DZIŚ JEST:   20   STYCZNIA   2021 r.

Św. Sebastiana, męczennika
Św. Fabiana, papieża, męczennika
 
 
 
 


Polonia Christiana nr 29  >   DZIEDZICTWO EUROPY

Maria Gierszewska

In periculo mari


Podróżny zmierzający w stronę Mont Saint-Michel już z daleka ujrzy wyłaniający się zza horyzontu zarys skalistego wzgórza, otoczonego wzburzonymi falami morza. Granitowa wysepka, położona u wybrzeży Normandii (choć i Bretania rości sobie do niej prawo) stanowi po Paryżu drugi najczęściej odwiedzany obiekt turystyczny we Francji. Wzgórze i zatoka, jako miejsce niezwykłych zjawisk naturalnych oraz wspaniały obiekt architektury wpisane zostały w roku 1979 na Listę Światowego Dziedzictwa Ludzkości UNESCO. Dla katolików jednak jest to przede wszystkim wielowiekowe miejsce kultu świętego Michała Archanioła, wodza niebieskich zastępów, sławne przez wiele stuleci, choć obecnie pod względem duchowym nieco podupadające.

Maria Gierszewska


W starożytności obejmującą niespełna trzysta hektarów powierzchni wysepkę, a także jej okolice (wówczas jeszcze niezalane morzem) zamieszkiwały plemiona celtyckie, a po podbojach galijskich Juliusza Cezara – Rzymianie. W krainie zwanej podówczas Armoryką chrześcijaństwo pojawiło się w IV wieku. Na wzgórzu wzniesiono kaplicę poświęconą św. Szczepanowi, a następnie drugą, ku czci św. Symforiana, pierwszego galijskiego męczennika, który poniósł śmierć za odmowę złożenia ofiary pogańskim bożkom.
Z początkami kultu św. Michała wiąże się legenda, zapisana w manuskrypcie z IX wieku zatytułowanym Revelatio ecclesiae sancti Michaelis in monte Tumba. Zgodnie z nią, biskupowi pobliskiego miasta Avranches, świętemu Aubertowi, miał się w roku 709 ukazać sam Archanioł, prosząc o zbudowanie dla siebie kościoła na skale. Biskup owo zalecenie dwukrotnie zlekceważył, doprowadzając świętego Michała do bardziej zdecydowanych działań – Wódz Zastępów Anielskich dotknąwszy głowy biskupa, pozostawił w jego czaszce trwałe wgłębienie, nie czyniąc mu przy tym krzywdy. Czaszka świętego Auberta z wyeksponowanym śladem dotknięcia Archanioła jest do dziś przechowywana w katedrze w Avranches. Wzniesieniu pierwszego kościoła towarzyszyły cudowne wydarzenia (jak choćby rosa wskazująca zarysy fundamentów), których ukoronowaniem było publiczne objawienie się samego Archanioła. Wtedy też poprzednią nazwę, Mont Tombe (tzn. Góra Cmentarna) zastąpiono Mons Sancti Michaeli in periculo mari, po francusku Mont Saint Michel au péril de la mer (czyli wzgórze św. Michała w niebezpiecznym morzu), co wiąże się z niezwykle silnymi pływami morskimi w zatoce.

Powyższy tekst jest tylko FRAGMENTEM artykułu opublikowanego w magazynie "Polonia Christiana".

zamów e-wydanie   zamów wydanie papierowe
 

Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 

 

1951 – władze komunistyczne aresztowały biskupa kieleckiego Czesława Kaczmarka. Torturowany i szykanowany w areszcie śledczym Ministerstwa Bezpieczeństwa Publicznego na warszawskim Mokotowie przyznał się do zarzucanych mu czynów. 22 września 1953 roku został skazany na 12 lat więzienia.

 
 

Według portalu należącego do Radio France, w Europie zarejestrowanych zostało już 71 zgonów osób, które przyjęły szczepionkę przeciwko COVID-19.

 

Doktor Włodzimierz Bodnar, który za pomocą amantadyny wyleczył już z Covid-19 ponad tysiąc osób, niebawem opublikuje za granicą pracę naukową na temat skuteczności tej terapii. W kraju napotyka na ciągłe utrudnienia ze strony gremiów, które teoretycznie powinny być żywotnie zainteresowane wdrożeniem skutecznego sposobu leczenia chorych.

 

Amerykańscy katolicy uczestniczyć będą pomiędzy 21 a 29 stycznia w nowennie w intencji obrony życia. Odbywać się ona będzie pod hasłem „9 dni dla życia”.

 

Social media i Big Tech zaczęły ograniczać swobodę ludzi w wyrażaniu swoich przekonań. Jeszcze bardziej podniosło to poziom społecznego napięcia. Po wybuchu protestów ruchu Black Lives Matter ludzie zauważyli stosowanie wobec nich podwójnych standardów. Jeszcze szybciej zaczęli tracić zaufanie do instytucji państwowych. Według ponad połowy Amerykanów prezydent Biden nie został legalnie wybrany – opowiadał o sytuacji w USA Gualberto Garcia Jones, publicysta katolickiego portalu z Kanady – Life Site News.


Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.