10 lutego 2018

Wielka Brytania: ambasador Polski odpowiada na list intelektualistów w sprawie ustawy o IPN

(Arkady Rzegocki, Fot. Milosz Kluba / Foto Gosc / FORUM )

Arkady Rzegocki, ambasador Polski w Wielkiej Brytanii, odpowiedział na łamach „The Guardian” na list intelektualistów i byłych polityków dotyczący nowelizacji ustawy o IPN. Ambasador podkreśla, że nowe prawo dotyczy ochrony polskiego państwa i narodu. Dodaje, że podobne rozwiązania prawne występują również w innych europejskich krajach.

 

List otwarty polskich intelektualistów, ludzi kultury oraz byłych polityków, poświęcony nowelizacji ustawy o IPN, został opublikowany w brytyjskim „The Guardian”. Wśród jego sygnatariuszy znaleźli się m.in. Aleksander Kwaśniewski oraz Radosław Sikorski. Jego autorzy wyrażali swoją obawę związaną z przyjęciem nowych regulacji prawnych. Wezwali także do „powściągliwości emocjonalnej w imię ochrony wspólnego dobra, prawdy i dialogu”. Na ten list otwarty odpowiedział ambasador Polski w Wielkiej Brytanii – Arkady Rzegocki.

Wesprzyj nas już teraz!

 

„To haniebne, że polscy więźniowie Auschwitz-Birkenau, którzy walczą z terminem „polskie obozy” w zagranicznych mediach, muszą robić to indywidualnie, jako cywilni powodowie w sądach, aby chronić dobre imię swojego narodu. Tymczasem, polskie państwo nie było w stanie wypracować skutecznych rozwiązań prawnych na ich poparcie” – podkreśla ambasador.

 

Dyplomata w swojej odpowiedzi zwraca również uwagę na dotychczasowe zaniedbania, które doprowadziły do sytuacji kiedy niektórzy przypisują Polsce niemieckie zbrodnie. „Często widzimy, dlaczego ta sprawa musi być regulowana przez prawo. To dlatego, że wieloletnie działania edukacyjne i rządowe – w tym prowadzone przez jednego z sygnatariuszy listu, byłego ministra spraw zagranicznych Radosława Sikorskiego – nie przyniosły wystarczającego efektu” – pisze na łamach „The Guardian” Rzegocki.

 

Arkady Rzegocki w swojej odpowiedzi zwraca również uwagę na to, że zmiany wprowadzone w ustawie o IPN nie są precedensem. „Ustawodawstwo penalizujące negowanie Holokaustu znajduje również odzwierciedlenie w systemach prawnych innych krajów europejskich” – podkreśla. Ambasador Polski dodaje, że nie można dopuścić do wypaczenie prawdy historycznej o sprawcach holocaustu i jego okolicznościach.

 

„Wierzymy, że prawda o niemieckich obozach zagłady i okrutna rzeczywistość niemieckiej okupacji Polski jest częścią historii Holocaustu, a nowe prawo jest uzupełnieniem istniejącego, światowego rozporządzenia o negacji Holokaustu” – napisał w liście Arkady Rzegocki.

 

 

Źródło: theguardian.com

WMa

 

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(0)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie

Udostępnij przez

Cel na 2024 rok

Skutecznie demaskujemy liberalną i antychrześcijańską hipokryzję. Wspieraj naszą misję!

mamy: 104 675 zł cel: 300 000 zł
35%
wybierz kwotę:
Wspieram