DZIŚ JEST:   18   SIERPNIA   2019 r.

XX Niedziela zwykła
Św. Heleny, cesarzowej
Bł. Sancji Janiny Szymkowiak
 
 
 
 

Ile gość weselny dał do koperty? Skarbówka pyta młodych i stosuje „talerzykową matematykę”

Ile gość weselny dał do koperty? Skarbówka pyta młodych i stosuje „talerzykową matematykę”
Zdjęcie ilustracyjne. Źródło: pixabay.com

Nikogo nie dziwi już fakt, że fiskus kontrolując firmy świadczące usługi weselne pyta młodych o wydatki. Tym razem doszło do sytuacji odwrotnej. Kontrolując młodych skarbówka zwróciła się z zapytaniem do firmy organizującej wesele. Sporem w końcu zajął się Naczelny Sąd Administracyjny.


Fiskus postanowił sprawdzić nowożeńców, którzy kupili mieszkanie i ustalić, skąd pochodziły pieniądze na ten spory wydatek. Dochody nieujawnione opodatkowane są bowiem 75 proc. podatkiem sankcyjnym.


Młodzi odpowiadając na pytania skarbówki mówili o oszczędnościach, darowiznach i pieniądzach otrzymanych jako prezent weselny. W sumie w dniu swojego ślubu otrzymać mieli 120 tys. zł. Jak tłumaczyli, ich goście dawali do koperty 800, a czasami nawet 4 tys. zł – informuje opisujący sprawę „Dziennik Gazeta Prawna”.


Odmówili jednak urzędowi przedstawienia listy gości zauważając, że pytanie o zawartość podarowanej koperty jest niestosowne. Mówili również, że od wesela minęło sporo czasu i nie pamiętają nazwisk oraz adresów gości, co urzędnicy uznali za przejaw złej woli. Z wesela pozostało bowiem nagranie, zaś na tego rodzaju wydarzenia nie zaprasza się przypadkowych osób, co podkreślali urzędnicy.


Fiskus uznał, że podali nieprawdę. Złe relacje na linii urząd-para pogorszył dodatkowo fakt podawania przez nowożeńców, że przed ślubem otrzymali darowiznę od babci. Ta jednak od 7 lat nie żyła.


Urząd postanowił więc uzyskać informacje o finansach młodych z innego źródła. Okazała się nim firma organizująca wesele. Podała skarbówce liczbę gości i koszt jednego „talerzyka”. Mnożąc koszt 1 uczestnika wesela przez liczbę gości otrzymano 30,4 tys. zł, czyli 1/4 tego, co deklarowali młodzi. Od pozostałej kwoty fiskus zażądał zapłacenia 75 proc. podatku.


Sprawa trafiła do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Łodzi. Zauważył on, że brak współpracy nowożeńców ze skarbówką pogorszył ich sytuację. Co więcej, sąd przychylił się do decyzji urzędu o podjęciu własnego „śledztwa” dotyczącego uzyskania informacji o dochodach małżonków oraz nie zakwestionował „talerzykowej matematyki”, gdyż... można ją ponoć zweryfikować życiowym doświadczeniem i wiedzą. Decyzja skarbówki została uchylona, ale z innego powodu. Chodzi o niedostateczne ustalenia fiskusa w sprawie innych źródeł finansowania zakupu mieszkania.


Kasację od wyroku złożył do Naczelnego Sądu Administracyjnego tylko organ podatkowy. Zaskarżona została część dotycząca konieczności dodatkowych ustaleń. NSA utrzymał jednak w mocy wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Łodzi. Teraz skarbówka będzie musiała dokładniej przyjrzeć się innym dochodom młodym, a ustalenia dotyczące wysokości prezentów w kopertach pozostają w mocy.


Doradca podatkowy Mariusz Makowski zauważa w „Dzienniku Gazecie Prawnej”, że przepisy o dochodach nieujawnionych przerzucają na podatnika ciężar udowodnienia ich źródła. Firma organizująca wesele nie miała natomiast obowiązku udzielenia skarbówce oczekiwanych informacji. Urzędy stosują jednak sformowania, które mogą u odbiorcy wzbudzić wrażenie, że brak odpowiedzi naraża na konsekwencje.

 


Źródło: „Dziennik Gazeta Prawda” / interia.pl
MWł

 

 

 


DATA: 2018-11-20 13:51
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
5
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Bank stracił bo młodzi za gotówkę mieszkanie
8 miesięcy temu / Ewa
 
Jakoś zawsze otrzymane darowizny, które do kwoty ok. 5k zł od jednej osoby obcej, a nawet 10k od osoby bliskiej, są wolne od podatku, są przez pracowników US traktowane jako nieujawniony przychód opodatkowany 75%. Pozostaje mieć nadzieję, że wszyscy pracownicy wszystkich US od otrzymanych przez siebie darowizn płacą podatek od dochodów osoby fizycznej, a nie podatek od darowizn. Jak przystało na fachowców.
8 miesięcy temu / sn
 
Przecież firma organizująca wesele naruszyła RODO czy jak to się tam zowie. Za tylko te informacje należy podać ich do sądu.
8 miesięcy temu / Niktoś
 
uszczelnianie vatu to jedno, ale skądś na 500+ trza brać......
8 miesięcy temu / delgado
 
To jest taki kraj gdzie ubecy zakładają banki i tym podobne holdingi i nikt ich nie pyta o źródło kasy , natomiast najłatwiej ograbić pospólstwo, oczywiście zgodnie z prawem ! Co musi się stać aby zaczęło być normalnie ?
8 miesięcy temu / POPISIE
 
Nauka z tego taka, że wesela należy organizować własnym sumptem u siebie w chałupie. Taniej, może nie prościej ale tradycyjnie i bez volksdeutschów ze skarbówki. Tym pasożytom już się we łbach poprzewracało. Pora z tym skończyć. My się bez nich obejdziemy, oni bez nas zdechną z głodu.
8 miesięcy temu / agricola
 


 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2019 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.