DZIŚ JEST:   20   MAJA   2019 r.


Św. Bernardyna ze Sieny
 
 
 
 


Polonia Christiana nr 29  >   DZIEDZICTWO EUROPY

Maria Gierszewska

In periculo mari


Podróżny zmierzający w stronę Mont Saint-Michel już z daleka ujrzy wyłaniający się zza horyzontu zarys skalistego wzgórza, otoczonego wzburzonymi falami morza. Granitowa wysepka, położona u wybrzeży Normandii (choć i Bretania rości sobie do niej prawo) stanowi po Paryżu drugi najczęściej odwiedzany obiekt turystyczny we Francji. Wzgórze i zatoka, jako miejsce niezwykłych zjawisk naturalnych oraz wspaniały obiekt architektury wpisane zostały w roku 1979 na Listę Światowego Dziedzictwa Ludzkości UNESCO. Dla katolików jednak jest to przede wszystkim wielowiekowe miejsce kultu świętego Michała Archanioła, wodza niebieskich zastępów, sławne przez wiele stuleci, choć obecnie pod względem duchowym nieco podupadające.

Maria Gierszewska


W starożytności obejmującą niespełna trzysta hektarów powierzchni wysepkę, a także jej okolice (wówczas jeszcze niezalane morzem) zamieszkiwały plemiona celtyckie, a po podbojach galijskich Juliusza Cezara – Rzymianie. W krainie zwanej podówczas Armoryką chrześcijaństwo pojawiło się w IV wieku. Na wzgórzu wzniesiono kaplicę poświęconą św. Szczepanowi, a następnie drugą, ku czci św. Symforiana, pierwszego galijskiego męczennika, który poniósł śmierć za odmowę złożenia ofiary pogańskim bożkom.
Z początkami kultu św. Michała wiąże się legenda, zapisana w manuskrypcie z IX wieku zatytułowanym Revelatio ecclesiae sancti Michaelis in monte Tumba. Zgodnie z nią, biskupowi pobliskiego miasta Avranches, świętemu Aubertowi, miał się w roku 709 ukazać sam Archanioł, prosząc o zbudowanie dla siebie kościoła na skale. Biskup owo zalecenie dwukrotnie zlekceważył, doprowadzając świętego Michała do bardziej zdecydowanych działań – Wódz Zastępów Anielskich dotknąwszy głowy biskupa, pozostawił w jego czaszce trwałe wgłębienie, nie czyniąc mu przy tym krzywdy. Czaszka świętego Auberta z wyeksponowanym śladem dotknięcia Archanioła jest do dziś przechowywana w katedrze w Avranches. Wzniesieniu pierwszego kościoła towarzyszyły cudowne wydarzenia (jak choćby rosa wskazująca zarysy fundamentów), których ukoronowaniem było publiczne objawienie się samego Archanioła. Wtedy też poprzednią nazwę, Mont Tombe (tzn. Góra Cmentarna) zastąpiono Mons Sancti Michaeli in periculo mari, po francusku Mont Saint Michel au péril de la mer (czyli wzgórze św. Michała w niebezpiecznym morzu), co wiąże się z niezwykle silnymi pływami morskimi w zatoce.

Powyższy tekst jest tylko FRAGMENTEM artykułu opublikowanego w magazynie "Polonia Christiana".

zamów e-wydanie   zamów wydanie papierowe
 

Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 

 

Rzymski korespondent Polskiego Radia opisał kulisy interwencji papieskiego jałmużnika, kardynała Konrada Krajewskiego, w sprawie przywrócenia dostaw energii elektrycznej do ogromnie zadłużonej kamienicy położonej w centrum stolicy Włoch.

 
 

Pan Sekielski może niechcący, ale w swoim filmie pokazuje problem. O ile pamiętam, w filmie jest jeden ksiądz pedofil, który atakuje dziewczynki, ale siedmiu to homoseksualiści w sutannach, którzy atakują chłopców. To trzeba wytłumaczyć, ale pan Sekielski boi się tego tknąć, bo musiałby się narazić homolobby – powiedział w radiowej rozmowie ksiądz profesor Dariusz Oko, od lat badający problem homoseksualnego lobby w Kościele.

 

Na polecenie rządu Donalda Trumpa amerykański gigant internetowy zawiesza współpracę z chińską korporacją. Huawei stracił licencję na usługi i aplikacje na Androida takie jak Google Play, Gmail, YouTube czy Chrome.

 

Prefekt Kongregacji ds. Kultu Bożego apeluje o wyciągnięcie konkretnych wniosków z kryzysu skandali seksualnych, które przeżywa obecnie Kościół. Ponownie postawmy Boga w centrum Kościoła. Niech w naszych liturgiach uznany zostanie prymat Boga, Jego obecność obiektywna i rzeczywista – stwierdził kardynał Robert Sarah.

 

 

W Irlandii mieliśmy poważne trudności z subkulturą homoseksualną. Powoduje ona wielkie problemy. Gdy działa w seminarium duchownym, przyciąga coraz więcej homoseksualistów. Stają się oni niezwykle wpływowi i zaczynają prześladować prawowiernych seminarzystów – mówi w rozmowie z PCh24.pl, Anthony Murphy, redaktor irlandzkiego dwutygodnika „Catholic Voice” oraz założyciel Instytutu Lumen Fidei.


Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 

Copyright 2019 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.