo prywatne międzynarodowe. Oznacza to prawomocne zakończenie sprawy.

 

 

Źródło: Ordo Iuris

RoM

 

Opinia Ordo Iuris w sprawie transkrypcji aktów urodzenia

 

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(0)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie

Udostępnij przez

Cel na 2024 rok

Skutecznie demaskujemy liberalną i antychrześcijańską hipokryzję. Wspieraj naszą misję!

mamy: 127 904 zł cel: 300 000 zł
43%
wybierz kwotę:
Wspieram