DZIŚ JEST:   30   MAJA   2020 r.

NMP Królowej Apostołów
Św. Joanny d'Arc
Św. Jana Sarkandra
 
 
 
 

Ile wydajemy na urzędy? Śląsk, Wielkopolska i Małopolska to zagłębia oszczędności

Ile wydajemy na urzędy? Śląsk, Wielkopolska i Małopolska to zagłębia oszczędności
fot. Andrzej Bogacz/FORUM

Z raportu „Oszczędny urząd. Ranking wydatków na administrację – 2014 r.” wydanego przez pismo samorządu terytorialnego „Wspólnota” dowiedzieć możemy się wiele o kosztach administracji. Zdaniem autorów publikacji wydatki na biurokrację w minionym roku poszybowały w górę. A gdzie urzędy najrozsądniej dysponują środkami?

 

W zestawieniu „Najniższe wydatki bieżące na administrację w przeliczeniu na 1 mieszkańca” prowadzi Śląsk. Jeden mieszkaniec regionu wydaje rocznie 25,66 złotych na utrzymanie urzędów wojewódzkich. Jednostka samorządu terytorialnego ze stolicą w Katowicach od 2003 roku prowadzi w tej kategorii.

 

Obecnie drugie miejsce zajmuje Wielkopolska, gdzie administracja wojewódzka kosztuje 26,25 złotych. Podium zamyka Małopolska, utwierdzając stereotypowe przekonanie o oszczędności mieszkańców stolicy regionu. Tam wydaje się rocznie 28,89 złotych na utrzymanie urzędów.

 

Najwyższy szczebel samorządu terytorialnego najwięcej kosztuje mieszkańców województwa lubuskiego. Tam na ten cel przeznacza się aż 60,89 zł, czyli ponad dwa razy więcej niż na Śląsku. Ponad 9 złotych mniej za urzędników płacą obywatele warmińsko-mazurskie. Prawie 49 złotych wydają mieszkańcy świętokrzyskiego.

 

Obszerny raport „Wspólnoty” analizuje także wydatki na administrację powiatową, gminną oraz koszty działania urzędów w poszczególnych miastach. Wśród stolic województw w zestawieniu najniższych wydatków bieżących na administrację w przeliczeniu na 1 mieszkańca prowadzi Toruń - 212,62 złotych. Dalej jest Poznań i Bydgoszcz. Najwięcej na utrzymanie urzędów płacą mieszkańcy Warszawy. Biurokracja w mieście rządzonym przez Hannę Gronkiewicz-Waltz kosztuje aż 464,59 złotych rocznie.

 


Źródło: www.wspolnota.org.pl

MWł
DATA: 2015-08-28 10:14
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

TO JEST BZDURA BO NA ŚLĄSKU JEST WIĘCEJ LUDZI I STATYSTYKA POWODUJE ZMNIEJSZENIE KWOTY NIŻ W LUBUSKIM GDZIE NIE MA TYLU MIESZKAŃCÓW ( TRZEBA SIĘ UCZYĆ LICZYĆ DROGA REDAKCJO).
ponad 4 lata temu / JA
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.