24 listopada 2017

Instytut Jana Pawła II i jego kontrowersyjne władze

(Źródło: pixabay.com)

Władze zreorganizowanego Papieskiego Instytutu Teologicznego Jana Pawła II dla Nauk o Małżeństwie i Rodzinie zapowiedziały kierunek, w jakim zamierza zmierzać instytucja. Pomimo deklaracji szacunku wobec poprzednika, kardynała Carlo Caffary, istnieją obawy odnośnie działalności instytucji. Czy i na ile pozostanie ona wierna dziedzictwu nie tylko kard. Caffary, ale i swojego patrona?

 

Przewodniczący instytutu, prałat Pierangelo Sequeri powiedział 16 listopada, że instytut zamierza funkcjonować w oparciu o katolicyzm. Dodał jednak, że nie rozumie przez to zamknięcia „w sztywnych ramach ideologii”. Stwierdził, że instytut powinien kształcić do konfrontacji z krytykami, poprzez rozmowę i wymianę myśli. Prałat Sequeri wyraził także uznanie dla kardynała Carlo Caffary. Zmarły 6 września 2017 roku duchowny, jeden z sygnatariuszów „dubiów” odnośnie „Amoris Laetitia” piastował funkcję rektora instytutu od 1980 roku.

Wesprzyj nas już teraz!

 

Z kolei Wielki Kanclerz Papieskiego Instytutu Teologicznego Jana Pawła II dla Nauk o Małżeństwie i Rodzinie, arcybiskup Vincenzo Paglia podkreślił, że organizacja w obecnej formie będzie pełnić funkcję centrum wyższego kształcenia i ożywiać inspiracje Jana Pawła II, wdrażane przez kardynała Carlo Caffarę.

 

Obydwaj przedstawiciele władz zreorganizowanego przez Franciszka Instytutu budzą kontrowersje w katolickich kręgach. Jak bowiem przypomina watykanista Edward Pentin, prałat Sequeri był jednym z głównych organizatorów spotkania na Papieskim Uniwersytecie Gregoriańskim w maju 2015 roku. Jego uczestnicy proponowali kontrowersyjną „teologię miłości”. Postulowali między innymi zmianę stosunku Kościoła wobec homoseksualistów.

 

Jeszcze większe kontrowersje wzbudza arcybiskup Vincenzo Paglia. Jako nowy przewodniczący Papieskiej Akademii Życia zwolnił on w 2016 roku 172 jej dotychczasowych członków. Części z nich pozostawił jednak prawo do powrotu. Ponadto zrezygnował z obowiązującego dotychczas wymogu, by członkowie Papieskiej Akademii Życia składali przyrzeczenie na wierność nauce Kościoła.

 

Co więcej w 2007 roku hierarcha zlecił wykonanie kontrowersyjnych malowideł w katedrze w Terni-Narni-Amelia we włoskiej Umbrii. „Dzieło” przedstawia sceny homoseksualne, transgenderowe, a także prostytutki i dilerów narkotyków.

 

Papież wraz ze swoim motu proprio „Summa familiae cura” ogłoszonym we wrześniu dokonał reorganizacji Papieskiego Instytutu Jana Pawła II dla Studiów nad Małżeństwem i Rodziną. Franciszek zmienił wówczas jego status prawny i nazwę na Papieski Instytut Teologiczny Jana Pawła II dla Nauk o Małżeństwie i Rodzinie.

 

„Zmiany antropologiczno-kulturowe wywierają dziś wpływ na wszystkie aspekty życia i wymagają podejścia analitycznego i zróżnicowanego. Dlatego też nie wolno nam się ograniczyć do praktyk duszpasterskich, które odzwierciedlają formy i wzorce z przeszłości” – napisał Franciszek we wrześniowym dokumencie. We wspomnianym liście papież podkreślił, że zamierza uczynić z Instytutu instrumentem służącym postępowi prac dwóch ostatnich Synodów o Rodzinie i adhortacji apostolskiej Amoris Laetitia.

 

Źródła: ncregister.com / radiovaticana.va

mjend

 

 

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(0)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie

Udostępnij przez

Cel na 2024 rok

Skutecznie demaskujemy liberalną i antychrześcijańską hipokryzję. Wspieraj naszą misję!

mamy: 104 515 zł cel: 300 000 zł
35%
wybierz kwotę:
Wspieram