3 października 2017

Półoficjalny dziennik Watykanu o „Młodym Papieżu” – pierwszy raz od premiery

(fot. HBO)

„L Osservatore Romano” zabrał głos w sprawie serialu „Młody papież”. Wyrażone po roku od premiery stanowisko gazety jest dalekie od zupełnego potępienia. Napisany w dość umiarkowanym tonie artykuł z niedzielnego wydania podkreśla się także pozytywne elementy produkcji HBO, takie jak zawarte w niej jakoby przejawy podziwu dla Kościoła. Głos półoficjalnego dziennika Watykanu odbiega zatem od jednoznacznie negatywnych recenzji wielu katolickich mediów.

 

W najważniejszym z poświęconych „Młodemu Papieżowi” tekstów, hiszpański myśliciel Juan Manuel de Prada, rozważa sprzeczności znajdujące się w serialu i wśród obecnych w nim postaci. Artykuł ma wyważony charakter. Autor twierdzi, że oprócz antyklerykalnych aspektów produkcji, można w niej znaleźć także przejawy podziwu dla Kościoła. Jego zdaniem reżyser stawia w serialu pytanie o to, jakim cudem instytucja kierowana przez ludzi pełnych tylu wad przetrwała przez tak długi okres.

Wesprzyj nas już teraz!

Jak zauważa „Catholic Herald” reakcja „L Osservatore Romano” różni się od reakcji większości katolickich mediów, jednoznacznie potępiających serial w reżyserii Paolo Sorrentino. Tymczasem półoficjalny dziennik watykański zajął bardziej zniuansowane stanowisko.

 

Redaktor naczelny gazety, Gian Maria Vian, cytowany przez „Catholic Herald” powiedział, że nie zamierzał poddawać się alternatywie między potępieniem, a bezkrytycznym uwielbieniem dla filmu. Stąd wynikało trwające rok milczenie dziennika w tej sprawie. Ostatecznie jednak uznano serial za zbyt ważny fenomen kulturowy, by o nim milczeć. 

 

We Włoszech premiera serialu „Młody Papież”, emitowanego przez HBO, nastąpiła w październiku 2016. Serial przedstawia panowanie na Tronie Piotrowym Piusa XIII, w którego wciela się Jude Law. To pierwszy Amerykanin piastujący godność biskupa Rzymu. W swoim stylu rządzenia łączy konserwatyzm z obyczajową swobodą. Nie bez znaczenia jest też jego osobisty uraz wynikający z porzucenia przez rodziców i wychowania przez siostrę zakonną.

 

Obraz Piusa XIII przedstawiony w „Młodym Papieżu” cechuje się dwuznacznością. Z jednej strony papież się modli i Stwórca go wysłuchuje. Dba ponadto o przywrócenie papiestwu oznak zewnętrznego splendoru, takich jak tiara czy lektyka. Z drugiej jednak wielokrotnie grzeszy pychą, pogardliwie traktuje ludzi i dopuszcza łamanie tajemnicy Spowiedzi. Choć wielu katolików, zwłaszcza o konserwatywnym nastawieniu, mogło znaleźć się pod urokiem filmowego papieża, to wydaje się jednak, że padli ofiarą manipulacji producentów serialu.

 

 

Źródło:  catholicherald.co.uk / L-Osservatore Romano /pch24.pl

mjend

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(0)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie

Udostępnij przez

Cel na 2024 rok

Skutecznie demaskujemy liberalną i antychrześcijańską hipokryzję. Wspieraj naszą misję!

mamy: 104 290 zł cel: 300 000 zł
35%
wybierz kwotę:
Wspieram