DZIŚ JEST:   23   LUTY   2019 r.

Św. Polikarpa, biskupa
Bł. Wincentego Frelichowskiego
Bł. Izabeli, królewny
 
 
 
 


Polonia Christiana nr 29  >   DZIEDZICTWO EUROPY

Maria Gierszewska

In periculo mari


Podróżny zmierzający w stronę Mont Saint-Michel już z daleka ujrzy wyłaniający się zza horyzontu zarys skalistego wzgórza, otoczonego wzburzonymi falami morza. Granitowa wysepka, położona u wybrzeży Normandii (choć i Bretania rości sobie do niej prawo) stanowi po Paryżu drugi najczęściej odwiedzany obiekt turystyczny we Francji. Wzgórze i zatoka, jako miejsce niezwykłych zjawisk naturalnych oraz wspaniały obiekt architektury wpisane zostały w roku 1979 na Listę Światowego Dziedzictwa Ludzkości UNESCO. Dla katolików jednak jest to przede wszystkim wielowiekowe miejsce kultu świętego Michała Archanioła, wodza niebieskich zastępów, sławne przez wiele stuleci, choć obecnie pod względem duchowym nieco podupadające.

Maria Gierszewska


W starożytności obejmującą niespełna trzysta hektarów powierzchni wysepkę, a także jej okolice (wówczas jeszcze niezalane morzem) zamieszkiwały plemiona celtyckie, a po podbojach galijskich Juliusza Cezara – Rzymianie. W krainie zwanej podówczas Armoryką chrześcijaństwo pojawiło się w IV wieku. Na wzgórzu wzniesiono kaplicę poświęconą św. Szczepanowi, a następnie drugą, ku czci św. Symforiana, pierwszego galijskiego męczennika, który poniósł śmierć za odmowę złożenia ofiary pogańskim bożkom.
Z początkami kultu św. Michała wiąże się legenda, zapisana w manuskrypcie z IX wieku zatytułowanym Revelatio ecclesiae sancti Michaelis in monte Tumba. Zgodnie z nią, biskupowi pobliskiego miasta Avranches, świętemu Aubertowi, miał się w roku 709 ukazać sam Archanioł, prosząc o zbudowanie dla siebie kościoła na skale. Biskup owo zalecenie dwukrotnie zlekceważył, doprowadzając świętego Michała do bardziej zdecydowanych działań – Wódz Zastępów Anielskich dotknąwszy głowy biskupa, pozostawił w jego czaszce trwałe wgłębienie, nie czyniąc mu przy tym krzywdy. Czaszka świętego Auberta z wyeksponowanym śladem dotknięcia Archanioła jest do dziś przechowywana w katedrze w Avranches. Wzniesieniu pierwszego kościoła towarzyszyły cudowne wydarzenia (jak choćby rosa wskazująca zarysy fundamentów), których ukoronowaniem było publiczne objawienie się samego Archanioła. Wtedy też poprzednią nazwę, Mont Tombe (tzn. Góra Cmentarna) zastąpiono Mons Sancti Michaeli in periculo mari, po francusku Mont Saint Michel au péril de la mer (czyli wzgórze św. Michała w niebezpiecznym morzu), co wiąże się z niezwykle silnymi pływami morskimi w zatoce.

Powyższy tekst jest tylko FRAGMENTEM artykułu opublikowanego w magazynie "Polonia Christiana".

zamów e-wydanie   zamów wydanie papierowe
 

Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 

 

Portal LifeSiteNews.com jest zdania, że biskupi biorący udział w watykańskim szczycie o nadużyciach seksualnych, unikają odpowiedzi na trudne pytania. Wśród nich są te dotyczące związku pomiędzy homoseksualizmem, a skandalami i nadużyciami seksualnymi, do których miało dojść w Kościele.

 

 
 

Niemiecki Bundestag przyjął zmianę prawa dotyczącego informowania o możliwości dokonania aborcji. Lewica chciała pełnej swobody w informowaniu o „usłudze” mordowania dzieci nienarodzonych. Chadecja zablokowała tę regulację, ale zgodziła się na częściowe zwiększenie zakresu informowania o możliwości abortowania dzieci. Bundestag zagwarantował również młodym kobietom dłuższy okres dostępu do darmowej antykoncepcji.

 

Podczas konwencji Prawa i Sprawiedliwości zaprezentowano program i cele rządu na 2019 roku. Prezes Jarosław Kaczyński zapowiedział realizację nowych projektów socjalnych, prorodzinnych i infrastrukturalnych. Jednym z nich jest poszerzenie programu „Rodzina 500 plus”. Świadczenia będą wypłacane także od pierwszego dziecka.

 

Trybunał Sprawiedliwości UE zakwestionował austriacki przepis mówiący o tym, że Wielki Piątek jest dniem wolnym od pracy dla chrześcijan. Teraz władze kraju szukają rozwiązania, które umożliwi świętowanie pamiątki Męki Jezusa Chrystusa i przynajmniej częściowo ograniczy długość pracy tego dnia.

 

Polska windsurferka i medalistka Igrzysk Olimpijskich w Londynie zaprotestowała przeciwko polityce Rafała Trzaskowskiego, który wspiera homoseksualną agendę. „Mówię kategoryczne NIE dla promocji środowisk LGBT i będę bronić tradycyjnej Polski” - napisała.


Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 

Copyright 2017 by
INSTYTUT EDUKACJI SPOŁECZNEJ I RELIGIJNEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Fundacji Instytutu Edukacji Społecznej i Religijnej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.