DZIŚ JEST:   25   SIERPNIA   2019 r.

XXI Niedziela zwykła
Św. Ludwika IX, króla
Św. Józefa Kalasancjusza
 
 
 
 

Ile zapłacimy za energię elektryczną? Ustawa o cenach prądu czeka na podpis prezydenta

Ile zapłacimy za energię elektryczną? Ustawa o cenach prądu czeka na podpis prezydenta
źródło: pixabay.com

Nowelizacji ustawy o cenach prądu pomyślnie przeszła przez Sejm i Senat i trafiła na biurko prezydenta Andrzeja Dudy. Od jego podpisu zależeć będzie czy wejdą w życie poprawione zapisy obniżające koszty zakupu energii elektrycznej. Poprzednie regulacje skrytykował prezes URE oraz Komisja Europejska.

 

Pierwsza ustawa w tej sprawie została przyjęta pod koniec 2018 roku, w pośpiechu, i jak się okazało, zawierała rozwiązania, które nie były akceptowane przez krajowego regulatora rynku energetycznego oraz Komisję Europejską.

 

Nowelizację grudniowej teraz ustawy przyjął już Sejm oraz Senat, który nie dokonał w niej żadnych zmian. Główne zapisy, które musiały zostać poddane modyfikacji, dotyczyły opłat dystrybucyjnych i za przesył energii elektrycznej, które nie będą ustalane ustawą, ale przez Prezesa URE.

 

Ustawa ma zabezpieczać odbiorców energii elektrycznej w Polsce przed skutkami podwyżek cen energii elektrycznej. Uczyniono to poprzez obniżenie innych opłat. Tak stawka akcyzy zmniejszyła się z 20 do 5 zł za MWh. Obniżono też o 95 proc. opłatę przejściową, płaconą przed odbiorców energii elektrycznej w rachunkach, i ustalono ceny dla odbiorców końcowych w 2019 r. na poziomie z 30 czerwca 2018 r. Różnicę między rynkową ceną zakupu a ceną dla odbiorcy końcowego ma pokrywać Fundusz Wypłaty Różnicy Ceny - zasilony 80 proc. pieniędzy ze sprzedaży przez rząd w 2019 r. dodatkowych 55,8 mln uprawnień do emisji CO2.

 

Zmiany mają zapewnić, że rachunki za energię elektryczną nie wzrosną w tym roku. Nowela trafi teraz do podpisu prezydenta.

 

Źródło: rmf24.pl

MA


DATA: 2019-02-27 13:28
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
2
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

czyli okazuje się, że Polacy przez wiele lat płacili zawyżone rachunki za energię. przecież te obniżki można było wprowadzić kilka a może i kilkanaście lat temu.
5 miesięcy temu / Gość
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2019 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.