DZIŚ JEST:   27   CZERWCA   2019 r.

NMP Nieustającej Pomocy
Św. Cyryla Aleksandryjskiego, Doktora Kościoła
 
 
 
 

Informacja o tym, czy w szpitalu zabija się dzieci nienarodzone powinna być ogólnodostępna

Informacja o tym, czy w szpitalu zabija się dzieci nienarodzone powinna być ogólnodostępna
fot. MICHAEL BUHOLZER / REUTERS / FORUM
#ABORCJA    #SZPITAL    #SUMIENIE    #PACJENT    #KLAUZULA    #POŁOŻNE    #JAWORSKI

Trwa kampania na rzecz szerokiego dostępu do informacji o szpitalach dokonujących aborcji. W ocenie inicjatorów akcji, dzięki zebranym informacjom pacjenci w sposób bardziej świadomy będą mogli dokonywać wyboru szpitala, w którym na świat przyjdzie ich potomstwo.

 

Senator Kazimierz Jaworski uważa, że każda pacjentka powinna mieć prawo do tego, by dysponować wiedzą na temat szpitala czy kliniki, w której będzie rodzić swoje dziecko. – Taką wiedzę powinna mieć również rodzina i osoby zainteresowane. Ważne jest to również dlatego, by mieć pewność, iż ręce, które odbierają dziecko, nie są tymi samymi, które zabijają inne – mówi Jaworski.

 

Jak informuje NaszDziennik.pl, obywatelskiej inicjatywie ustawodawczej patronuje Stowarzyszenie „Ręce Życia”, które rozpoczęło zbieranie podpisów poparcia pod społecznym projektem zmiany w ustawie o planowaniu rodziny, ochronie płodu ludzkiego i warunkach dopuszczalności przerywania ciąży. Zgodnie z tym projektem, proponowana klauzula sumienia dla pacjenta w praktyce oznaczałaby, że Rada Ministrów byłaby zobligowana przedkładać Sejmowi coroczne sprawozdanie o liczbie aborcji na terenie kraju i ich podstawach prawnych. Do sprawozdania miałaby być dołączona lista szpitali, w których zostały przeprowadzone, a wszystkie te informacje byłyby aktualizowane przez resort zdrowia i zamieszczane w Biuletynie Informacji Publicznej.

 

Regulacja miałaby też drugi wymiar – zauważa NaszDziennik.pl – który sprzyjałby komfortowi pracy personelu medycznego. Senator Jaworski podkreśla, że inicjatywa ma związek z wydarzeniami w jednej z rzeszowskich klinik, której położna ujawniła, że szpital dokonuje aborcji, i publicznie odmówiła udziału w tym procederze. Szpital zagroził pracownicy procesem i zażądał przeprosin oraz 50 tys. zł odszkodowania. – Po ujawnieniu informacji dotyczącej działań jednej z rzeszowskich klinik, gdzie na jednym piętrze odbierane są nawet bardzo wczesne ciąże, na drugim zaś dokonuje się aborcji, doszło do protestów społecznych. Co więcej, również położne w owej klinice nie godziły się na takie działania. Doszliśmy do wniosku, że władze państwowe powinny ujawniać informacje dotyczące aborcji – zaznacza polityk.

 

Autorzy projektu w jego uzasadnieniu tłumaczą, że klauzule sumienia lekarzy i pielęgniarek są dotychczas regulowane w sposób wysoce niedoskonały, jednak klauzula sumienia pacjentów jest aspektem, który w ogóle nie był dotąd dostrzegany. „Pacjent ma prawo wiedzieć, czy szpital, któremu powierza swe zdrowie i życie, hołduje zasadom moralnym odpowiadającym samemu pacjentowi. Tak jak pracownicy służby zdrowia mają prawo odmówić uczestniczenia w czynnościach sprzecznych z ich sumieniem, tak pacjenci mają prawo wyboru placówki pod kątem odpowiadających im standardów moralnych” – wskazują autorzy noweli.

 

Źródło: NaszDziennik.pl

pam


DATA: 2014-03-28 11:34
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 
string(5) "21991"

Copyright 2019 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.