DZIŚ JEST:   14   SIERPNIA   2020 r.

Św. Maksymiliana Marii Kolbego
Św. Elżbiety Renzi
 
 
 
 

Indie i Chiny chcą gotówki m.in. od Polski. Na program walki z ociepleniem

Indie i Chiny chcą gotówki m.in. od Polski. Na program walki z ociepleniem
źródło: pixabay.com

Premier Indii Narendra Modi i prezydent Chin Xi Jinping tuż przed szczytem ONZ zażądali od krajów rozwiniętych, do których zaliczona została także Polska, gotówki na zwiększenie swojego zaangażowania w zwalczanie „globalnego ocieplenia”.

 

Specjalny szczyt klimatyczny przy okazji sesji ONZ został zwołany osobiście przez Sekretarza Generalnego António Guterresa, który liczy, że przywódcy polityczni będą chcieli wykazać gotowość do zwiększenia planów klimatycznych i przyspieszenia dekarbonizacji światowej gospodarki.

 

W specjalnych oświadczeniach opublikowanych we wtorek, pierwszy i czwarty największy emitent „gazów cieplarnianych” na świecie wzywają bogate kraje do wywiązania się ze swoich zobowiązań dotyczących wyłożenia 100 miliardów dolarów rocznie do 2020 roku na specjalny fundusz pomocowy dla krajów rozwijających się ( beneficjentami mają być m.in. Chiny i Indie), by poradziły one sobie ze skutkami „zmian klimatu”.

 

Jako największy kraj rozwijający się Chiny „mają również prawo do otrzymywania funduszy” – stanowi oświadczenie chińskiego ministerstwa ekologii i środowiska.

 

Zdaniem Pekinu, kraje rozwinięte powinny również „wdrożyć i wzmocnić” oraz „szanować zobowiązanie” do „wspierania świata rozwijającego się w przeciwdziałaniu zmianom klimatu”.

 

W swoim oświadczeniu ministerstwo finansów Indii z kolei stwierdziło, że ich plan został opracowany na zasadzie „dołożenia wszelkich starań” i że „finanse stanowią klucz do wszystkich działań”.

 

Oświadczenie mówi, że przy niepewnych możliwościach finansowania i braku technologii „Indie mogą jedynie aspirować do wdrożenia już obiecanych działań w dziedzinie klimatu”. Dodano, że Indie „mogą być w stanie opracować lub sprecyzować swój plan klimatyczny po 2020 r.” na specjalnym szczycie.

 

New Delhi obiecało, że będzie „lepiej przygotowane” do „odpowiedniej ponownej kalibracji [swojego planu klimatycznego] poprzez ponowne zbadanie i ulepszenia” w 2023 r., gdy ma nastąpić kolejna globalna próba zwiększenia ambicji klimatycznych.

 

Szczyt ONZ będzie obejmował dyskusję na temat finansowania działań związanych ze „zmianami klimatu”.
 

Chiny chociaż szumnie deklarowały swoje zobowiązanie do wdrożenia porozumienia paryskiego, to jednak nie podjęły żadnych zobowiązań dotyczących swoich celów klimatycznych na poniedziałkowy szczyt.

 

Stwierdzono, że wkład Pekinu w walkę ze „zmianami klimatu” obejmuje cele klimatyczne kraju na 2020 i 2030 r. oraz ustanowienie „systemu gospodarczego, który jest ekologiczny i ma niską emisję dwutlenku węgla”. Zapewniono, że jeśli otrzymają środki „aktywnie wywiążą się ze zobowiązań w zakresie redukcji emisji i wzmocnią dostosowanie do zmian klimatu”.

 

Rozczarowanie postawą Chin, Li Shuo, starszy specjalista ds. polityki energetycznej tłumaczył tym, że Pekin stoi w obliczu trudnych perspektyw gospodarczych i geopolitycznych.

 

W ubiegłym tygodniu specjalny wysłannik ONZ ds. zmian klimatu, Luis Alfonso de Alba przekonywał, że jest „bardzo pewny”, iż Chiny przyjadą na szczyt „z dużo większym poziomem ambicji”, nawiązując do oświadczenia wydanego wspólnie z Francją i Guterresem na marginesie spotkania grupy G20.

 

Jednak konkretny język z oświadczenia grupy G20, w którym Chiny zobowiązały się „zaktualizować” swój cel klimatyczny „w sposób przekraczający obecny” i opublikować długoterminową strategię dekarbonizacji do 2020 r., jest niewidoczny w obecnym stanowisku.

 

Oświadczenie zarówno Chin, jak i Indii jest podobne do tego wydanego wraz z Brazylią i Republiką Południowej Afryki w ubiegłym miesiącu, podkreślającego potrzebę większej odpowiedzialności i gotowości krajów rozwiniętych do wywiązania się ze zobowiązań porozumienia ws. klimatu dotyczącego udzielenia konkretnego wsparcia krajom rozwijającym się.

 

Według rządu Xi, zasada ta stanowi „podstawę wzajemnego zaufania” i „warunki pełnego oraz skutecznego wdrożenia porozumienia paryskiego”. - Chociaż na krajach rozwiniętych nadal spoczywa duża odpowiedzialność za zapewnienie większego finansowania na rzecz klimatu i kierowanie działaniami w dziedzinie klimatu, istnieje potrzeba znacznie większej współpracy w celu stworzenia otwartych rynków „zeroemisyjnych” oraz przyspieszenia wdrażania technologii i reform w zakresie zielonych finansów – uważa Luca Bergamaschi z think tanku E3G.

 

Źródło: climatechangenews.com

AS


DATA: 2019-09-18 13:54
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
3
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

nie chodzi o ocieplenie, a o to ze rola człowieka jest udowodniona w stopniu zerowym. "Wylcizenia" IPCC to bezczelna manipulacja w postaci słownego bełkotu, gdzie brak wiedzy "obliczaja" jako fifty-fifty =50%, a potem z 50% robi im się 95%, gdzie po drodze jeszzce 'gubią" znak mniejszości a zastępują równaniem. A jest zasadnicz różnicą, bo nawet zapis "mniejsze/równe 95% oznacza dowód na poziomie Zero gdyż identyczna wrtość to "większe/równe Zero, gdy "równe 95%" to 95%
7 miesięcy temu / fiz
 
Mówiąc krótko, silni i bogaci nie zamierzają przeznaczyć na tę blagę choćby 1 dolara, i mówią: sami za to zapłaćcie.
10 miesięcy temu / Ioannes
 
A czy ty myślisz ze te pieniądze pójdą na eko-trroryzm? Nie! Cale to ocieplenie klimatu jest bujda na resorach, tak jak loty w "kosmos" i wiele innych "globalnych" przekretow....
10 miesięcy temu / @Norman
 
Żeby redukować emisję CO2, Niemcy likwidują zeroemisyjne elektrownie atomowe i inwestują w energetykę odnawialną. Elektrownie wiatrowe i słoneczne mają duże i szybkie wahania mocy z powodu zmiennej pogody, wymagają więc wsparcie innych elektrowni. W Niemczech są to elektrownie cieplne, które mają dużą bezwładność, nie mogą reagować na szybkie zmiany mocy elektrowni "pogodowych", więc utrzymują cały czas nadprodukcję energii. Summa summarum - elektrownie "eko" nie produkują energii, tylko ją marnują. Elektrownie węglowe i gazowe w Niemczech emitują dziś więcej CO2 niż kiedykolwiek. Europa inwestuje w panele słoneczne i samochody elektryczne, których nie potrafi utylizować. Podstawowa metoda utylizacji odpadów w Niemczech to ich nielegalny wywóz za granicę. Myślicie, że chiński wywiad o tym nie wie? Komu się wydawało, że cały świat ochoczo rzuci się finansować europejskie - czyt.: niemieckie - ekoszaleństwo, ten jest bardzo naiwny.
10 miesięcy temu / Norman
 
@Rudy. Chiny są największym trucicielem świata. 40 % wszystkich śmieci w oceanach pochodzi z Chin, smog mają okropny. Przez ostatnie trzydzieści lat fantastyczny rozwój gospodarczy Chin odbywał się kosztem niszczenia środowiska. Zrozumieli, że ta podążanie dalej tą drogą przynosić będzie więcej szkód niż zysków, więc skłaniają się w stronę ekologiczną. Tak im nakazuje pragmatyzm, a nie ideolo klimatyczne.
10 miesięcy temu / Norman
 
@Norman Taaaak i dlatego wiedząc że walka z globalnym ociepleniem to G są obecnie liderem w kierunku wprowadzania technologii przyjaznych środowisku. Wiadomo węgla dalej dużo, ale taka domena krajów rozwijających się. Nie zmienia to faktu że przeciwwaga w stronę ekologii jest w Chinach duża i wciąż rośnie.
10 miesięcy temu / Rudy
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.