DZIŚ JEST:   13   GRUDNIA   2018 r.

Św. Otylia z Hohenburga
Św. Łucji, męczennicy
 
 
 
 

Inne, dalsze, a może inter? Niemiecki rząd kłóci się o… nazwę „trzeciej płci”!

Inne, dalsze, a może inter? Niemiecki rząd kłóci się o… nazwę „trzeciej płci”!
Zdjęcie ilustracyjne. Źródło: pixabay.com

Mężczyźni, kobiety i… no właśnie. Co jeszcze? Niemiecki rząd spiera się, jak określić w dokumentach „trzecią” opcję. „Inne” – zaproponował szef MSW. Ale dwie lewicowe „ministry” uznały to za pogardliwe i wręcz „homofobiczne”.

 

W Republice Federalnej Niemiec rządzonej przez koalicję CDU/CSU-SPD rozgorzał spór o transseksualistów. W ramach budowy „tolerancyjnego” wobec wszelkich mniejszości i różnorodności państwa, rząd zdecydował się na gest pod adresem osób, które nie czują się ani mężczyzną, ani kobietą.

 

Szef resortu spraw wewnętrznych Horst Seehofer (polityk rodem z katolickiej Bawarii), sam chętnie szermujący frazeologią o chrześcijańskim Zachodzie, chce dać możliwość wpisania w dokumentach w rubryce „płeć” słowa „inne”. Okazuje się jednak, że nawet to zwykłe słowo może zostać uznane za „homofobiczne” – co w retoryce środowisk LGBT oznacza nie tylko dyskryminację, ale też brak przywilejów.

 

Minister sprawiedliwości Katarina Barley oraz minister rodziny Francizka Giffey (obie z lewicowej SPD) postawiły weto. Pierwsza proponuje zastąpieni słowa „inne” wyrazem „dalsze”, zaś druga woli „różne” lub „inter”. Resort Seehofera potwierdza, że prace nad „tolerancyjną” ustawą utknęły na razie w martwym punkcie, bo wymienione ministerstwa formalnie odrzuciły projekt.

 

W Niemczech zasadniczo obywatele mogą definiować się prawnie w sposób zgodny z naturalnym rozumieniem płci, a więc wyłącznie jako mężczyźni lub kobiety. Jednak od roku 2013 rodzice rejestrujący swoje nowo narodzone dziecko mogą nie wskazywać płci, jeżeli ta „nie jest jednoznaczna”, co – teoretycznie – ma dotyczyć przypadków autentycznych defektów biologicznych.

W 2017 roku Federalny Trybunał Konstytucyjny uznał jednak, że obowiązujące regulacje są „dyskryminujące”. Państwowa Rada Etyki uważa, że w Niemczech mieszka 80 tys. transseksualistów. To osoby, które mają na przykład żeńskie organy płciowe, ale męskie chromosomy.

 

Tymczasem regulacje prawne proponowane teraz przez niemiecki rząd są bardzo swobodne. W projekcie ministra Seehofera dzieci „z niejednoznaczną płcią” powyżej 14. roku życia miałyby same decydować, jak formalnie je określać.

 

Dla ministerstwa sprawiedliwości to zresztą zbyt mało. Katarina Barley uważa, że należy rozważyć, czy takie prawo nie powinno przysługiwać także młodszym dzieciom. Co więcej – w jej wizji nie musiałyby zwracać uwagi na opinię swoich rodziców, mogąc podawać dane wbrew ich woli!

 

Dodatkowo polityk SPD uważa też, że w normatywnym dla niemczyzny słowniku Duden należy wprowadzić tak zwaną „gwiazdkę płci” (*), pozwalającą na nadawanie słowom jedynie umownego nacechowania płciowego. Odtąd zapis ministerin* Katarina Barley oznaczałby, zgodnie z prawem, że pani Barley to nie „pani”, ale osoba o „innej” („dalszej”, „inter”) płci.

 

Jak tłumaczy „ministra”, popiera wszystkie rozwiązania, które prowadzą do „rozluźnienia naszego spojrzenia na inne formy tożsamości i sposobów życia”.

 


Źródła: zeit.de / spiegel.de
Pach

 

  


DATA: 2018-05-22 13:26
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
2
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

E tam. Określenie "Coś" jest najbardziej neutralne, nie obraża niczyich uczuć religijnych, nie indukuje żadnych fobii ani nie obraża Żydów i cyklistów. "Coś" to jest "płeć" na miarę naszych możliwości.
6 miesięcy temu / agricola
 
Opętanie na lewo, chorzy na prawo. Pośrodku normalni.
6 miesięcy temu / Em.
 
No i dobrze, niech każdy ma wpisane to, z czym się dobrze czuje.
6 miesięcy temu / Vixen
 
Żadne tam "inne", po prostu "hermafrodyta" lub "obojnak". Nie trzeba mnożyć bytów!!!
6 miesięcy temu / Reselka
 
Przecież jest slowo Zwitter (obojnak)
6 miesięcy temu / Krecik
 


 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2017 by
INSTYTUT EDUKACJI SPOŁECZNEJ I RELIGIJNEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Fundacji Instytutu Edukacji Społecznej i Religijnej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.