DZIŚ JEST:   14   LIPCA   2020 r.

Św. Kamila de Lellis
Bł. Hroznaty, męczennika
 
 
 
 

Import ekstremizmu z Azji Centralnej. Nowa kuźnia Państwa Islamskiego

Import ekstremizmu z Azji Centralnej. Nowa kuźnia Państwa Islamskiego
fot. Cahaya Maulidian (Winluxhuman) [CC BY-SA 4.0 (https://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0)], via Wikimedia Commons

Odradzanie się islamu w posowieckich republikach Azji Centralnej uczyniło z tej części świata region, z którym duże nadzieje wiążą radykalne organizacje muzułmańskie. Z obszaru między Morzem Kaspijskim a Chinami wyjeżdżają tysiące przyszłych ekstremistów, zasilających szeregi m.in. Państwa Islamskiego. Część z nich już wraca w rodzinne strony, przenosząc wojowniczą ideologię na lokalny grunt.

 

Według danych Republikańskiego Komitetu Bezpieczeństwa Narodowego Kazachstanu, w 2018 roku służby tego państwa deportowały aż 58 obcokrajowców, związanych z radykalnym islamem. Wynikiem ich działań były wyjazdy obywateli Kazachstanu w te rejony świata, gdzie radykałowie prowadzą działania wojenne. Takim krajem, do którego przez lata wyjechała dość duża liczba Kazachów była Syria. 6 stycznia z Bliskiego Wschodu przewieziono 30 kazachskich dzieci, których rodzice zginęli, walcząc po stronie Państwa Islamskiego.

 

Przenikanie obywateli republik środkowoazjatyckich do islamskich organizacji terrorystycznych to problem nie tylko Kazachstanu. Państwa Azji Centralnej planują stworzenie strefy wolnego przepływu osób, na wzór europejskiej strefy Schengen, ale jednym z problemów, jaki widzą w otwarciu granic, jest właśnie ułatwienie przemieszczania się radykałów islamskich zaopatrzonych w materiały propagandowe i broń.

 

Mieszkańcy tego rejonu Azji byli już wykonawcami wielu ataków terrorystycznych, a w końcu grudnia w Szwecji zatrzymano kilku terrorystów z Uzbekistanu i Kirgistanu, którzy przygotowywali zamach w Szwecji.

 

Źródło: Islam Today, Radio Azattyk

Jan Bereza

 


DATA: 2019-01-14 08:22
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
1
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.