25 października 2019

Nowa książka Franciszka o ekologii – w ostatnim tygodniu synodu amazońskiego

(Fot. ANSA/FORUM)

Globalny kryzys ekologiczny to tylko jeden ze skutków zniekształconego i chorego poglądu na świat, samego siebie i ludzi nawzajem – uważa papież Franciszek. Jego najnowsza książka „Matka ziemia: chrześcijańskie podejście do wyzwania środowiskowego” to kompendium teologii ekologicznej biskupa Rzymu.

 

Publikacja składa się z fragmentów dokumentów, tekstów, homilii i przemówień Franciszka poświęconych środowisku. Papież podkreśla, że do uporania się z globalnym kryzysem środowiska niezbędne jest duchowe odrodzenie. Publikację po włosku wydało 24 października Wydawnictwo Watykańskie. Jej ukazanie się zbiegło się z ostatnim tygodniem Synodu Biskupów dla Amazonii.

Wesprzyj nas już teraz!

Jak napisał Franciszek w ostatnim rozdziale książki „Wielka Nadzieja”, niezbędne staje się odkrycie siebie samych jako ludzi powołanych do postrzegania otaczającego świata „nie jako celu samego w sobie, lecz sakramentu komunii”. Papież pisze również o potrzebie ekologicznego nawrócenia i wynikających zeń działań na rzecz środowiska.

 

Biskup Rzymu wzywa do troski o życie wszystkich ludzi (także nienarodzonych), a zarazem innych stworzeń oraz ziemi. Wskazuje na zależność ludzi od nich – zauważa Carol Glatz.  

 

W ostatnim rozdziale pisze o możliwości przemiany świata przez chrześcijańską wizję. Podkreśla potrzebę świadomości, zamiast oskarżania czy osądzania. Jego zdaniem ludzie muszą zdać sobie sprawę, że świat stanowi Boży dar i stanowią część łańcucha miłości. „Właśnie dlatego, że wszystko jest połączone w dobroci, w miłości, dlatego każdy brak miłości ma wpływ na wszystko” – podkreślił papież.

 

Franciszek przestrzega przed myśleniem, jakoby technologiczne czy inne narzędzia wystarczyły do rozwiązania problemów świata. Przed ludzkością stoi bowiem zadanie duchowego odrodzenia i potrzeba zadawania pytań dotyczących tajemnicy stworzenia i sensu życia.

Owo odrodzenie powinno doprowadzić do skruchy osób, które przyjęły sposób myślenia sprzyjający wykluczeniu i ubóstwu. Franciszek wezwał do skruchy tych, którzy przyjęli „sposób myślenia, który dzieli, głodzi, izoluje i potępia”.

 

„Byłoby wspaniale, gdybyśmy byli w stanie prosić biednych i wykluczonych o wybaczenie, wtedy moglibyśmy szczerze żałować również za szkody wyrządzone ziemi, oceanowi, powietrzu i zwierzętom” – twierdzi papież.

 

Kreśli on wizję wprowadzenia modeli ekonomicznych opartych na solidarności i sprawiedliwości na miejsce koncentracji na władzy i posiadaniu. Do realizacji tej nowej drogi niezbędne okazuje się odbudowanie relacji międzyludzkich. Celebrowanie Eucharystii uczy takiej wizji uznania Boga, wdzięczności wobec Niego, zdolności do „dotknięcia świata miłością”.

 

„Dar, pokuta, ofiara, braterstwo. Te cztery słowa mówią o poglądach na rzeczywistość, na stworzenie, ale wskazują także na drogę uzdrowienia z potrzeby posiadania, potrzeby władzy, nadużyć, w kierunku (świata) dzielenia się, współpracy i szacunku” – czytamy „To moja wielka nadzieja dla naszych czasów” – napisał Franciszek.

 

Wstęp do publikacji napisał grecki ekumeniczny patriarcha Bartłomiej z Konstantynopola. Wspomniał o licznych katolicko-prawosławnych inicjatywach służących ochronie środowiska.

 

Źródło: cruxxnow.com / Catholic News Service 

AS

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(0)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie

Udostępnij przez

Cel na 2024 rok

Skutecznie demaskujemy liberalną i antychrześcijańską hipokryzję. Wspieraj naszą misję!

mamy: 141 009 zł cel: 300 000 zł
47%
wybierz kwotę:
Wspieram