DZIŚ JEST:   29   PAŹDZIERNIKA   2020 r.

Św. Felicjana, męczennika
Bł. Michała Rui
 
 
 
 

Incydent w Przemyślu. Przyczyną awantury banderowskie barwy na marszu mniejszości

Incydent w Przemyślu. Przyczyną awantury banderowskie barwy na marszu mniejszości
By Birczanin (Own work (own photo)) [Public domain], via Wikimedia Commons

Lokalne środowiska mniejszości ukraińskiej zorganizowały w Przemyślu marsz. Odbył się on po nabożeństwie w greckokatolickiej katedrze, a uczestnicy liturgii zmierzali na ukraiński cmentarz wojenny przy ul. Kasztanowej. Noszona przez jednego z uczestników marszu koszula z barwami OUN-UPA doprowadziła do starcia z kontrmanifestantami. Grupa Polaków była przygotowana do antybanderowskiej pikiety.

 

W marszu Ukraińców wzięło udział około 500 osób. Wcześniej jego uczestnicy spotkali się na nabożeństwie w lokalnej unickiej katedrze. Przy ulicy Kasztanowej czekała na nich grupa kontrmanifestantów - ponad sto osób, głównie młodych ludzi, wśród których znajdowali się kibice Polonii Przemyśl oraz członkowie Młodzieży Wszechpolskiej. Skandowali oni „Przemyśl zawsze polski”, „Znajdzie się kij na banderowski ryj”, „Polska antybanderowska”.

 

Pikietujący trzymali także banery z hasłami nawiązującymi do ludobójstwa dokonanego przez OUN-UPA i potępiające te ukraińskie organizacje, w tym największy, przygotowany przez kibiców Polonii, opatrzony napisem: „Ludobójstwo pamiętamy. Banderowców potępiamy”.

 

Atmosferę podgrzało skandowanie przez uczestnika ukraińskiego pochodu okrzyku: „Herojam Sława” używanego przez OUN-UPA. Inny miał z kolei krzyczeć: „Jeszcze Polska nie zginęła ale już niedługo”.

 

Prawdziwy wybuch emocji wśród kibiców i narodowców wywołał jednak widok jednego z chorążych marszu w koszuli z barwami czerwono-czarnymi (właśnie takie składały się na sztandar ludobójczych ukraińskich organizacji). Grupa młodych kontrmanifestantów rzuciła się na tego uczestnika ukraińskiego marszu i zdarła mu koszulę z upowskimi barwami. Walczących rozdzielili funkcjonariusze policji.

 

Źródło: kresy.pl

MWł   


DATA: 2016-06-27 09:14
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

chyba racza Panstwo zartowac...Zdjecie jest sprzed wielu lat. Weterani już nie chodza (pewnie poumierali). Te "barwy UPA" to była czarna koszula, z wyszytym czerwonym szlaczkiem (krzyżykami) ludowym wzorem wokół wycięcia dekoltu. Takei sa tez ludowe barwy zalobne (zresztą od kilkuset lat). Ale żeby dojrzeć taki szlaczek, to trzeba bardzo szukac. Na sile, żeby mieć powod do agresji. I chyba o to chodzilo. Bo okrzyk "chwala bohaterom" to nie okrzyk banderowski, tylko przez nich używany. Troche tak, jakby powiedzieć, ze "Mazurek Dabrowskiego", czy "Niech zyje Polska to piessn i okrzyk komunistyczny, bo Bierut i Gomulka tez tak spiewali/ krzyczeli...
ponad 3 lata temu / Monika
 
Banderowcy w Przemyslu dzieki przyzwoleniu rzadu polskiego robia z Polakami co chca, pobieraja + 500 i za pieniadze polskiego podatnika wychowuja kolejne banderowskie straszaki. czy to oznacza, ze mordercow Polakow z Wolynia kiedy nadejdzie Putin maja bronic Polscy Zolnierze, ma byc referendum w Przemyslu, banderowcy chca Przemysla na wlasnosc, ile w tym roku z budzety Polski poszlo na dofinansowanie niby mniejszosci ukrainskiej. Stepan Bandera wnuk mordercy zostanie wkrotce prezydentem Polski i Ukrainy.Czy tego chce p. J. Kaczynski.
ponad 4 lata temu / Ewa Elzbieta Deoniziak
 
@Wolnościowiec nazizm i komunizm nie są doktrynami prawicowymi gdyż zwalczają Panna Boga i stawiają kult człowieka w miejsce Boga - III RZESZA kult niemieckiej rasy panów z fuhrerem na czele a u Sowietów sowieckiego nadczłowieka z Sekretarzem generalnym na czele. poza tym cechują się niebywałym okrucieństwem wobec swoich przeciwników a ich odmiana banderyzm totalnym zwyrodnialstwem. U prawicy przede wszystkim jest Pan Bóg na pierwszym miejscu i jego przykazania. Nie wiadomo co by było po wojnie, to już tylko gdybania jaka forma władzy by była w Polsce.
ponad 4 lata temu / Olek
 
Wiem jedno od mojej matki. A ona mnie nie okłamywała i robiła propagandy. Ukraińcy byli gorsi od hitlerowców. Hitlerowcy stopowali często ich okrucieństwo.
ponad 4 lata temu / hana
 
Zdjęcie z flagą ma co najmniej 7 lat. Zostało na przykład umieszczone na forum Odkrywca w styczniu 2009 roku. Wyszukiwarka: OUN-UPA powstańcy czy mordercy?
ponad 4 lata temu / Gerhard
 
Brawo dla Polaków, którzy nie bali się interweniować.
ponad 4 lata temu / usiek
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.