DZIŚ JEST:   21   STYCZNIA   2021 r.

Dzień Babci
Św. Agnieszki, męczennicy
Św. Epifaniusza
 
 
 
 

Indonezja: morderstwo katolickiego seminarzysty

Indonezja: morderstwo katolickiego seminarzysty

W mieście Jayapura – stolicy indonezyjskiej prowincji Papua – znaleziono 24 grudnia wieczorem leżące w rowie zwłoki seminarzysty katolickiego Zhage Sila. Miejscowa policja podała, że na razie nie jest w stanie ustalić sprawcy lub sprawców tej zbrodni.

 

Wiadomość ta wstrząsnęła wspólnotą katolicką zarówno w tej prowincji, jak i w całej Indonezji. Krajowy komisarz praw człowieka Beka Ulung Hapsara poprosił, aby „policja szybko zbadała sprawę i znalazła winnych tego zabójstwa”, dodając, że „należy pilnie zastosować prawo w sposób równy i przejrzysty”. Diecezja Sorong-Manokwari, do której należał Sil, otrzymała wiele kondolencji od przywódców religijnych i świeckich, potępiających z całą mocą ten okrutny czyn.

 

„Jestem wstrząśnięty jego niespodziewaną i tragiczną śmiercią. W przyszłym roku miał zostać wyświęcony na diakona i wkrótce potem na kapłana diecezjalnego” – powiedział ks. Johan, proboszcz z diecezji Jayapura, który znał osobiście zabitego kleryka. Dodał, że „był on osobą odważną, interesował się potrzebami innych i nie bał się zabierać głosu zwłaszcza wtedy, gdy chodziło o sprawiedliwość”. Kapłan wyraził nadzieję, że „szybko dostaniemy jasne wiadomości na temat jego śmierci”.

 

Zhage Sil często angażował się w sprawy społeczne. Piętnował „rasizm wobec ludności papuaskiej”. Informacja o tragicznej śmierci ponownie zwróciła uwagę na bolesną sytuację indonezyjskiej Papui. W październiku br. świecki katolik Rufinus Tigau, katechista z dystryktu Intan Jaya, został tam zamordowany z zimną krwią bez powodu przez krajową służbę bezpieczeństwa.

 

Na początku grudnia stanowcze wezwanie do dialogu i pojednania w celu rozwiązania konfliktu w tym regionie wystosowało działających tam 147 indonezyjskich księży katolickich. Napiętnowali oni powtarzające się akty przemocy i ciągłe łamanie praw człowieka, których dopuszczają się siły bezpieczeństwa w tym kraju. Zabiły one i raniły wielu cywilów i pracowników duszpasterskich katolickich i protestanckich, pracujących na obszarze, na którym przeważają chrześcijanie.

 

Papua jest od wielu lat widownią nieporozumień i konfliktów między miejscową ludnością a rządem centralnym w Dżakarcie, który na dążenia separatystyczne mieszkańców odpowiada zwiększaniem tam obecności wojskowej, co z kolei jeszcze bardziej wzmaga napięcie. Katolicka diecezja Manokwari-Sorong znajduje się w prowincji Papua Zachodnia (jednej z dwóch, na jakie dzieli się ta część Indonezji – druga to Papua), zajmuje powierzchnię 111 tys. km kw., zamieszkuje ją 761 tys. osób, z których prawie 79 tys. to katolicy.

 

KAI


DATA: 2020-12-29 08:46
 

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
3
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Indonezja ,Chiny ..i staranne unikanie problemów na naszym podwórku ,gdzie artykuł o wypowiedzi KEP na temat szczepionki?
23 dni temu / czyt
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.