DZIŚ JEST:   28   LUTY   2020 r.

Św. Romana, opata
Św. Hilarego I, papieża
 
 
 
 

Im też należy się pogrzeb. Pochowanie dzieci zmarłych przed porodem to nasz obowiązek

Im też należy się pogrzeb. Pochowanie dzieci zmarłych przed porodem to nasz obowiązek
fot. pixabay.com

Zapewnienie pochówku dziecku zmarłemu przed porodem jest obowiązkiem, a nie – jak czasem słyszymy – „zachcianką” rodziców. Dlatego jako rodzic masz prawo nie tylko domagać się od szpitala wydania ciała dziecka, ale także zapewnienia mu odpowiedniego pożegnania. Każdej osobie, która pokryła koszty pochowania dziecka zmarłego przed urodzeniem przysługuje też zasiłek pogrzebowy. Właśnie w tym celu, z inicjatywy instytutu Ordo Iuris powstał specjalny poradnik prawny dla osób chcących pochować potomstwo, które urodziło się martwe.

 

W polskich szpitalach zdarzają się przypadki odmowy przekazania bliskim zwłok. Często rodzice nie znając przysługujących im praw, dobrowolnie zrzekają się możliwości odebrania ciała i zorganizowania odpowiedniego pochówku. Nie mają świadomości przysługującego im prawa do godnego pożegnania swojego dziecka. Jeszcze do niedawna zdarzało się, że takie prośby traktowane były jako „zachcianka” rodziców. Warto przypomnieć, że należy to wręcz do obowiązków najbliższych, zwłaszcza kiedy są oni katolikami.

 

Na taką konieczność wskazuje także polskie prawo, niezależne od tego, na jakim etapie ciąży zmarło dziecko. Jeżeli nawet rodzice nie są zainteresowani przeprowadzeniem pochówku, powinność ta spada na władze gminy.

 

„Każdy człowiek ma prawo być pochowany z godnością i szacunkiem. Wiek zmarłego nie ma tu żadnego znaczenia. Każdy człowiek, każde dziecko, przed i po narodzeniu, posiada przyrodzoną godność, zaś sprawienie pogrzebu jest wyrazem jej poszanowania oraz respektowania człowieczeństwa osoby ludzkiej (…) Niestety, nadal ciała dzieci utraconych nie zawsze są traktowane z należytym szacunkiem” – podkreśla dr Marcin Olszówka, ekspert Centrum Analiz Legislacyjnych Instytutu Ordo Iuris.

 

Jesteśmy coraz bardziej świadomi

Idea napisania poradnika wyjaśniającego procedurę związaną ze zwrotem ciała dziecka utraconego pojawiła się w związku z coraz liczniejszymi prośbami o pomoc, kierowanymi przez rodziców, którzy znaleźli się w takiej sytuacji. Poradnik zawiera informacje dotyczące prawa do pochówku, opis przeprowadzenia krok po kroku procedury związanej z uzyskaniem ciała i przeprowadzeniem pogrzebu dziecka, a także załączniki z wzorami dokumentów potrzebnych do uzupełnienia formalności.

 

Poradnik wymienia także obowiązki, których musi dopełnić w całej procedurze szpital. Przykładowo, placówka medyczna zgodnie z ustawą ma prawo do przechowywania ciał nie dłużej niż 72 godziny. Ze względu na brak koordynacji współpracy pomiędzy szpitalami i właściwymi dla nich ośrodkami pomocy społecznej, zwłoki dzieci zmarłych przed narodzeniem często przechowywane są w szpitalach znacznie dłużej. Dotyczy to zwłaszcza sytuacji, gdy nikt z rodziny nie zgłasza się po ich odbiór.

 

Dodatkowo, szpital nie ma prawa postępować z ciałami w ten sam sposób co z odpadami medycznymi. „Ciała osób zmarłych, niezależnie od przyczyny zgonu oraz wieku, w jakim osoba zmarła, muszą być traktowane z takim samym szacunkiem, a procedury i standardy postępowania w związku ze zwłokami są w świetle prawa identyczne” – czytamy w raporcie.

 

Jeszcze inną kwestią są sytuacje nielegalnego zabierania ciał przez placówki medyczne bez poinformowania rodziców o przysługujących im prawach. Nie wiadomo jednak, jak często zdarzają się takie przypadki: „Trudno odpowiedzieć na pytanie o skalę problemu, gdyż Instytut nie prowadził w tym zakresie precyzyjnych badań” – wskazuje dr Olszówka. „Z naszych ogólnych informacji wynika jednak, że świadomość rodziców dotycząca praw, jakie przysługują im w tej kwestii, cały czas rośnie. Wydaje się, że przypadków, w których szpital zabiera ciało dziecka bez poinformowania rodziców o możliwości przeprowadzenia pogrzebu, jest coraz mniej. Nie oznacza to jednak, że problem całkowicie zniknął. Obecna sytuacja natomiast znacznie różni się na korzyść od tej, z którą mieliśmy do czynienia chociażby kilkanaście lat temu” – wskazał ekspert Ordo Iuris.

 

Nie wszyscy wiedzą o zasiłku

W dzisiejszym świecie często jako powód rezygnacji z pogrzebu podaje się powody finansowe. Taka sytuacja ma miejsce chociażby w Czechach, gdzie od 30 aż do 50procent uroczystości pogrzebowych odbywa się bez udziału rodziny. W Polsce, w celu uniknięcia podobnej sytuacji, mając na uwadze prawo nakazujące z godnością pochować każdą osobę bez względu na jej wiek, każdemu ubiegającemu się o pogrzeb bliskiej osoby przysługuje zasiłek. Nie inaczej jest w przypadku dzieci zmarłych przed narodzeniem. Wysokość takiego świadczenia może wynieść nawet 4 tysiące złotych, a poradnik szczegółowo wyjaśnia, w jaki sposób pozyskać wsparcie.

  

„Zasiłek pogrzebowy przysługuje każdej osobie, która pokryła koszty pochowania dziecka zmarłego przed urodzeniem. Warunkiem możliwości ubiegania się o świadczenie jest jednak rejestracja utraconego dziecka w USC (zob. rozdział II), gdyż we wniosku o zasiłek konieczne jest podanie numeru PESEL zmarłego” – czytamy.

 

Dr Marcin Olszówka wskazał także, w jaki sposób Instytut planuje rozpowszechnić swą publikację, aby możliwie najwięcej zainteresowanych mogło skorzystać z zawartych w niej wskazówek. „Liczymy, że informacja o poradniku trafi do co najmniej kilkudziesięciu tysięcy polskich rodzin. W tym celu rozesłano także listy oraz ulotki informacyjne do diecezjalnych Wydziałów Duszpasterstwa w całej Polsce. Dodatkowo planujemy, by ulotki były dostępne w szpitalach i innych placówkach medycznych. Bardzo często okazywało się, że rodzice nie wnioskowali o zwrot ciał tylko dlatego, że byli pozbawieni informacji o przysługującym im do tego prawie. Pojawienie się ulotek w szpitalach do pewnego stopnia zapobiegłoby takim sytuacjom” – podkreślił.

 

Piotr Relich

 

 

POBIERZ PORADNIK

 

 


DATA: 2018-11-13 16:01
AUTOR: PIOTR RELICH
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
11
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

@ewa, moj wpis jest bez emocji i tym bardziej bez wrogiego nastawienia, o ktore jestem posadzony.
ponad 1 rok temu / Jara
 
prawo nie zajmuje się emocjami i musi być uniwersalne i przewidzieć różne aspekty-tyle było w mojej uwadze ,natomiast Twój wpis to przykład emocji od razu nastawionych wrogo
ponad 1 rok temu / ewa do Jara
 
Ja cały czas coś robię właśnie dla normalności Jezus powiedział, żeżniwo wielkie. Każdy pracownik bezcenny. Co do imienia proponuję np. napisać do OI, ale chyba jednak zawarli ten problem w publikacji ;" Taka dewiza: zrobić ile się da, by rozwiązać problem - nie ma grzechu, jest się wiernym w tzw. małej rzeczy.
ponad 1 rok temu / W odp. na komentarz TROOPER'a
 
@ewa, bez emocji. Jak bedziesz na pogrzebie Wlasnego DZIECKA to bez emocji "bardzo skomplikowane prawo" samo sie wyprostuje, tak po ludzku. Widzialem na CMENTARZU wiele grobow MALYCH DZIECI ale nie gdzies w kacie czy tez pod sciana tylko na HONOROWY MIEJSCU w tzw OGRPDZIE ROZ.
ponad 1 rok temu / Jara
 
I w sumie rację mają z moralnego punktu widzenia prawnicy z Ordo Iuris. Tylko dlaczego jak ktoś nie pochowa poronionego płodu (człowieka) to nie ma przestępstwa zbezczeszczenia zwłok? Dlaczego jak matka zabije w wypadku samochodowym swojego 7 letniego syna odpowiada za to, a jeżeli w wyniku wypadku poroni to już nie? A co powiecie na to, że płodowi zmarłemu przed urodzeniem można przypisać płeć jaką się chce nawet gdy nie ma na to dowodów?
ponad 1 rok temu / trooper
 
to bardzo skomplikowane prawnie ,samymi emocjami tego nie załatwi
ponad 1 rok temu / ewa
 


 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.