DZIŚ JEST:   16   SIERPNIA   2018 r.

Św. Stefana, króla
Św. Rocha
 
 
 
 

Ile Słowianina jest we współczesnym rodzimowiercy?

Ile Słowianina jest we współczesnym rodzimowiercy?
Fot. Bartek Sadowski / FORUM

W Polsce coraz wyraźniej możemy dostrzec praktyki środowisk rodzimowierczych polegające na próbach odtwarzania słowiańskiego kultu. O ile dotychczasowe badania naukowe pozwalają nam określić jedynie podstawowe założenia religii zachodnich Słowian, to próby odtwarzania konkretnych obrzędów, sposobu sprawowania kultu, czy wręcz treści „modlitw” skazane są na niepowodzenie. Wobec tego, często zdarza się, że w miejsce tzw. „religii Słowian” jesteśmy świadkami neopogańskiego synkretyzmu, zakorzenionego w lepiej udokumentowanych wierzeniach celtyckich czy germańskich. Kiedy dołożymy do tego zapożyczenia z New Age czy współczesnego szamanizmu, otrzymamy mieszankę wybuchową, której zdetonowanie przysłoni nie tylko historyczną poprawność, ale przede wszystkim uderzy w naszą duszę.

 

Jeszcze nie okultyści, ale już przeciwnicy Kościoła

W nocy z 21 na 22 czerwca sympatycy neopogańskich obrzędów zebrali w się w różnych miejscach Polski by celebrować Noc Kupały. Nasi przodkowie spotykali się bowiem w najkrótszą noc roku, by czcić płodność i urodzaj, palić sobótkowe ogniska oraz puszczać na wodzie wianki. Współczesna wersja święta, odbywająca się na Kopcu Kraka w Krakowie zainicjowana została przez... „Reformed Druids of Gaia Poland”(ang. Reformowani Druidzi Gai Polska). Każdy historyk czy religioznawca przy takiej okazji zachodzi w głowę o co chodzi, gdyż w słowiańskich wierzeniach nie mieliśmy do czynienia ani z celtyckimi druidami, ani tym bardziej – czcicielami pogańskiej bogini Gai. Podobnych wydarzeń, okraszonych neopogańsko–okultystyczną nowomową znajdziemy w Polsce bardzo dużo.

Jednak nie wszyscy rodzimowiercy są zwolennikami mieszania swoich wierzeń z okultyzmem czy New Age. Jak zaznacza Konrad T. Lewandowski, pisarz fantasy i członek „Rodzimego Kościoła Polski”: „konsekwentnie unikamy mieszania wierzeń prasłowiańskich z new age, okultyzmem oraz elementami religii germańskich i celtyckich. Raz się zdarzyło, że nasz obrzęd przyszli sataniści – zostali wyproszeni”. Jednak ich wierzenia zbudowane są na niechęci do – w ich mniemaniu – obcego Polakom katolicyzmu, który miał indoktrynować nasz naród przez ponad tysiąc lat.

 

„Jak się człowiek spod jej (katolickiej indoktrynacji - przyp. red.) wpływu wyzwoli, potem nie może się sobie nadziwić jak mógł traktować serio tak obce i absurdalne idee. Choćby to, że kultura polska jest w istocie matriarchalna, a nie patriarchalna jak żydowska. Dlatego u nas taką rolę odgrywa kult Matki Boskiej, w istocie Matki Mokoszy – Bogini Ziemi. Uważam, że należy odwrócić proces inkulturacji chrześcijaństwa i przywrócić Polakom ich prawdziwych Bogów i Boginie - Mokosz, Ładę, Jagę i Żywię, ukryte pod narzuconą judeo-chrześcijańską symboliką. Bóg Polaków nazywa się Świętowit, nie Jahwe!” - przekonuje Lewandowski, który prowadzi także wykłady z teologii słowiańskiej oraz kursy dla żerców (kapłanów).

 

Źródło wyschło

Nawet tak „ostrożni” w naukowym podejściu rodzimowiercy jak przedstawiciele RKP muszą przecież opierać swoje obrzędy na konkretnych źródłach. I tutaj pojawia się problem, gdyż – jak zaznaczał Stefan Urbańczyk, wybitny polski językoznawca i członek Państwowej Akademii Umiejętności – historia badań nad religią Słowian jest historią rozczarowań. Obarczona dużą dozą pesymizmu badawczego dziedzina, cierpi na brak wystarczającej liczby źródeł koniecznych do zrekonstruowania słowiańskich wierzeń.

 

Chrystianizacja Słowian zamieszkujących ogromne połacie Europy, mimo zaangażowania wykształconych duchownych, nie zakończyła się pozostawieniem chociaż jednego spójnego źródła opisującego ten system wierzeń. Nie mamy słowiańskiego odpowiednika germańskiej „Eddy” czy skandynawskich sag. Rekonstrukcję słowiańskiego systemu wierzeń prowadzimy na podstawie lakonicznych wzmianek z pism kronikarzy, pozostających w chrześcijańskim kręgu kulturowym. O ile mamy teksty dotyczące wierzeń ruskich („Powieść doroczna”), połabskich („Kronika Thietmara”) czy czeskich („Kronika Czechów” Kosmasa), o tyle Polska jawi się tu jako biała plama. Anonim zwany Gallem czy Wincenty Kadłubek nie wskazują na zainteresowanie przedchrześcijańską wiarą. Nawet tzw. „reakcję pogańską”, opisuje się jako podbudowaną czynnikami politycznymi, a nie religijnymi. Na polskiej ziemi nie było odsuniętych od władzy kapłanów, prześladowanych rodzimowierców, a także ludu który pragnąłby „powrócić do wiary przodków”.

 

„W rzeczywistości żaden dziejopisarz nie zanotował szczegółów dotyczących wierzeń w państwie pierwszych Piastów. Nie są znane imiona bogów, może poza kilkoma absolutnie podstawowymi, jak pan nieba i błyskawic Perun. Nie sprecyzowano ceremonii, nie podano lokalizacji świątyń czy jakichkolwiek szczegółów kultu. Tak naprawdę nic nie wiadomo” – przypomina Kamil Janicki, historyk, publicysta, pisarz. Ponadto dodaje, że cały słowiański panteon wymyślono w oparciu o teorię, wedle której niemal wszystkie religie Europy miały te same wierzenia i idee. „Tym samym wystarczyło przesadzić obce mity na polską ziemię, doprawić je szczyptą późniejszego o setki lat folkloru i spiąć całość dobrze brzmiącymi językowymi wynalazkami” – dodaje. Klasycznym przykładem takiego życzeniowego myślenia jest „Mitologia Słowian” Jerzego Geysztora, dzieło o tyle przełomowe co przepełnione domysłami.   

 

W rodzimowierczej rekonstrukcji ogromną rolę odgrywa przede wszystkim folklor. Obserwując ludowe obrzędy, próbuje dostrzec się w nich słowiańskie inspiracje. Różne aspekty folkloru – obyczaje, rodzime święta, praktyki magiczne, czy same sposoby postrzegania świata, są dla rodzimowierców szerokim polem do „popisu”. Dodatkowo, święta w katolickim kalendarzu próbuje się odczytywać w rodzimowierczych kategoriach, zgodnie z teorią że Kościół jedynie nadpisał istniejące już wierzenia i podał je w obcych kulturowo szatach. W takich przypadkach często posiłkuje się badaniami religioznawców i etnologów, do których jednak należy podchodzić z odpowiednią rezerwą. Próby takie, zawierające znaczną dozę domysłów i subiektywnych wyobrażeń, obarczone są bardzo dużym marginesem błędu.

 

Rodzimowierstwo pod płaszczykiem historii

Rodzimowiercze idee nie ominęły środowisk zajmujących się rekonstrukcją historyczną. Wśród wielbicieli walki z użyciem wczesnośredniowiecznych broni, często znajdą się wyznawcy Peruna, czy Świętowida. Według informacji do których dotarła redakcja PCh24.pl, rodzimowiercze wierzenia znajdują coraz więcej entuzjastów wśród członków grup rekonstrukcyjnych.

 

Narażone na tą są głównie osoby zajmujące się wczesnym średniowieczem. Według naszych źródeł, już niemal co czwarty członek takiej grupy to rodzimowierca. Na piknikach i zjazdach grup rekonstrukcyjnych budują gontyny i chramy, w których odprawiają swoje rytuały. Modłom przewodniczą kapłani czy żercy, którzy traktują temat bardzo poważnie. Często w odprawianie „wczesnych kultów” włącza się także publiczność, która myśli że jest to tylko zabawa. Takie podejście niesie ze sobą nie tylko niebezpieczeństwo utrwalenia ahistorycznych błędów, ale przede wszystkim jest to ogromne zagrożenie duchowe.          

 

Pustka duchowa jaka nawiedziła cywilizację człowieka Zachodu doprowadziła do sytuacji, w której płytkie, prymitywne i animistyczne wierzenia wydają się dużo atrakcyjniejsze niż Prawda Objawiona.  Współcześni rodzimowiercy nie wzięli sobie do serc słów znawcy tematu, M. Eliade, według których „próba odtworzenia historii religii słowiańskiej jest skazana na niepowodzenie”. Mimo wszystko próbują kontynuować swoją misję, często zbaczając na duchowe manowce. Paradoksalnie, to właśnie nasi słowiańscy przodkowie, gdy usłyszeli Dobrą Nowinę zostali wiernymi wyznawcami Chrystusa. A Polska zaczęła się wtedy kiedy na tych terenach pojawił się prawdziwy generator cywilizacji - Kościół Katolicki.

 

Piotr Relich   

 

 

 


DATA: 2018-08-10 11:00
AUTOR: PIOTR RELICH
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
6
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

przecież są takie grupy
1 dzień temu / klik do Bartosz Taplar
 
Ludzi ciągnie teraz do historii. Powstaje dużo grup rekonstrukcyjnych zajmujących się Słowianami "przed 966". A dlaczego nie wykorzystać zaciekawienia historią i nie tworzyć rycerskich grup rekonstrukcyjnych, ale nie tylko w oparciu o piękne zbroje i broń, ale przede wszystkim o wartości jakimi kierowali się rycerze średniowiecza: wiara w Boga, honor, prawość, wierność wartościom, szacunek dla kobiet itp. Przy tworzeniu takich grup można byłoby pokazywać nie tylko walki rycerzy, ale ich życiowe zasady. Szkoda, że księża nie myślą o organizowaniu takich grup, przyciągałyby one ludzi ciekawych historii, a jednocześnie byłby miejscem gdzie mówiono by o wartościach i Bogu. Każdy sposób ewangelizacji jest dobry, ale niestety Kościół nie potrafi wykorzystywać sytuacji (mody), która mogłaby zachęcić wielu ludzi do poznania bliżej Boga.
2 dni temu / Bartosz Taplar
 
Co ty bredzisz? To nie ma zbawienia przez Maryję? I jeszcze pewnie napiszesz że jedynym pośrednikiem jest Jezus?
2 dni temu / Do prawdawaswyzwoli
 
Na jakiej podstawie mniemasz że redakcja PCh24 jedzie po rodzimowiercach ze względu na rozgłos i uwagę? Przecież między innymi na tym polega ewangelizacja by przestrzegać przed fałszywymi religiami wiodącymi do piekła. Tego nie wziąłeś pod uwagę?
4 dni temu / do Opak
 
Należałoby zwrócić uwagę na tych, którzy dzisiaj mówią rzeczy bezbożne w tańcach lub gdzie indziej na widowiskach, rozważają w sercu rzeczy nieczyste, wykrzykują i wymieniają imiona bożków, i zastanowić się, czy jest możliwe nawrócenie do Boga Ojca. Na pewno nie. Albowiem nie wolno dopuszczać do uszu swobodnie tych świąt, które niestety obchodzą wedle tego, co pozostało z obrządków przeklętych pogan, jakimi byli nasi przodkowie, chyba że dla ukarania, tak jak niegdyś podniósł się krzyk mieszkańców Sodomy i Gomory. Albowiem na tym święcie swobodnie stawały się nieprzyzwoite obnażenia i inne obrzydliwości, o których Apostoł powiada, że nie godzi się ich nawet nazywać z powodu Boga Ojca. Takich rzeczy jednak, dzięki temu, że przybyło kaznodziejów, zaprzestaje się, a w wielu miejscach już się zaprzestało [?] Nie ma innego imienia pod niebem, w którym możemy zostać zbawieni. Albowiem nie zbawia się człowiek w imię Łado, Jassa, !Quia, Nija, tylko w imię Jezusa Chrystusa [?]
4 dni temu / PrawdaWasWyzwoli
 
Jak długo zamierzacie jechać po rodzimowiercach licząc na rozgłos i uwagę? To może napiszecie jakim złem jest ich staranie o zakup własnej ziemi w ramach projektu "Rodzimowiercy na swoim"? W końcu robią konkurencje pewnemu ojcu dyrektorowi z Torunia... może małą bo małą ale zawsze. No i okopują przyczółek dla szatana pod postacią słowiańskich bogów w kraju gdzie Jezus powinien być królem!
4 dni temu / Opak
 


 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2017 by
INSTYTUT EDUKACJI SPOŁECZNEJ I RELIGIJNEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Fundacji Instytutu Edukacji Społecznej i Religijnej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.