DZIŚ JEST:   21   LUTY   2020 r.

Najświętszego Oblicza Jezusa
Św. Piotra Damianiego, Doktora Kościoła
Św. Roberta Southwella
 
 
 
 

Indyjscy „transi” walczą z projektem ustawy, który miał ich chronić. Protesty w całym kraju

Indyjscy „transi” walczą z projektem ustawy, który miał ich chronić. Protesty w całym kraju
fot. REUTERS/Jayanta Shaw (INDIA)
#INDIE    #LGBT    #TRANSI    #PRAWA    #PARLAMENT    #USTAWA    #PROSTYTUCJA    #ŻEBRACTWO

Indyjscy „transseksualiści” pilnie starają się powstrzymać uchwalenie ustawy, która ma na celu ochronę ich „praw”. Jak twierdzą, faktycznie może ono im bardziej zaszkodzić niż pomóc.

 

Od zeszłego miesiąca trwają protesty w całym kraju, żądając wstrzymania prac nad projektem ustawy, która trafiła do Lok Sabha (izby niższej parlamentu), a 8 stycznia miała być debatowana w Rajya Subha (izbie wyższej).

 

Projekt o ochronie praw społeczności tzw. osób transseksualnych i interseksualnych „spotyka się z jednogłośną opozycją ze strony wszystkich transów" – przekonuje Meera Sanghamitra z National Alliance of People's Movement (NAPM) i Telangana Hijra Intersex Transgender Samiti (THITS).

Prace nad uregulowaniem „praw” transseksualistów w Indiach trwają od 2014 roku. Jednak obecny projekt z 2018 r. zawiera 27 poprawek, które – jak twierdzi lobby homoseksualne -  nie były konsultowane z samymi zainteresowanymi.

 

Od grudnia odbywają się protesty w całym kraju, od Delhi przez Tamil Nadu, Karnataki, W. Bengal, Telangana, Andhra Pradesh, Keralę, Manipur, Haryana, Gujarat, Maharashtra po Uttar Pradesh.

Za pośrednictwem mediów społecznościowych, transseksualiści wskazują, jakich przywilejów żądają. „Chcemy edukacji, zatrudnienia, źródeł utrzymania, praw zdrowotnych, niedyskryminacji, prawa do samoidentyfikacji płci, braku kryminalizacji żebractwa.” Podobno żadne z tych postulatów nie zawiera proponowany projekt ustawy.

 

Projekt przewiduje by np. mężczyźni, którzy twierdzą, że są kobietami, czy kobiety, które uważają się za mężczyzn „udowodnili” swoją płeć, pokazując dowody operacji tzw. zmiany płci, jeśli chcą mieć wpisaną inną płeć.

 

Nowe prawo nie zawiera ułatwień i przywilejów dla „transów,” jeśli chodzi o poprawę dostępu do edukacji, zatrudnienia, zdrowia i świadczeń socjalnych.

 

Również określenia osoba transseksualna i interseksualna są niejasne. Zdaniem przeciwników projektu, nie zapewnia on żadnej ochrony przed „konkretnymi naruszeniami praw człowieka, z którymi spotykają się ludzie interseksualni, w tym interwencje chirurgiczne i hormonalne, które zmieniają cechy płciowe niemowląt i dzieci.”

 

Przewiduje także lżejsze konsekwencje i kary za napaść oraz dyskryminację osób transseksualnych. Mają powstać oddzielne centra zwalczania wirusa HIV dla osób transseksualnych, co uważa się za dalszą stygmatyzację.  

 

Osoba transseksualna, w tym także dorosła może trafić do ośrodka rehabilitacyjnego, jeśli rodzic lub członek najbliższej rodziny nie będzie w stanie się nim zająć.

 

Nowe przepisy zabraniają żebrania i prostytucji – a to są główne źródła utrzymania transseksualistów w Indiach. Nie wprowadza także zakazu niedyskryminacji w zatrudnieniu.

Homoseksualni działacze oburzają się, iż ustawa nie przewiduje specjalnych systemów pomocy i zatrudnienia dla osób transseksualnych, co rzekomo jest wbrew nakazowi Sądu Najwyższego.

Projekt ustawy „narusza więcej praw, niż jak twierdzą jego autorzy ma chronić” – uważają członkowie organizacji „społeczności LGBTI” w Indiach, którzy wystosowali wspólne oświadczenie, potępiając projekt. „Stanowi on poważne naruszenie podstawowych praw osób transseksualnych, zapisanych w Konstytucji” – podkreślono.  

 

The Lawyers Collective, prawnicza organizacja pozarządowa, której założycielami są członkowie Sądu Najwyższego Indii, Indira Jaising i Anand Grover, nazwali projekt „regresywnym, błędnym i sprzecznym z prawami człowieka”.

 

Swoje oświadczenie wydała także koalicja „pracowników seksualnych” i organizacji mniejszości seksualnych w Karnatace, domagając się wycofania projektu z parlamentu.

 

Międzynarodowa Komisja Prawników uważa, że ​„​projekt ustawy jest straconą szansą na rozwiązanie poważnego problemu dyskryminacji osób transseksualnych w Indiach”. Ich zdaniem, to „ogromny krok wstecz w porównaniu z międzynarodowymi standardami praw człowieka, które zostały uznane w przełomowym orzeczeniu NALSA przez Sąd Najwyższy Indii w 2014 roku”.

 

Jack Byrne, badacz praw człowieka, specjalizujący się w zagadnieniach związanych z prawnym uznawaniem płci i współautor raportu dla UNDP oraz Sieci Transseksualnej Azji i Pacyfiku przypomniał decyzję Sądu Najwyższego z  2014 r., która umożliwiła osobom transseksualnym podawanie „trzeciej płci” we wszystkich dokumentach tożsamości.

 

Wyrok Sądu Najwyższego NALSA (National Legal Services Authority v. Union of India) nakazał także rządowi zapewnienie programów pomocy społecznej i odpowiedniej publicznej opieki zdrowotnej transseksualistom.

 

Wyrok nigdy nie został wdrożony. Obecna ochrona „transów” w Indiach jest bardzo ograniczona, uważa Bryne. Dodaje on, że nawet w stanach, w których przyjęto przepisy, mające chronić osoby transseksualne, powszechnie się je odrzuca, a „transi” dalej są stygmatyzowani i dyskryminowani.

Borykają się oni z wysokim poziomem ubóstwa, bezrobocia, napiętnowania i „są nękani przez policję poprzez stosowanie uciążliwych przepisów, zakazujących pracy seksualnej oraz żebractwu.”

 

Dr Sylvia Karpagam określiła projekt ustawy jako „koszmar dla zdrowia.” W artykule zamieszczonym w „The News Minute” pisze, że ani publiczne, ani prywatne systemy opieki zdrowotnej w Indiach nie są przystosowane do zaspokajania podstawowych potrzeb psychologicznych osób transseksualnych, a sam projekt ustawy zawiera sprzeczności. Jej zdaniem, nie powinno wymagać się od osoby transseksualnej, której przyznaje się „prawo do samooceny tożsamości płciowej", złożenia wniosku do sędziego rejonowego o wydanie zaświadczenia o jej tożsamości wraz z odpowiednimi dokumentami, potwierdzającymi zmiany operacyjne.

 

Dr Karpagam uważa ponadto, że z doniesień medialnych wynika, iż osoby transseksualne będą na siłę wyciągane z domu i przymusowo więzione w „domach żebraków.”

 

W czerwcu ub. roku Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) opublikowała 11. wydanie  Międzynarodowej Klasyfikacji Chorób (ICD-11), z której wykreśliła transseksualizm, wcześniej tam widniejący jako zaburzenie psychiczne. Jak tłumaczyli potem przedstawiciele oenzetowskiej agendy, dającej wytyczne prawie wszystkim ministerstwom zdrowia na świecie,  zmiany dokonano, by upowszechnić akceptację „transseksualizmu” i ułatwić osobom „nieakceptującym biologicznej płci” dostęp do tzw. operacji zmiany płci oraz terapii hormonalnej.

 

Podobnie kiedyś uczyniono z homoseksualizmem. W nowym przewodniku chorób pojawiła się także nowa kategoria „zdrowia seksualnego.”

   

Źródło: radionz.co.nz / PCh24.pl

AS


DATA: 2019-01-07 14:56
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
1
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Jakbym stwierdził, że jestem Napoleonem, to zaraz bym dostał gustowny kaftanik i łóżko w państwowym sanatorium pomiędzy Elvisem a Neronem. A jak jakiś wybrakowany wyrób facetopodobny twierdzi, że jest kobietą, to mu się specjalne ustawy pisze, aby go w tym obłędzie utwierdzić. Chyba dawno porządnej wojny nie było, bo ludzie nie mają się czym zająć i szukają problemów na siłę...
ponad 1 rok temu / Bondaree
 
Martwią się o istoty trans, a kobiety w tym kraju nadal są gwałcone i zabijane z powodu posagu. Nadal abortuje się wyłącznie dziewczynki, porywa dzieci do niewolniczej pracy, burdeli oraz WŁAŚNIE DO GRUP TRANS, gdyż taka jest tradycja tego kraju. Dziwi mnie fakt, że w ogóle zajmują się tym ... no właśnie nie wiadomo kim.
ponad 1 rok temu / banita
 
Najpierw homoksualizm, teraz transseksualizm, co następne? To już wiadomo - pedofilia. Ale co dalej? Zoofilia, nekrofilia? Wszystko to jako równorzędne, równouprawnione "orientacje". A jeszcze dalej? Prześladowanie normalnych osób heteroseksualnych jako dewiantów. Prześladowanie małżeństw z dziećmi jako "morderców planety". Chora fikcja? Przecież zalążki tego wszystkiego już się pojawiają.
ponad 1 rok temu / pga
 
A co z tymi mężczyznami,którzy twierdzą,że są Mariami Antoninami i kobietami,które są Napoleonami,albo jakoś tak podobnie?Też trzeba udowadniać swą prawdziwość?A poważnie mówiąc,to trzeba by sprawdzać genotyp i dopiero wtedy określać czy natura się pomyliła tworząc wygląd zewnętrzny czy nie.Przecież to jest już proste badanie określające czy dany osobnik ma chromosom XX czy XY.
ponad 1 rok temu / psyche
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.