DZIŚ JEST:   26   SIERPNIA   2019 r.

MB Częstochowskiej
Św. Joanny Bichier de Ages
Św. Teresy od Jezusa Jornet e Ibars
 
 
 
 

Instytut Jana Pawła II zmienił statut. „Usunięcie do lamusa” papieskiego nauczania?

Instytut Jana Pawła II zmienił statut. „Usunięcie do lamusa” papieskiego nauczania?
źródło: pixabay.com

Wielu dotychczasowych pracowników związanego z Papieskim Uniwersytetem Laterańskim w Rzymie Instytutu Jana Pawła II ds. Studiów nad Małżeństwem i Rodziną nie kryje swego niepokoju z powodu wprowadzenia w minionym tygodniu nowego statutu tej placówki – twierdzi watykanista włoskiej telewizji publicznej RAI - Aldo Maria Valli. Zaznacza, że w istocie idzie o „usunięcie do lamusa” pamięci o Janie Pawle II i jego nauczania. W jego przekonaniu chodzi o uciszenie tych, którzy bronili doktryny Kościoła w obliczu dezorientacji wywołanej adhortacją apostolską „Amoris laetitia”.

 

Aldo Maria Valli cytuje opinie, według których intencją nowych statutów jest relatywizacja w możliwie największym stopniu odniesienia do „teologii ciała” Jana Pawła II i nauki Magisterium na temat małżeństwa i rodziny dwóch papieży, którzy poprzedzili Franciszka.

 

Aldo Maria Valli podkreśla, że nowe statuty umacniają władzę wielkiego kanclerza, abp Vincenzo Paglii, a z drugiej wypaczają kierunek, jaki nadał instytutowi Jan Paweł II. Czyni się to poprzez  przerywanie ciągłości doktrynalnej i duszpasterskiej oraz usuwanie niewygodnych na „obecnym etapie” wykładowców. „Nowe paradygmaty, nowe języki i nowe trendy wymagają zmiany wszystkiego” – twierdzi.

 

Dodaje, że zmiana statutów, a więc także charakteru tego ośrodka sprawi, iż będzie on jednym z wielu, w których mówi się o problemach i konfliktach w rodzinach, ale bez wskazywania jasnej drogi katolickiej. Stanie się swego rodzaju ośrodkiem mediacji rodzinnej i wsparcia psychologicznego, pozbawionym autentycznych konotacji związanych z życiem wiary i moralności katolickiej. Aldo Maria Valli wskazuje, że w obecnej sytuacji można spodziewać się usunięcia niewygodnych wykładowców, ale także pozostawienia bez odpowiedzi zapotrzebowania wielu studentów z całego świata, poszukujących w Rzymie „silnego ośrodka broniącego rodziny w obliczu współczesnych zagrożeń”.

 

KAI


DATA: 2019-07-22 14:19
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
14
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Do Murem, poproszę o przytoczenie w którym miejscu JP2 popiera NPR jako antykoncepcję. Poproszę o zacytowanie gdzie JP2 napisał, że miłość małżeńska ma polegać na używaniu? Proszę podać źródło gdzie JP2 utożsamia dążenie do szczęścia z unikaniem potomstwa?! I jeszcze jedno, jakim prawem bezczelnie twierdzisz, że zgodnie z teologią ciała katolicy się sterylizują bo ich szczęście ma być na pierwszym miejscu?! Co za generalizacja i perfidia, prawdziwe purytansko-skrupulanckie uproszczenie.
1 miesiąc temu / Adwersarz
 
3/3 To wszystko znalazło wyraz w dokumentach Soboru Watykańskiego II, które fałszywie odwróciły naturalne cele małżeństwa. Następnie podążono za ciosem - powstała wymyślona przez nowoczesnych katolików, a przypisywana fałszywie Pawłowi VI, "metoda NPR", czyli idea katolickiego planowana rodziny, a tak naprawdę realizacja "wolnej miłości", czyli założeń tzw. rewolucji seksualnej z lat 60-tych. Potem JP2 upowszechniał swoją "teologię ciała" w wielu katechezach i katolickie rodziny zaczęły powoli przypominać to, co można łatwo zaobserwować: słaby zniewieściały mężczyzna zapatrzony w przemądrzałą katoliczkę, którzy pod ochroną NPR planują sobie potomstwo, wbrew nakazowi Boga: "Bądźcie płodni i rozmnażajcie się!". Dziś to ona i on decydują wg swgo widzimisię kiedy być płodnymi oraz czy się rozmnażać. Z Zachodu ciągnie nowa moda na sterylizację i już są katolicy polscy, którzy się sterylizują. Bo ich "szczęście" ma być na pierwszym miejscu, zgodnie zresztą z "teologią cia
1 miesiąc temu / Murem
 
2/3 Jednak odwieczna nauka Kościoła oraz natura i biologia człowieka głosi prawdy dokładnie odwrotne od założeń "teologii ciała". Prokreacja jest celem współżycia płciowego, a więc i celem pierwszorzędnym małżeństwa. Prokreacja bez małżeństwa jest bezprawiem, stąd małżeństwo jest konieczne do prokreacji - swego głównego celu. Skąd się wziął wśród katolików fałsz odwrócenia celów małżeństwa? Już od pocz. XX w. rozwijała się tendencja pokreślająca ludzkie "prawo do szczęścia" w realizacji popędu płciowego. Wtedy jeszcze względnie poważano małżeństwo, zaczęto więc domagać się "prawa do szczęścia" w małżeństwie, np. "prawa" do tzw. antykoncepcji. Już w latach 50-tych pojawiły się ruchy namawiające katolickie rodziny, a zwłaszcza zamężne katoliczki do wdrażania ideologii feministycznej, tj. zachęcano kobiety do kariery zawodowej, wpajano, że rodzenie dzieci jest realizacją patriarchatu, promowano odkładanie dzieci "na później", za cele małżeństwa obrano "mił
1 miesiąc temu / Murem
 
1/3 Do Adwesarza + innych oszukanych tzw. teologią ciała. Według "teologii ciała" Jana Pawła II zjednoczenie duchowo-cielesne między kobietą a mężczyzną w małżeństwie w pełni wyraża podobieństwo człowieka do Boga. Jest to subtelny fałsz, ponieważ każdy człowiek jest podobny do Boga w posiadaniu rozumu i woli, małżeństwo nie jest konieczne do odkrycia obrazu Boga w człowieku. Podobnie realizacja przykazania miłości nie wymaga małżeństwa. Lecz małżeństwo konieczne jest do rozwoju gatunku. Stąd nakaz Boży płodności i rozmnażania się jest skierowany tylko do małżonków. Jednak "teologia ciała" głosi fałszywie, że współżycie płciowe jest w pierwszym rzędzie wyrazem miłości oraz dążenia do szczęścia, zaś prokreacja jest tylko skutkiem dążenia do szczęścia. Owocem tej błędnej nauki jest przekonanie wielkiej liczby katolików np. o możliwości podjęcia współżycia w oderwaniu od prokreacji tzw. "cieszenie się sobą" wg założeń sztucznej "metody NPR".
1 miesiąc temu / Murem
 
Do M. Proszę powiedzieć coś od siebie, bo wklejanie tytułu tekstu P.Leone to nie żaden argument. To jest elaborat osoby widzacej w małżeństwie przede wszystkim zmysłowość i już w tym jest błąd. Pierwszym celem małżeństwa ma być miłość, bo Bóg jest miłością, proste jak budowa cepa. Najpierw ten warunek, dopiero potem wszystko będzie na swoim miejscu. Proszę o argumenty a nie zaglowani
1 miesiąc temu / Adwersarz
 
@Zbigniew: dlaczego akurat Polacy mają być wierni Janowi Pawłowi II? Mamy być wierni Panu Jezusowi i Ewangelii. Wszyscy katolicy mają być wierni Panu Jezusowi.
1 miesiąc temu / ada
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2019 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.