DZIŚ JEST:   24   WRZEŚNIA   2020 r.

Św. Gerarda, męczennika
Bł. Hermana Kaleki
 
 
 
 

Inka symbolem zbrodni? Nie będzie postępowania w sprawie znieważenia sanitariuszki przez Białorusina

Inka symbolem zbrodni? Nie będzie postępowania w sprawie znieważenia sanitariuszki przez Białorusina
fot.Fot. Piotr Guzik / Forum

Przewodniczący Stowarzyszenia Dziennikarzy Białoruskich w Polsce i Radny Bielska Podlaskiego Tomasz Sulima napisał 12 stycznia na Facebooku, że legendarna sanitariuszka 5. Wileńskiej Brygady Armii Krajowej, Danuta „Inka” Siedzikówna „dla prawosławnych pozostanie symbolem pogromów, rabunków i zbrodni polskiego podziemia”. Prokuratura Białystok – Południe odmówiła wszczęcia postępowania w sprawie.

 

„Deklaruj przygotowanie kalendarza imprez miasta na rok 2016, który przypomni o przeszłości, wielokulturowości, wielowyznaniowości Białegostoku. (…) Ogłoś najważniejszymi wydarzeniami (…) 70. Rocznicę śmierci Danuty Siedzikówny „Inki”, która dla prawosławnych pozostanie symbolem pogromów, rabunków i zbrodni polskiego podziemia” – stwierdził 12 stycznia na Facebooku białoruski aktywista Tomasz Sulima. W tym samym kontekście miał on również zastrzeżenia do uroczystego obchodzenia 1050. rocznicy chrztu Polski oraz 25. rocznicy wizyty papieża Jana Pawła II w Białymstoku.

 

Białostocką prokuraturę o wpisie Tomasza Sulimy zawiadomił Bogusław Łabędzki, prezes Stowarzyszenia Historycznego im. Danuty Siedzikówny „Inki”.

 

„Sugerowanie w cytowanej wypowiedzi jakoby Danuta Siedzikówna uczestniczyła w pogromach, rabunkach i zbrodniach albo, że może być z takimi wydarzeniami na zasadzie symbolu utożsamiana nie znajduje potwierdzenia w faktach historycznych. Postać Inki jest natomiast dla wielu środowisk w Polsce i za granicą wzorcem do naśladowania czego wyrazem są kolejne szkoły i drużyny harcerskie przyjmujące młodą sanitariuszkę jako swoją patronkę. Natomiast słowa: zachowałam się jak trzeba stanowią często skrót ich programu wychowawczego. Stąd też uzasadniona jest konieczność prawnej ochrony dobrego imienia Danuty Heleny Siedzikówny” – napisał w uzasadnieniu zawiadomienia Bogusław Łabędzki, wnosząc o powołanie na świadków dwóch pracowników IPN zajmujących się postacią „Inki” oraz 5. Wileńskiej Brygady AK.

 

29 lutego Prokuratura Białystok – Południe odmówiła wszczęcia postępowania w sprawie znieważenia narodu polskiego oraz zniesławienia „Inki”, dając w ten sposób przyzwolenie na tego typu wątpliwe wpisy.

  

- Myślę, że decyzja prokuratury i droga jaką zawiadomienie odbyło (trzy prokuratury) jest wynikiem przyzwolenia środowisku białorusko-lewicowemu, które już ma miejsce. Dzieki temu mamy do czynienia ze stałym szkalowaniem nie tylko Żołnierzy Podziemia Antykomunistycznego, ale także całej tradycji polskiej na tym terenie. Ostatnie wydarzenia dodaja tylko animuszu działaczom. I w taką rzeczywistość wpisuje się ta decyzja - skomentował całą sprawę w rozmowie z Portalem PCh24.pl Bogusław Łabędzki, prezes Stowarzyszenia Historycznego im. Danuty Siedzikówny „Inki” i organizator Podlaskiego Rajdu Śladami Żołnierzy 5. Wileńskiej Brygady AK.

 

- Nad działaniem prawnym zastanawiają sie obecnie prawnicy. Na razie nie mam uzasadnienia podjetej decyzji co zdecydowanie ogranicza decyzje. Natomiast bulwersuje mnie zawarte w treści zawiadomienia stwierdzenie o prowadzonym przez zamordowaną 28 sieprnia 1946 Danutę Helenę Siedzik portalu. To zakrawa na kpinę. Także z powagi instytucji jaką jest prokuratura. Wydaje mi się, że to działanie powinno zostać wyjaśnione przez Ministra Sprawiedliwości. Licze na popracie opinii publicznej w tym zakresie - dodał Bogusław Łabędzki rozważając możliwe do podjęcia w przyszłości kroki prawne.

 

 

Michał Wałach

  

 


DATA: 2016-03-11 11:52
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Wolnościowcu - co znaczy ludność niepolska? Białorusini mieszkali tutaj od zawsze, to ich tereny. To ty jesteś tu gościem - więc zdejm czapkę gdy wchodzisz do ich domu. Polska jest krajem wielonarodowościowym i wielowyznaniowym i zawsze było to akceptowane. Nie akceptujesz - zmień kraj. Chcesz z tym walczyć - promujesz faszyzm. Mało tego - jeżeli udowodniono, że zbrodniarz jest zbrodniarzem - to chyba tak jest. Nie mówię o Ince, bo nic o niej nie wiem. Ale wiem o Burym i o Łupaszce. I nie ze źródeł współczesnych tylko od ludzi, którzy wtedy żyli. A IPN tylko to potwierdził
ponad 4 lata temu / Wolna od uprzedzeń
 
Po komentarzach widze ze Polska coraz bardziej przypomina zoo gdzie sie oglada zwierzeta za fosa .. bo moga pokasac ... wiadomo zwierzeta - rzadza instynkty, rozumu zero. Tym bardziej wspolczuje wszystkim normalnym ktorzy na tym wybiegu, w tym cyrku musza zyc i w miare normalnie funkcjonowac. Pozdrowienia zza fosy ;-)
ponad 4 lata temu / sky
 
Do niedawna żyli świadkowie, którzy widziel
ponad 4 lata temu / sanitariuszka
 
Nie ośmieszajcie się panowie!
ponad 4 lata temu / wj
 
Nazywanie środowiska białoruskiego lewicowym, to jakiś żart. Znam Tomka i wiem, że jego poglądy sa wolnościowe. Kropka. Wy patrzycie z punktu widzenia Polaków, on z punktu widzenia Białorusinów. Tomek nigdzie nie wspomina jakoby Inka miała popełniać zbrodnie, a jedynie zaznacza, że dla ludności prawosławnej "pozostanie SYMBOLEM(!) (...) zbrodni polskiego podziemia". Symbolem z tego względu, że działała u boku Łupaszki, który jako dowódca o takie rzeczy jest oskarżany (TROOPER, owszem Łupaszka działał na Podlasiu, a nawet w Bialsku Podlaskim skąd właśnie jest Sulima). Z tego tez względu Inka siłą rzeczy kojarzy się miejscowej ludności z Łupaszką oraz innym zbrodniami popełnianymi przez AK (patrz R."Bury" Rajs). Wars, co znaczy "we własnym domu Polacy"? Podlasie jest domem zwłaszcza Białorusinów (Lićwinów od WKL, Podlaszuków). Oni sa rdzennymi mieszkańcami tego regionu od stuleci. Oni są we własnym domu. I była ich tam stanowcza większość.
ponad 4 lata temu / Paweł
 
To chyba jakiś żart, że powierza się sprawę prokuraturze w Białymstoku, gdzie jest dużo ludności niepolskiej, prawosławnej. Również uważam, że sprawą powinien zająć się Prokurator Generalny.
ponad 4 lata temu / Wolnościowiec
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.