DZIŚ JEST:   09   SIERPNIA   2020 r.

XIX Niedziela zwykła
Św. Teresy Benedykty od Krzyża
Św. Kandydy Marii od Jezusa
 
 
 
 

Ile komunizmu jest w Dąbrowszczakach? Sąd przywrócił zdekomunizowaną nazwę ulicy

Ile komunizmu jest w Dąbrowszczakach? Sąd przywrócił zdekomunizowaną nazwę ulicy
UnknownUnknown author [Public domain], via Wikimedia Commons

Decyzją Naczelnego Sądu Administracyjnego zostanie przywrócona w Olsztynie nazwa ulicy Dąbrowszczaków. Uzasadnienie zaskakuje. Nazwa ulicy została niedawno usunięta na mocy ustawy dekomunizacyjnej, jako że Dąbrowszczacy byli żołnierzami polskiej narodowości, którzy opowiadając się po stronie komunistów, na ochotnika brali udział w wojnie domowej w Hiszpanii. Komuniści mordowali w tej wojnie katolicki kleru oraz zburzyli 2 tys. kościołów.

 

Decyzja Naczelnego Sądu Administracyjnego w Warszawie zaskakuje tym bardziej, że ten sam Naczelny Sąd Administracyjny w połowie listopada br. orzekł, że w Gdańsku ul. Dąbrowszczaków zmieni nazwę na ul. Lecha Kaczyńskiego i że Dąbrowszczacy wpisują się w ustawę dekomunizacyjną.

 

W grudniu 2017 roku na mocy ustawy dekomunizacyjnej Artur Chojecki wojewoda warmińsko-mazurski zmienił w Olsztynie nazwy sześciu ulic. Połowa z tych zmian nie spodobała się olsztyńskim radnym i miasto złożyło do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego skargę w obronie dawnych, komunistycznych patronów. Tę decyzję władz miasta, w pewien sposób, może „tłumaczyć” fakt, iż prezydentem Olsztyna jest Piotr Grzymowicz, który za czasów PRL- u był członkiem PZPR, a w początkowych latach demokracji pełnił funkcję radnego koalicji SLD –UP. Ten sam Piotr Grzymowicz i stojąca za nim większościowa koalicja radnych, do dziś nie zgadza się na usunięcie z centrum Olsztyna monumentalnego pomnika zwanego „Szubienicami”, wzniesionego tu w roku 1954 „ku czci wyzwolicielskiej Armii Czerwonej”.

 

Podobny stosunek, jak widać, mają władze miasta do innych reliktów minionej epoki, którymi są komunistyczne nazwy ulic. Kiedy Wojewódzki Sąd Administracyjny wydał wyrok, który zadowolił miejskich decydentów, wojewoda odwołał się od niego do Naczelnego Sądu Administracyjnego. Jednak ten, obecnie wydanym werdyktem, podtrzymał decyzję WSA i potwierdził jej kuriozalne uzasadnienie, że „Dąbrowszczacy tylko w 40 procentach byli komunistami, a więc nazwanie ulicy ich imieniem nie można uznawać za propagowanie ustroju totalitarnego – komunistycznego.

 

Z wątpliwej jakości wyliczaniem procentowego udziału komunistów w szeregach XIII Brygady Międzynarodowej im. Jarosława Dąbrowskiego, która w czasie wojny domowej i sowieckiej interwencji w Hiszpanii w latach 1936–1939 m.in. mordowała księży, wiernych katolików i niszczyła kościoły, nie zgadzają się historycy IPN. - Głównym zagadnieniem nie powinno być pytanie, ilu Dąbrowszczaków było ideowymi komunistami, a ile zgłaszało się do brygad, aby walczyć z faszyzmem. Trzeba pamiętać, że Dąbrowszczacy, czyli żołnierze 13. brygady, czy też innych jednostek walczących w Hiszpanii realizowali ludobójczą  politykę Międzynarodówki Komunistycznej - mówi historyk Michał Ostapiuk z olsztyńskiej delegatury IPN. Przypomnijmy, że za służenie Sowietom władze przedwojennej RP pozbawiły Dąbrowszczaków obywatelstwa polskiego.

 

Adam Białous


DATA: 2018-12-04 14:50
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
4
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

@Tymon Nie jest prawdą, że komuniści nie odgrywali roli. Wręcz przeciwnie. W kwietniu 36 doszło do połączenia młodzieżówek socjalistycznej i komunistycznej pod wodzą i na zasadach komunistów. To komuniści mieli w programie politycznym powstanie armii ludowej, czyli coś co pchnęło ludzi Franco do buntu (utrata miejsc pracy tysięcy oficerów "burżuazyjnych"). To komuniści mieli w programie autonomię regionów - rząd ludowy to realizował. To komuniści twierdzili, w legalizm trzeba odrzucić, bo cóż bardziej zgodnego z prawem niż wola ludu (i to drogą poszedł rząd ludowy). Dzisiaj wygodnie jest twierdzić, że komuniści byli marginesem (patrząc na ilość miejsc w parlamencie czy rządzie) ale to oni nadawali kierunek polityce rządu. A Brygady międzynarodowe służyły Kominternowi czyli Stalinowi czyli trzeba ich usunąć z przestrzeni publicznej.
ponad 1 rok temu / Anaja
 
@Anaja ,,Antoni Beevor się mylił", rozumiem,że twoim zdaniem nie ,, mylą się" tylko historycy wychwalający Franco. W legalnym, wybranym wyborach rządzie Hiszpanii komuniści nie odgrywali prawie żadnej roli. Dopiero obojętność większości krajów europejskich (tzw.polityka nieintewencji) zmusiła rząd Hiszpanii do szukania wsparcia w ZSRR(za które musieli zapłacić złotem). Po stronie Franco stanął Hitler (Legion Condor) i Mussolini. Nie będę zniżał się do poziomu dyskusji o tym z czym mi się kojarzy np.,,Anaja".O ile dobrze pamiętam Banderostanowi kiedyś bliżej było do Hitlera,który przecież był sojusznikiem Franco.
ponad 1 rok temu / Tymon
 
@Tymon Antoni Beevor się mylił. Nie tylko w tej książce. Także w upadku Belina i Stalingradzie. Ale pomijając autorów - wnioski trzeba wyciągać, nie tylko czytać. Swoją drogą fakt przeczytania paru takich książek wymaga pochwały! To w sumie grube cegły. Natomiast Dąbrowszczacy to komuniści. I nie ma znaczenia ilu z nich miało legitymację członkowską partii w dniu wstąpienia do brygady. O ile dobrze pamiętam to byli ochotnicy. Nikt im nie kazał walczyć za Stalina - bo nie za Hiszpanię walczyli. Brygady międzynarodowe, w tym także ta, służyły Kominternowi, więc nie rządowi Hiszpanii (jaki by on nie był). Jeśli ma być dekomunizacja (ja tego chcę) to ta nazwa powinna być zakazana. Imię Tymon mi się kojarzy ze Wschodem, stąd już blisko do Banderostanu.
ponad 1 rok temu / Anaja
 
czesc i chwala dabrowczakom
ponad 1 rok temu / oo
 
@Anaja Tak się składa, że ,,Mity wojny domowej 1936-39" czytałem, ale nie ograniczyłem się do tej publikacji, przeczytałem też ,,Walka o Hiszpanię ,,1936-39" Antoni Beevor, oraz ,,Wojna domowa w Hiszpanii 1936-1939. Fiasko demokratycznego eksperymentu" Frances Lannon, któr to książki polecam. Tymczasem zamiast prowadzić merytoryczną dyskusję,gdy brakuje niektórzy wolą nazwać adwersarza ruskim trollem, lub co mnie jeszcze bardziej rozbawiło mieszkańcem Banderostanu.
ponad 1 rok temu / Tymon
 
@Tymon -wracaj do swojego Banderostanu lub na podmoskiewską farmę trolli. Widzę, że obca ci jest książka "Mity wojny domowej. Hiszpania 1936-1939" Pio Moa, bo nie pisałbyś takich bzdur!
ponad 1 rok temu / Anaja
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.