DZIŚ JEST:   06   CZERWCA   2020 r.

Pierwsza Sobota
Św. Norberta, biskupa
Bł. Marii Karłowskiej, zakonnicy
 
 
 
 

Instrukcje szły z Niemiec. Dziennikarze „Faktu” byli pouczani jak pisać o rządzie i opozycji

Instrukcje szły z Niemiec. Dziennikarze „Faktu” byli pouczani jak pisać o rządzie i opozycji
By Lukasz2 (Own work) [CC0], via Wikimedia Commons
#INSTRUKCJE    #FAKT    #KONSULTACJE    #DEMOKRACJA    #WOLNOŚĆ    #MEDIA    #PRL

Od lata 2014 roku dziennikarze „Faktu” znajdowali się pod troskliwą opieką niemieckiego konsultanta, który instruował ich o tym jak pisać o rządzie i opozycji – ujawnił tygodnik. „wSieci”. Pod specjalną ochroną był rząd Donalda Tuska oraz Lech Wałęsa. O Andrzeju Dudzie trzeba było pisać w atmosferze skandalu.

 

Zdaniem tygodnika „wSieci”, latem 2014 roku dziennik „Fakt” otrzymał swojego niemieckiego opiekuna. Został nim Peter Prior, osoba znana z tego, że od lat 90-tych wydaje dyspozycje szefom największych gazet w Europie Środkowo-Wschodniej. W Polsce konsultant ów wpływ utrzymywał przynajmniej do połowy 2016 roku.

 

Prior czytał i pouczał dziennikarzy, jeśli ci napisali artykuły krytyczne wobec rządu PO, Donalda Tuska czy Lecha Wałęsy. Ale atakował też za to, że zbyt życzliwie piszą o nowo wybranym prezydencie Andrzeju Dudzie” – napisał „wSieci”. W działaniach Dudy szukano „afery”. Dla dziennikarzy takie działanie było upokarzające. Szczególnie, że Prior nie miał doświadczenia w pracy dziennikarskiej.

 

Zdaniem tygodnika, obecność konsultanta miała przełożenie na to co się działo w „Fakcie”. Nowy redaktor dziennika, Robert Feluś traktował Niemca jak przełożonego, co zaowocowało np. zmianą narracji w sprawie przyjmowania uchodźców do Polski. Proemigracyjny nurt był związany z atakiem na rząd PiS. Podobnie rzecz się miała po ataku w Ełku, gdzie muzułmanie zabili Polaka. Przekaz miał być jasny: to wina rządu. Gazeta lansowała bowiem tezę, że należy przyjmować uchodźców bez limitów, tak jak chcą to Niemcy. Oficjalnie Prior miał pomagać dziennikarzom rozwijać swój warsztat.

 

Sprawa konsultanta wpisuje się w atmosferę skandalu jaki wywołał list Marka Dekana, szefa Ringer Axel Springer Media, do polskich pracowników koncernu. Naganną praktykę skomentował na łamach „wSieci” Bronisław Wildstein. Jak zauważył, przedstawiciel właścicieli „dyktuje swoim dziennikarzom przekaz nie tylko dnia, tekst wyznacza linię polityczną ukazujących się w Polsce mediów, narzuca im stosunek do wydarzeń krajowych i międzynarodowych. Więcej, redefiniuje im, a właściwie odwraca sens podstawowych pojęć, takich jak wolność, demokracja czy rządy prawa” – ocenił.

 

Zdaniem Wildsteina, w takiej sytuacji odwoływanie się do wolności „brzmiałoby jak kpina, gdyby nie to, że jest to powtórka totalitarnej propagandy, którą przerabialiśmy w PRL” – zauważył. 

Źródło: „wSieci”

MA


DATA: 2017-03-27 13:11
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Hugon +
ponad 3 lata temu / Leo
 
Naczelną zasadą nadal pozostaje-nie kupować/czytać szmatławców.Czy ktoś kogokolwiek zaprasza,nakłania do zakupu takich tytułów jak Fakt,GW,Tyg.Powsz,NIe ,Neswweek ,Cosmo itd etc...?Zasady trzeba mieć by być Polakiem,inaczej się nie da.Zydzi od dawna twierdzą że oni nic złego nam nie robią,to nie ich wina że my nie potrafimy sie sami żądzić.A jeśli już ktoś z nas naprawdę uważa się za tak głupiego że nie potrafi odróżnić prawdy od fałszu ,patriotyzmu od zdrady niech przynajmiej niczego nie czyta,niczego poza książkami kościoła katolickiego,encyklikami papieży.Wbrew oczekiwaniom tych którzy tam nigdy nie zaglądali ,jest tam nauka otwierająca oczy na te właśnie sprawy.Problem w tym że te teksty nie zawierają nic z rzeczy które cieszą serce nałogowego grzesznika i dlatego ten,nigdy ich do reki nie weźmie.
ponad 3 lata temu / Hugon de Payns
 
@NN: Ten kapitał rozkradli twoi faworyci Kuroń z Michnikiem i Tuskiem w latach 90-tych, lepiej siedź cicho.
ponad 3 lata temu / nn
 
Brak polskiego kapitału dyspozycyjnego na rynku mediów informacyjnych w Polsce i w tym cały problem.Byłoby bezrobocie na rynku dziennikarstwa.Pan każe sługa musi, co w tym dziwnego.Mamy przynajmniej różnorodność ocen rzeczywistości politycznej i społecznej w Polsce,często nieprzychylnej rządzącym,a to boli i ogranicza zapędy propagandowe.
ponad 3 lata temu / NN
 
Ze strony mediów PiS-owskich mamy z kolei propagandę banderowską. Negacja Rzezi Wołyńskiej i proukraińskie zachowanie dziennikarzy bez względu na pamięć ofiar UON-UPA, analogiczne traktowanie polityki przez posłów i senatorów PiS dyktowane wpływem USraela jest widoczne we wszystkich publikacjach prorządowych i krokach parlamentarzystów. Zarówno instrukcje z Niemiec jak z Ameryki-Ukrainy są antypolskie i skandalicznie naganne. Dziennikarze z jednej i drugiej strony sceny politycznej manipulują i nie spełniają żadnych standardów polskiej rzetelności dziennikarskiej.
ponad 3 lata temu / bez różnicy
 
Jak wlasciciel we wlasnej restauracji zamawia pieczen i kucharzowi placi, to ma byc pieczen i koniec. Chyba nikogo nie moze oburzac, ze kucharz spelnia polecenie szefa. A co ta restauracja robi na polskiej ziemi? Z nieba nie spadla...
ponad 3 lata temu / Antymodernista
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.