DZIŚ JEST:   04   GRUDNIA   2020 r.

Pierwszy Piątek
Św. Barbary, męczennicy
Św. Jana Damasceńskiego, Doktora Kościoła
 
 
 
 

Skomentuj ten arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl. Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora


chyba racza Panstwo zartowac...Zdjecie jest sprzed wielu lat. Weterani już nie chodza (pewnie poumierali). Te "barwy UPA" to była czarna koszula, z wyszytym czerwonym szlaczkiem (krzyżykami) ludowym wzorem wokół wycięcia dekoltu. Takei sa tez ludowe barwy zalobne (zresztą od kilkuset lat). Ale żeby dojrzeć taki szlaczek, to trzeba bardzo szukac. Na sile, żeby mieć powod do agresji. I chyba o to chodzilo. Bo okrzyk "chwala bohaterom" to nie okrzyk banderowski, tylko przez nich używany. Troche tak, jakby powiedzieć, ze "Mazurek Dabrowskiego", czy "Niech zyje Polska to piessn i okrzyk komunistyczny, bo Bierut i Gomulka tez tak spiewali/ krzyczeli...
ponad 3 lata temu / Monika
 
Banderowcy w Przemyslu dzieki przyzwoleniu rzadu polskiego robia z Polakami co chca, pobieraja + 500 i za pieniadze polskiego podatnika wychowuja kolejne banderowskie straszaki. czy to oznacza, ze mordercow Polakow z Wolynia kiedy nadejdzie Putin maja bronic Polscy Zolnierze, ma byc referendum w Przemyslu, banderowcy chca Przemysla na wlasnosc, ile w tym roku z budzety Polski poszlo na dofinansowanie niby mniejszosci ukrainskiej. Stepan Bandera wnuk mordercy zostanie wkrotce prezydentem Polski i Ukrainy.Czy tego chce p. J. Kaczynski.
ponad 4 lata temu / Ewa Elzbieta Deoniziak
 
@Wolnościowiec nazizm i komunizm nie są doktrynami prawicowymi gdyż zwalczają Panna Boga i stawiają kult człowieka w miejsce Boga - III RZESZA kult niemieckiej rasy panów z fuhrerem na czele a u Sowietów sowieckiego nadczłowieka z Sekretarzem generalnym na czele. poza tym cechują się niebywałym okrucieństwem wobec swoich przeciwników a ich odmiana banderyzm totalnym zwyrodnialstwem. U prawicy przede wszystkim jest Pan Bóg na pierwszym miejscu i jego przykazania. Nie wiadomo co by było po wojnie, to już tylko gdybania jaka forma władzy by była w Polsce.
ponad 4 lata temu / Olek
 
Wiem jedno od mojej matki. A ona mnie nie okłamywała i robiła propagandy. Ukraińcy byli gorsi od hitlerowców. Hitlerowcy stopowali często ich okrucieństwo.
ponad 4 lata temu / hana
 
Zdjęcie z flagą ma co najmniej 7 lat. Zostało na przykład umieszczone na forum Odkrywca w styczniu 2009 roku. Wyszukiwarka: OUN-UPA powstańcy czy mordercy?
ponad 4 lata temu / Gerhard
 
Brawo dla Polaków, którzy nie bali się interweniować.
ponad 4 lata temu / usiek
 
@Olek: Ale te same cechy są wspólne także dla jak najbardziej prawicowego pinochetyzmu! Czy to znaczy więc, że śp. gen. Pinochet był lewakiem? Czy to może nazizm i komunizm jednak są w rzeczywistości doktrynami prawicowymi (za czym bym się opowiadał)? Co do historii - widzisz, można ładnie opisać. Co nie znaczy, że mamy być głusi na patriotyczne uczucia. PPS czy komuniści - obie strony czerwone, a rząd londyński szykował powojennej Polsce socjalizm, choć nie tak radykalny jak PPS czy PPR.
ponad 4 lata temu / Wolnościowiec
 
@Wolnościowiec Owszem była taka potyczka,w której NSZ wygrało, po walce żołnierze tego oddziału BCH dostali karę chłosty za współpracę z komunistami. Brygada koncentrując się przed wymarszem na Zachód, walczyła jednocześnie z Niemcami i ich sojusznikami oraz z komunistycznymi bandami AL ( to były prawdziwe bandy morderców) oraz z bandami Sowietów. Gwardia Ludowa PPS była oprócz formacji narodowych najlepsza jednostką w Powstaniu Warszawskim, nie czepiaj się więc lewicy patriotycznej, po wojnie oni również poszli siedzieć i byli mordowani przez komunistów tak jak ludowcy i wszyscy inni którzy walczyli za wolną i suwerenną Polskę. Niemcy również zaciekle eksterminowali naród polski tak jak Sowieci, patrz przykład Zamojszczyzny i wielu spalonych wsi podczas pacyfikacji. Część NSZ nie podpisało umowy scaleniowej, gdyż oskarżali KG AK o wykonywanie poleceń Zachodu odnośnie współpracy z wojskami sowieckimi, przykładowo akcja Burza, która skończyła się dla nas tragicznie.
ponad 4 lata temu / Olek
 
@ Wolnościowiec Wspólne aspekty obu tych ideologii (komunizmu i nazizmu) znajdują odzwierciedlenie w życiu społecznym podporządkowanych im narodów.Zarówno nazizm, jak i komunizm już w swych założeniach są pełnymi nienawiści i nie stroniącymi od ludobójstwa ?ideologiami zagłady? wroga.Zarówno państwo nazistowskie, jak i komunistyczne charakteryzują się: dominacją partii we wszystkich dziedzinach życia (zarówno publicznego, jak i prywatnego), podporządkowaniem całego prawodawstwa interesom i ideologii partii, rozbieżnością między przepisami obowiązującego prawa stanowionego, a faktycznie realizowanymi normami, rządami monopartii, upaństwowieniem gospodarki, nauki i kultury, cenzurą, propaganda, specyficzną nowomową i stosowaniem terroru. Wspólną cechą obu tych ideologii jest też teza o ciągłej obecności wroga, którego bezwzględnie należy zwalczać. Służy temu silnie rozbudowany aparat przymusu (policja polityczna, więzienia, obozy odosobnienia i obozy pracy dla wrogów)
ponad 4 lata temu / Olek
 
Niestety na podkarpaciu ukraiśńki jest już prawie drugim językiem oficjalnym .
ponad 4 lata temu / 2345
 
@Masud, @Olek, wskażcie mi proszę lewicowe cechy narodowego socjalizmu (tylko nie piszcie, że sama nazwa świadczy - to o wiele za mało). Bitwa (potyczka) pod Skrobaczowem. Oddziały AL i BCh starły się z BŚ. Poza tym proszę mnie źle nie zrozumieć. Nie jest przecież wstydem porozumienie z Wehrmachtem i walka z czerwoną zarazą, a nawet lewicą patriotyczną z PPS-owskiej Gwardii Ludowej WRN. Wstydem jest działanie w socjalistycznej lub komunistycznej partyzantce. Nie zapominajmy, kto eksterminował naród polski bardziej zaciekle. Nie byli to Niemcy, tylko Sowieci. Komentarze mają ograniczoną pojemność, stąd nieco niezgrabnie się je pisze i nieporozumienia gotowe - czasami wydaje się, że NSZ i BŚ stosujemy zamiennie. NSZ nie podpisały umowy scaleniowej, dlatego z tą lewicową partyzantką nie miały niczego wspólnego, a nawet czasem ze sobą walczyły (za to, że miejscami AK wspólnie z AL atakowała Niemców, zamiast walczyć z prawdziwym wrogiem).
ponad 4 lata temu / Wolnościowiec
 
@ Wolnościowiec Ostatnia twoje wypowiedź potwierdza moje przekonanie, że jesteś ignorantem jeżeli chodzi o historię Polski, NSZ uznawało rząd londyński, jak wszystkie organizacje niepodległościowe oprócz GL/AL, więc Brygada wykonywała rozkaz Naczelnego Wodza, nie podlegali natomiast operacyjnie i strukturalnie KG AK, tylko mieli swoją swoją własną strukturę i dowództwo. NSZ nigdy nie współpracowało z Niemcami, walczyło z nimi tak samo jak z GL/AL i bandami rozbójniczymi, które tak samo jak GL/AL rabowały wioski. Ogień nie był w NSZ tylko był w innej formacji niepodległościowej i likwidował tylko i wyłącznie zdrajców i kolaborantów, to samo Bury, który należał do AK a później do NZW, komuna przypięła im łatkę zbrodniarzy i morderców co niestety trwa do dziś, bo nikt nie wdraża jeszcze choć to się powoli zmienia, pełnego zakresu świadomości i prawdy historycznej o Żołnierzach Niezłomnych.
ponad 4 lata temu / Olek
 
Krótko: 1) zdjęcie sprzed kilku lat 2) facetowi, który miał koszulkę czerwono-czarną po prostu ją podarli 3) coraz bardzie umocniłem się w przekonaniu, które wyraziłem w nieopublikowanym wczorajszym komentarzu (a szkoda)
ponad 4 lata temu / voxclamantis
 
@ Wolnościowiec - podaj jeden przypadek, gdy Brygada Świętokrzyska walczyła z AL i BCH "ramię w ramię z bratnią armią niemiecką". Nie było czegoś takiego - to są tezy komunistycznej propagandy z lat PRL. Nie ma żadnej różnicy między tym co piszesz, a propagandą lewaków - których rzekomo zwalczasz, a którzy głoszą identyczne kłamstwa (że NSDAP to prawica, że NSZ działały w sojuszu z Niemcami, że nie ma różnicy między Żołnierzami Wyklętymi a UPA).
ponad 4 lata temu / Masud
 
Kolejny raz trzeba wypisywać to samo: NSDAP to prawica, bo hierarchia i kult jednostki, nacjonalizm, wspieranie narodowych przedsiębiorców, walka z socjalistami i komunistami oraz związkami zawodowymi, wspieranie polityki prorodzinnej, rezygnacja z konkretnej polityki społecznej, religijność (tzw. pozytywne chrześcijaństwo, czyli antyżydowski protestantyzm). "Narodowy socjalizm" - nazwa dlatego taka, żeby zmylić lewicę, która miała poparcie w narodzie niemieckim zmęczonym prawicą (narodowymi liberałami w parlamencie oraz monarchią). Stąd powstały NSDAP-owskie ulotki z robotnikami oraz broszury "Hitlers Sozialismus". To tak w skrócie. Brygada Świętokrzyska natomiast żadnego rozkazu Sosnkowskiego nie wykonywała, gdyż NSZ odmówiły uczestniczenia w AK i nie podlegały Naczelnemu Wodzowi, gdyż rząd londyński to zdrajcy narodu i tchórze. BŚ ramię w ramię z bratnią armią niemiecką tępiły nie tylko Armię Ludową, ale też lewackie Bataliony Chłopskie.
ponad 4 lata temu / Wolnościowiec
 
@Wolnościowiec - Brygada Świętokrzyska NSZ nie zawarła sojuszu z III Rzeszą, tylko chwilowe zawieszenie broni. Owszem, ŁUDZONO Niemców MOŻLIWOŚCIĄ sojuszu, aby ewakuować Brygadę na Zachód. Potwierdza to późniejsza postawa Brygady, kiedy w maju 1945 wyzwoliła niemiecki obóz koncentracyny w Holiszowie, a następnie prowadziła działania przeciw Niemcom u boku Amerykanów. Z kolei zabójstwa Słowaków dokonane przez oddział "Ognia" (kilka) oraz zabójstwa Białorusinów dokonane przez oddział "Burego (blisko 80) - niezależnie od ich przyczyn i przebiegu - nijak mają się do stu kilkudziesięciu tysięcy cywilów zamordowanych przez UPA. Najwyraźniej nie odróżniasz działań podejmowanych przez poszczególnych, lokalnych dowódców kilkudziesięcio- czy parusetosobowych oddziałów partyzanckich od ludobójczej taktyki całej organizacji.
ponad 4 lata temu / Masud
 
Do Wolnościowca. Pan tu próbujesz uprawiać jakąś ekwilibrystykę znaczeniową, socjalizm to socjalizm, niezależnie od epitetu jakim został opatrzony. Hitlerowskie rozwiązania socjalno-biurokratyczne są oczywiste, wystarczy douczyć się historii. A ja o takich socjalistach, którzy są prawicowcami "douczyć się" nie mam jak, bo wyborczej et consortes nie czytuję.
ponad 4 lata temu / Jaga
 
@Wolnościowiec Nie masz pojęcia o historii chłopie, teraz to widzę, Brygada Świętokrzyska udawała współpracę z Niemcami, gdyż wypełniała rozkaz Wodza Naczelnego Kazimierza Sosnkowskiego o udaniu się na Zachód w celu uratowania substancji narodowej czyli patriotycznej elity. Niemcy chcieli zmusić Brygadę do walki z Sowietami, ale dowództwo Brygady było mądre i umiało tak lawirować i unikać propozycji Niemców walki z Sowietami, że doszli aż do Czech a nie Bawarii. Nie osłaniali odwrotu Wehrmachtu, głupoty wypisujesz, mieli się uratować a nie nadstawiać karku za Niemców. Tak narodowi socjaliści to lewica tak twoi ukochani banderowcy, ich ideologia opierała się i opiera na fascynacji III Rzeszą. Tylko, że byli bardziej okrutni od Niemców i Sowietów razem wziętych, ich zbrodnie były ludobójstwem ze szczególnym okrucieństwem, mordowali zarówno ludność cywilną polską, czeską, ormiańską, węgierską jak i ukraińską, która nie zgadzała się na ich okrutnymi rządami.
ponad 4 lata temu / Olek
 
Jaga, przepraszam bardzo, ale z hitlerowcami nie zawsze NSZ walczyły. Brygada Świętokrzyska, nasza najbardziej bohaterska i zasłużona w walce z komunizmem, zawarła taktyczny sojusz z III Rzeszą osłaniając odwrót Wehrmachtu i opatrując się w przyczółkach niemieckich. Dzięki sojuszowi nasi patrioci przedarli się do Bawarii, by uniknąć aresztowania przez siły sowieckie. A narodowi socjaliści to prawica, nie lewica. Proszę się douczyć o cechach tej ideologii (a nie sugerować się nazwą), a później już nie wypisywać bzdur. Do pozostałych Komentatorów ponownie kieruję prośbę, by byli konsekwentni. Być może NSZ nie zabijały Ukraińców, ale za to Słowaków ("Ogień"), Białorusinów i polskich prawosławnych ("Bury") już tak. Gdyby Ukraińcy zamieszkiwali ziemie, na których operowały oddziały narodowe, z pewnością obszary te zostałyby oczyszczone.
ponad 4 lata temu / Wolnościowiec
 
Do Wolnościowca. Walka banderowców nie była wymierzona w komunistów czy jakichkolwiek lewaków. Oni mordowali ludzi właśnie według kryterium narodowościowego. A współdziałali z innymi, dobrze znanymi "narodowcami" a mianowicie narodowymi socjalistami niemieckimi. Co zaś się tyczy żołnierzy NSZ, to rzeczywiście wrogów widzieli po lewej stronie: i tych brunatnych i tych czerwonych. To jest zasadnicza różnica działań NSZ i banderowców. Więc proszę się nie podpierać porównywaniem obu organizacji, bo symetrii nie ma!
ponad 4 lata temu / Jaga
 
@Wolnościowiec Pan Masud ma całkowitą rację, moja wiadomość pierwotna została ocenzurowana, podałem w niej linka do uchwały OUN, zgodnie z którą działasz
ponad 4 lata temu / Olek
 
@Wolnościowiec - z łaski swojej nie opowiadaj bzdur. UPA zabiła 120 do 140 tysięcy polskich cywilów, oraz kilkadziesiąt tysięcy własnych rodaków, którzy nie zgadzali się z Banderą, i jeszcze sporo naszych Ormian, wołyńskich Czechów i innych mniejszości. A sowieckich wojskowych i bezpieczniaków zlikwidowali raptem niespełna 10 tysięcy. Tak wyglądała ta ich walka. Teraz pytanie - czy nasze AK albo NSZ wymordowały sto kilkadziesiąt tysięcy ukraińskich cywilów? Gdzie i kiedy? Jeżeli nawet zdarzały się akcje odwetowe, to byla to zupełnie nie ta skala, nigdy nie było też planowanych działań ludobójczych (jak u UPA na Wołyniu). Więc jakim prawem piszesz, że "obie strony robiły to samo"?
ponad 4 lata temu / Masud
 
@Olek: O czym Kolega pisze? Banderyzm to ukraiński nacjonalizm, a nacjonalizm jest dobry, bo antykomunistyczny. Nasi wyklęci też mordowali obcokrajowców podejrzewanych o komunizowanie i podobnie czynili banderowcy. Stało się, ale dzięki temu region stał się bezpieczniejszy. Nie rozdrapujmy ran, tylko walczmy z lewactwem. Skoro oni u nas manifestują, my jedźmy do Lwowa i tam sobie manifestujmy, weźmy naszych patriotów z mieczykiem Chrobrego i wykrzykujmy nasze hasła. Tak możemy się drażnić, oczywiście. Ale niech nie lecą ostre słowa potępiające banderowców przy jednoczesnym zachwycie dla np. NSZ. Bo obie strony robiły to samo. Bądźmy konsekwentni, a nie, że jak my mordujemy obcych - jest super, ale jak obcy naszych - już źle, wrogowie. Wrogami są komuniści, nie nacjonaliści.
ponad 4 lata temu / Wolnościowiec
 
Za propagowanie banderyzmu powinno się deportować, najlepiej do Donbasu
ponad 4 lata temu / IzajaszGB
 
@ Wolnościowiec nie propaguj satanistycznego banderyzmu i nie porównuj zbrodniarzy banderowskich do Wojska Polskiego! Nie uda wam się ukryć prawdy, Pan Bóg na to nie pozwoli!
ponad 4 lata temu / Olek
 
w odpowiedzi, w Przemyślu, w dniu 11 lipca br. powinna się odbyć centralna manifestacja przeciwko ludobójstwu popełnionego przez Ukraińców z OUN-UPA; masowa - ale tego nie trzeba chyba nikomu tłumaczyć dlaczego;
ponad 4 lata temu / JARO
 
Chyba instynkt samozachowawczy zawodzi i także rozum p. "Wolnościowica". Jeszcze ukraińscy goście osobiście nie odwiedzili? Wtedy dopiero nastąpi weryfikacja bzdurnych idei. Czy nie będzie już za późno? Ponad milion obywateli ukraińskich żyje w Polsce i tylko kwestią czasu jest kolejny konflikt. Jak widać historia uczy, że niektórych niczego nie uczy. cdn...
ponad 4 lata temu / @Wolnościowiec
 
Dajcie spokój ukraińskim antykomunistom i patriotom. Oni walczyli o niepodległą Ukrainę, jak nasi Żołnierze Wyklęci. Bandera jest dla Ukraińców niczym nasz "Bury" czy "Ogień". Uszanujmy to i zjednoczmy siły w walce z lewactwem, które grozi naszym narodom. Niech każdy walczy w swojej Ojczyźnie, ale szanujmy nasze antykomunistyczne i patriotyczne wartości!
ponad 4 lata temu / Wolnościowiec
 
pamietajmy, ze niepokorny i niezależny partyzant wolnego słowa (he,he!) Sakiewicz to laureat medalu ukrainskiej bezpieki! do tego jeszcze indywidua typu Żurawski vel Grajewski i nie powinno dziwic, ze Ukraińcy, nie wszyscy oczywiście, plują nam w gębe.
ponad 4 lata temu / darek
 
@zaniepokojony - tak i to mnie męczy, że my na to pozwalamy. jeśli w tym kraju będą latami trwały naprzemienne rządy po/pisów, to tak, obcokrajowcy będą nami rządzić!
ponad 4 lata temu / everlaine
 
i co PiS na to? to jest ta \'dobra zmiana\'?
ponad 4 lata temu / wmo
 
To jeszcze nic. Gorsze jest to, ze w Polsce jest cala masa ukraincow mieszkających, studiujących za Nasze pieniądze. Za darmo maja studia, mieszkanie, komunikację miejską i opiekę medyczną. Za niedługo jak się poczują pewniej to zaczyna rządzić nami, który jak zwykle dają się wyfrajerować.
ponad 4 lata temu / zaniepokojony
 
Stare dziady wyszły psuć krew!
ponad 4 lata temu / Janusz z Kolonii
 
barwy UPA powinny być niszczone na każdym miejscu i za ich okazywanie należy się należna kara, niech banderowcy idą sobie do Ukrainy. Nie w wolnej Polsce dla nich miejsce
ponad 4 lata temu / Sylwester
 
Jeżeli Państwo nie chce sobie radzić z antypolskimi symbolami we własnym kraju, to niestety słuszne jest oburzenie ludu.
ponad 4 lata temu / bina
 

Skomentuj ten arytukuł
 
 
 
Święta Rita
Św. Ojciec Pio
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Św. Maksymilian Kolbe
Różaniec Twoją obroną
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.