DZIŚ JEST:   14   SIERPNIA   2020 r.

Św. Maksymiliana Marii Kolbego
Św. Elżbiety Renzi
 
 
 
 

Ile jest warta katedra w Nowym Jorku? Prawnicy liczą na sute zyski od Kościoła

Ile jest warta katedra w Nowym Jorku? Prawnicy liczą na sute zyski od Kościoła
Zdjęcie ilustracyjne pixabay.com

Amerykańscy prawnicy zamierzają wzbogacić się na kryzysie związanym z nadużyciami seksualnymi duchownych. Szykuje się nowa fala pozwów w tej kwestii – podaje Life Site News za Associated Press. Juryści chcą skorzystać z przedłużających okres przedawnienia przepisów ustanowionych w kilkunastu stanach. Dzięki temu możliwe stają się pozwy dotyczące spraw sprzed dziesięcioleci. To szansa nie tylko na odszkodowanie dla ofiar, lecz także suty zysk dla prawników.

 

Według szacunków AP, na jakie powołuje się Life Site News, odszkodowania mogą sięgnąć nawet 4 miliardów dolarów. Pojawiają się nawet słowa dotyczące wartości pieniężnej nowojorskiej katedry. Jak zauważa portal Life Site News, trudno ustalić granicę między słusznym gniewem na sprawców nadużyć, a radykalnym antykatolicyzmem i chciwością. Siobhan O’Connor broniąca ofiary nadużyć twierdzi, że rzeczywiste ofiary nadużyć nie postrzegają swej krzywdy jako okazji do zarobku – w przeciwieństwie do niektórych jurystów.

 

Na marginesie warto zauważyć, że istnieją także plany przeszczepienia modelu amerykańskiego do Polski. Na przykład prawnik Anna Maria Frankowska Gzyra w wywiadzie z Renatą Krupą-Dąbrowską [Rzeczpospolita 10.06.2019] mówiła o pracach nad projektem ustawy o Komisji Prawdy i Zadośćuczynienia. Powołuje się na przykład USA i zauważa, że tamtejsze przepisy dopuszczają składanie pozwów, mimo że wcześniej dana sprawa uznawana była za przedawnioną. Sugeruje to plany przeszczepienia tego rozwiązania do Polski. Jej zdaniem w omawianej kwestii należy się skupić na Kościele katolickim, zamiast walczyć z przejawami pedofilii także w innych instytucjach.

 

Z jednej strony nie wolno przymykać oczu na zło nadużyć seksualnych. Byłoby to naiwnością i działaniem na szkodę Kościoła. Z drugiej jednak strony podobną naiwnością byłoby również mniemanie, że prawnicy czy fundacje zajmujące się przeciwdziałaniem pedofilii w Kościele zawsze mają czyste intencje.

 

 

Źródła: lifesitenews.com / Rzeczpospolita / komentarz pch24.pl

mjend

 

  


DATA: 2019-12-06 07:24
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
7
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

kolejny przewał za cenne działki , dosłownie i w przenośni
8 miesięcy temu / city
 
Dlaczego nie mówi się w ogóle o pedofilii wśród innych niechrześcijańskich wyznaniach. Są tacy bracia w wierze, u których pedofilia jest normą i jakoś o nich wcale nie słychać.
8 miesięcy temu / Niktoś
 
Wszystko przeszczepiaja w polsce z zachodu tylko nie zarobki ,co nie wiecie jak ??to do dymisji wielcy "wyksztalceni "
8 miesięcy temu / Rm
 
Tam też komunistyczne myślenie dotarło. Odpowiedzialność kolektywna - dobry pomysł na grabież Kościoła.
8 miesięcy temu / Polonus
 
@asd każdy pedofil powinien być srogo ukarany, nieważne czy w sutannie, spod znaku tęczy, aktor czy prawnik. Nagłaśniamy wszystkie przypadki i wszystkich pederastów zamknąć na dożywocie.
8 miesięcy temu / Michał
 
Temat pedofilii nadmuchano do wielkosci balonu bo to element walki z KK ktory stoi na strazy moralnosci nierelatywnej, dzis neomarksiasta nie wygodnej.
8 miesięcy temu / obserwator
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.