DZIŚ JEST:   17   WRZEŚNIA   2019 r.

Św. Roberta Bellarmina, biskupa
Św. Hildegardy z Bingen
Św. Zygmunta Szczęsnego Felińskiego
 
 
 
 

Ilu mamy w Polsce urzędników?

Ilu mamy w Polsce urzędników?
fot.kristja/sxc.hu

W Polsce może być w  rzeczywistości nawet dwa razy więcej urzędników. Oficjalne statystyki mówią zaś o liczbie 500 000.

 

„Sprawozdania dyrektorów urzędów o stanie zatrudnienia, jakie premier otrzymuje co miesiąc, nadają się wyłącznie do kosza, bo oficjalne dane o liczbie urzędników to fikcja”, jak pisze „Dziennik Gazeta Prawna”.

 

„Dziennik Gazeta Prawna” przeprowadził sondę w 65 urzędach, które zapytano o umowy-zlecenia i o dzieło zawierane przez jednostki z osobami fizycznymi. Ministerstwo Rolnictwa na takie umowy wydało 3,5 miliona złotych. Średnie wynagrodzenie osoby zatrudnionej na tej podstawie wyniosło ponad 44 tysiące złotych rocznie. Na przykład w resorcie zdrowia jest około 500 etatów a na zleceniu lub umowie o dzieło pracowało tam w 2011 roku dodatkowo 250 osób. Z tej formy zatrudniania chętnie korzystają wojewodowie, a w urzędach marszałkowskich liczbę umów można liczyć nawet w tysiącach. Podobnie jest w miastach. W krakowskim magistracie pracuje ponad 2 tysiące urzędników, drugie tyle jest zatrudnionych na podstawie zlecenia. Urzędy, które nie nadużywają wspomnianych typów umów, są jednak w mniejszości. Pozytywnie wyróżnia się na tym tle resort finansów, który w 2011 roku zawarł tylko 17 umów na 254 tysięcy złotych.

 

Urzędnicy, jak wiemy, stosują najgorszy z opisanych przez Miltona Friedmana sposobów wydawania pieniędzy – cudzych i na cudze potrzeby. Przy tak rozbudowanym aparacie administracyjnym można zapomnieć, że pieniądze podatników będą wydatkowane racjonalnie. Co więcej, urzędnicy nie mogą rozwiązać wszystkich problemów, do walki z którymi ich zatrudniono, ponieważ okazałoby się wówczas, że ich praca nie jest już nikomu potrzebna. Na różne sposoby usiłują więc udowodnić konieczność swego istnienia. Powstają zatem tak zabawne stanowiska, jak Pełnomocnik Rządu do spraw programu ochrony przed powodzią w dorzeczu górnej Wisły, do spraw równego traktowania, Pełnomocnik Prezesa Rady Ministrów do spraw Przeciwdziałania Wykluczeniu Społecznemu czy, zasługujący na szczególną uwagę, Pełnomocnik Prezesa Rady Ministrów do spraw Ograniczania Biurokracji. Jakim cudem to wszystko jeszcze się trzyma?

 

Tomasz Tokarski

 

Źródło: Dziennik Gazeta Prawna

 


DATA: 2012-04-14 04:28
AUTOR: TOMASZ TOKARSKI
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Bo to jest Polska właśnie. Była czerwonych kolesi, a teraz jest różnokolowrowych, w tym i czarnych. Urzędy to rak, który toczy nasze państwo. Przepis na jego uzdrowienie jest prosty - wyciąć go do niezbędnego minimum. Tylko że żaden z ciągnących do siebie profity polityków nie weźmie się za takie g..., no bo po co. On i jego rodzina i tak już są ustawieni. A resztę ma głęboko w d....
ponad 7 lat temu / noname
 
Im głupsza władza tym więcej zatrudnia kadzicieli i niekompetntnych, dla potwierdzenia sobie ważności, Niebezpieczne jest to gdy głupota dostała władzę, a teraz zabija fizycznie lub medialnie mądrzejszego przez usłużne i przekupne medialnie, gdyż madrość jest dlań nie osiągalna a drażni swoją wyższością i wartością. Stąd Tusk za nasze pieniądze kupuje usłuznych urzędników i dziennikarzy likwidujących Polskość i Polaków - od nas zależy, czy będziemy to dalej tolerować. Obudzmy się i do działania.
ponad 7 lat temu / Danuta
 
kreol: a skąd mają pieniądze emeryci i urzędnicy? Płacą składki i podatki pieniędzmi ze składek i podatków - ten system to faktycznie jest odporny na zawalenie.
ponad 7 lat temu / voy
 
Prosty przykład... W poznaniu zarządowi zieleni miejskiej odebrano lasy miejskie żeby utworzyć zakład lasów poznańskich i bez sensu zatrudnić dodatkowe 6 osób pomimo tego że poprzedni system funkcjonował bardzo dobrze. A wszystko to bo koledze grobelnemu brakowało parę lat do emerytury i musiał zająć stanowisko kierownicze...
ponad 7 lat temu / xyza
 
kto placi pelne stawki ZUSowskie ? odpowiedz - emeryci i urzednicy. Reszta ludzi z wlasnymi firmami nabija koszty jak tylko moze pomniejszajac dochody (tym samym obnizajac skladki) , praca rzemieslnicza ucieka na umowy o dzielo (bez skladek) etc etc. Juz wiecie dlaczego Tusk nigdy nie zmniejszy ilosci urzednikow. Dochody Skarbu Panstwa by sie zawalily.
ponad 7 lat temu / kreol
 
Tak to się władzia wspiera kręgami nierobów i znajomych Królika,aż któregoś dnia to kredowe kółko zmyje tsunami historii!!! Obudźcie się ludzie, Polska gore!!!
ponad 7 lat temu / gklewski
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2019 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.