DZIŚ JEST:   29   STYCZNIA   2020 r.

Św. Anieli Merici
Św. Walerego, biskupa
 
 
 
 

Indie: nasila się prześladowanie chrześcijan

Indie: nasila się prześladowanie chrześcijan
fot.REUTERS/Sanjib Mukherjee/Forum

Do nowych ataków przeciw chrześcijanom doszło w trzech stanach indyjskich: Maharasztra, Karnataka i Hariana. Stanowią one „smutne świadectwo wzrostu nietolerancji religijnej w Indiach” – powiedział włoskiej agencji misyjnej Asia News przewodniczący Ogólnokrajowej Rady Chrześcijan Indyjskich (GCIC) Sajan George.

 

Najpoważniejszy atak miał miejsce w wiosce Sainagara w stanie Karnataka w południowo-zachodniej części kraju. Miejscowy pastor jednej z protestanckich wspólnot Immanuel Prayer Hall – Nathaniel Shubas – przemawiał do ok. 20 osób. W pewnej chwili do sali wszedł jakiś mężczyzna, rozejrzał się i zaraz wyszedł. Po koło 10 minutach powrócił z ponad 20 bojówkarzami z ugrupowań Rashtriya Swayamsevak Sangh (RSS) i Bajrang Dal, którzy zaczęli kopać i lżyć pastora, a następnie wywlekli go na zewnątrz i ciągnęli ponad kilometr – na posterunek policji w Vidyanagara. Tam oskarżyli go o stosowanie przymusowych nawróceń wyznawców hinduizmu na chrześcijaństwo.

Policjanci aresztowali duchownego na podstawie art. 295A kodeksu karnego. Mówi on o popełnieniu „rozmyślnych i złośliwych czynów, zmierzających do obrazy uczuć religijnych lub jakiejś grupy społecznej, znieważając ich wiarę lub przekonania religijne”. Oba wspomniane ugrupowania stanowią „zbrojne ramię” skrajnie nacjonalistycznej partii hinduskiej Bharatiya Janata Party.

Drugi przypadek przemocy wydarzył się tego samego dnia w wiosce Thavalpada w stanie Maharasztra na zachodzie kraju. Około dziesięciu hindusów zaatakowało 50 chrześcijan. Napastnikami dowodził Eknath Jhugare – miejscowy przywódca BJP. W odróżnieniu od poprzedniej sprawy tym razem policja aresztowała agresorów.

I wreszcie w miejscowości Patli Dabar (powiat Sirsa, stan Hariana na północy Indii) kilku wyznawców hinduizmu zniszczyło powstający dom modlitwy jednej z protestanckich grup Messiah Samiti. Według napastników, duża część miejscowych mieszkańców była przeciwna tej budowie.

Zdaniem S. George’a, jest oczywiste, że „grupy skrajnych nacjonalistów hinduskich czują się coraz bardziej swobodnie, atakując chrześcijan w czasie ich spotkań modlitewnych”. „Rosnąca ochrona polityczna, jaką się cieszą, budzi nasze wielkie zaniepokojenie” – dodał przewodniczący GCIC.

 

Źródło: KAI

luk


DATA: 2012-07-20 09:24
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 


 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.