9 czerwca 2017

Artystka walczy o wykreślenie z języka polskiego słowa „uchodźca”. Chce je zastąpić „nowakiem”

(fot. wikimedia.org)

Studentka ASP w Warszawie zabiega o wprowadzenie do języka polskiego słowa „nowak” (w liczbie mnogiej „nowacy”), które miałoby zastąpić… „uchodźcę”. Powód? „Uchodźca” jest dyskryminujący, ma pejoratywny wydźwięk i trudno się go wymawia.


Inicjatywa wprowadzenia zmian do języka polskiego jest częścią pracy dyplomowej Jany Shostak. Artystka swój projekt promuje w mediach, udało jej się również dotrzeć z nim do popularnego językoznawcy – profesora Jana Miodka.

Wesprzyj nas już teraz!

 

Na pomysł wpadła podczas spotkania ze znajomymi z Nigerii, Konga, Syrii i Ukrainy. – Chciałam wyrazić swoją empatię z nowakami poprzez zaproszenie ich do swojego mieszkania. ­W czasie takiej burzy mózgów przewijały się różne propozycje: „przybywca”, „gość”, „ocalony”. Zależało nam jednak, żeby to było polskie słowo – łatwe do wymówienia, ale też do identyfikacji z polskim obszarem językowym – mówi Jana Shostak.

 

Zdaniem artystki „uchodźca” jest słowem z gruntu niegodnym języka polskiego. – Jest stygmatyzujące i budzi negatywne skojarzenia. Przede wszystkim podkreśla niestabilność sytuacji. Poza tym, jest ono trudne do wymówienia dla osób, które tu przyjechały i które często dopiero zaczynają uczyć się naszego języka – twierdzi.

 

Podobno inicjatywie sprzyja m.in. prof. Jan Miodek. – Doszło do mojej konfrontacji z prof. Miodkiem. Spodobali mu się „nowacy”. Ostrzegł co prawda, że wprowadzenie nowego wyrazu do powszechnego użycia jest trudne i wymaga czasu – stwierdziła artystka.

 

Źródło: radiozet.pl
om

 

 

 

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(0)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie

Udostępnij przez

Cel na 2024 rok

Skutecznie demaskujemy liberalną i antychrześcijańską hipokryzję. Wspieraj naszą misję!

mamy: 132 273 zł cel: 300 000 zł
44%
wybierz kwotę:
Wspieram