DZIŚ JEST:   05   KWIETNIA   2020 r.

Niedziela Palmowa
Św. Wincentego Ferreriusza
Św. Katarzyny Thomas
 
 
 
 

Illinois: prawa sumienia farmaceutów obronione!

Illinois: prawa sumienia farmaceutów obronione!
fot. Éovart Caçeir / commons.wikimedia.org, licencja cc

21 września stanowy sąd apelacyjny orzekł, że prawodawca nie ma prawa zmuszać farmaceutów do sprzedaży środków wczesnoporonnych, jeśli narusza to wskazania ich sumienia. To duży sukces amerykańskich obrońców życia i kolejny przykład skuteczności walki z jawnie antyreligijnymi projektami lewicy.

 

To finał trwającego blisko 7 lat procesu. Wówczas prawodawca Illinois przyjął ustawę nakładającą na wszystkich farmaceutów obowiązek sprzedaży środków dopuszczonych do obrotu, bez względu na zastrzeżenia moralne. Sprzeciw wywołała obligatoryjna w świetle prawa sprzedaż „pigułki po”, promowanej jako „antykoncepcja kryzysowa”. Środki te, o nieokreślonym bliżej wpływie na zdrowie kobiety, mogą działać wczesnoporonnie. Farmaceuci, którzy nie wydawali takich środków, spotykali się z groźbami pozwów cywilnych, postępowania dyscyplinarnego i zawieszenia licencji.

 

W tej sytuacji pozew przeciwko stanowi złożyło kilka aptek i sami farmaceuci. W uzasadnieniu wskazywano, że przekonania religijne uniemożliwiają powodom wydawanie takich środków farmakologicznych. Sąd apelacyjny wskazał, że nawet w świetle obowiązującego w Illinois prawa, zwłaszcza Health Care Right of Conscience Act, prawa sumienia farmaceutów nie mogą być łamane przez przymuszanie do takich praktyk. W uzasadnieniu stwierdzono, że nakładanie obowiązków sprzecznych z sumieniem jest takim samym rodzajem dyskryminacji religijnej, jak nakładanie grzywny za samo chodzenie do kościoła. Sąd odrzucił też argument podnoszony przez zwolenników Mandatu HHS, według których granica praw sumienia nie obejmuje prowadzonej działalności biznesowej. W ostatnim czasie podobna argumentacja została zmiażdżona także przez inny stanowy sąd.

 

Jak zauważa Mark Rienzi z Becket Fund for Religious Liberty, wyrok zachęci innych obywateli, których prawa sumienia są łamane przez Mandat HHS. Do tej pory w Stanach Zjednoczonych złożono blisko 80 pozwów przeciwko temu sztandarowemu projektowi administracji Obamy.

 

 

źródło: ewtn.com

mat


DATA: 2012-09-27 11:01
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.