6 września 2018

Indie: sąd zdecydował, że akty homoseksualne nie będą uznawane za przestępstwo

(Zdjęcie ilustracyjne. Fot. REUTERS / Gonzalo Fuentes / FORUM)

Sąd Najwyższy w Indiach zdecydował się znieść obowiązujące przepisy regulujące legalność aktów homoseksualnych. Dotychczas za czyny te groziła kara do 10 lat pozbawienia wolności. Na skutek decyzji sądu, akty homoseksualne nie będą już traktowane jako przestępstwo kryminalne.

 

Stosunki seksualne między osobami tej samej płci nie będą już w Indiach karalne. Zdecydował o tym Sąd Najwyższy tego kraju, powołując się na zapisy indyjskiej konstytucji. Sędziowie wykreślili tym samym część obowiązującego od 146 lat paragrafu 377. kodeksu karnego. Paragraf ów zakazywał stosunków homoseksualnych oraz zoofilii. W swojej części dotyczącej gwałcenia zwierząt będzie nadal obowiązywać.

Wesprzyj nas już teraz!

 

Penalizację stosunków między osobami tej samej płci – także wówczas, jeżeli dokonywały ich prywatnie osoby dorosłe – wprowadzono w Indiach w 1862 roku, w okresie brytyjskiego panowania. Przepis utrzymany po uzyskaniu przez kraj niepodległości w roku 1947. Paragraf nie był wprawdzie zbyt często stosowany, ale jego krytycy twierdzą, że policja i inni przedstawiciele państwa wykorzystywali go do różnych form nękania lub zastraszania osób o skłonnościach homoseksualnych czy tak zwanych biseksualistów lub transseksualistów.

 

Próbę depenalizacji aktów jednopłciowych podjęto już w roku 2013; wówczas jednak Sąd Najwyższy utrzymał kodeks karny w jego dotychczasowym brzmieniu.

 

Wyrok wydany przez Sąd Najwyższy w Indiach unieważnia dotychczasowe przepisy zwane „sekcją 377”, które homoseksualizm traktowały jako „nienaturalne przestępstwo”. Sąd w wyroku orzekł, że przepisy uznające akty homoseksualne za przestępstwo były dyskryminacją ze względu na orientacje seksualną. Decyzja sądu wywołała radość wśród przedstawicieli lewicowych środowisk LGBT, promujących homoseksualny styl życia.

 

Czwartkowa decyzja dotycząca zniesienia „sekcji 377” została podjęta jednomyślnie przez ławę pięciu sędziów, której przewodniczył Dipak Misra, ustępujący szef indyjskiego wymiaru sprawiedliwości. Misra odczytując wyrok powiedział: „kryminalizacja stosunku cielesnego jest nieracjonalna, arbitralna i w oczywisty sposób niekonstytucyjna”. Inny sędzia, Indu Malhotra powiedziała, że ​​wierzy, że „historia jest winna przeprosiny osobom LGBT za ich wykluczenie”. Orzeczenie skutecznie zezwala na akty homoseksualne pomiędzy osobami dorosłymi.

 

Warto podkreślić, że decyzja Sądu Najwyższego w Delhi spotkała się ze sprzeciwem i protestami ze strony grup religijnych i konserwatywnych społeczności. Część rządzącej w kraju partii BJP wyraziła niezadowolenie z orzeczenia. Poseł Subramanian Swamy powiedział, że decyzja sądu „może doprowadzić do wzrostu liczby przypadków zakażenia wirusem HIV”.

 

 

Źródło: BBC / dorzeczy.pl / faz.net

WMa / Pach

 

  

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(0)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie

Udostępnij przez

Cel na 2024 rok

Skutecznie demaskujemy liberalną i antychrześcijańską hipokryzję. Wspieraj naszą misję!

mamy: 127 104 zł cel: 300 000 zł
42%
wybierz kwotę:
Wspieram