DZIŚ JEST:   05   CZERWCA   2020 r.

Pierwszy Piątek
Św. Bonifacego-Winfryda, męczennika
 
 
 
 

III RP kontratakuje. Byli prezydenci ostrzegają - „Polska zmierza do autorytaryzmu”

III RP kontratakuje. Byli prezydenci ostrzegają - „Polska zmierza do autorytaryzmu”
Fot: Krystian Maj/FORUM
#WAŁĘSA    #CIMOSZEWICZ    #KWAŚNIEWSKI    #OLECHOWSKI    #WYBORCZA    #MSZ    #PIS    #JARUZELSKI    #III RP    #DEMOKRACJA    #TOTALITARYZM    #KOD

„Prawo i Sprawiedliwość nie zamierza zejść z drogi niszczenia porządku konstytucyjnego, paraliżowania pracy Trybunału Konstytucyjnego i całej władzy sądowniczej. Parlament pracuje pod dyktando niewielkiej większości, lekceważąc argumenty i interesy mniejszości” – czytamy w opublikowanym przez „Gazetę Wyborczą” liście byłych prezydentów, szefów MSZ i opozycjonistów.


Wśród sygnatariuszy listu znaleźli się m.in byli prezydenci Lech Wałęsa, Aleksander Kwaśniewski, Bronisław Komorowski. Zabrakło nieżyjącego już znanego miłośnika demokracji i praw człowieka Wojciecha Jaruzelskiego, na którego pogrzebie ex głowy państwa się spotkały w 2014 r. Znamienne jest to, że żaden z nich nie pojawił się na obchodach 1050 rocznicy Chrztu Polski, ani na pogrzebie płk. Szedzielarza "Łupaszki"...

 

Apel w „obronie demokracji” podpisali także: Włodzimierz Cimoszewicz, Andrzej Olechowski, Radosław Sikorski, Ryszard Bugaj, Władysław Frasyniuk, Bogdan Lis i Jerzy Stępień.

 

Zdaniem sygnatariuszy listu „chwieją się fundamenty bezpieczeństwa i rozwoju gospodarczego”, a „Polska zmierza do autorytaryzmu i izolacji w świecie”. Dla powstrzymania tej tendencji – w opinii autorów listu – konieczna jest „pełna mobilizacja społeczeństwa i środowisk opozycji oraz wypracowanie programu wspólnego działania na rzecz obrony demokracji”.

 

„Apelujemy do wszystkich Polaków o kierowanie się w codziennej pracy i działaniu porządkiem prawnym zgodnym z konstytucją. Próba stworzenia przez PiS porządku własnego jest uzurpacją władzy. Wzywamy polityków obozu rządzącego, którym drogie są państwo i demokracja, do odmowy udziału w ich niszczeniu. Przypominamy, że za łamanie konstytucji winni poniosą odpowiedzialność” – czytamy w liście.

 

W liście wyrażono również uznanie dla Komitetu Obrony Demokracji, który „stał się ośrodkiem koordynującym ruchu obywatelskiego sprzeciwu. Miarą społecznego zapotrzebowania na jego działania jest masowy udział Polaków w akcjach organizowanych przez Komitet. Aby skutecznie wypełniać swoją misję, KOD winien pozostać organizacją społeczną, która nie angażuje się w rywalizację partyjną".

 

 

 

Źródło: „Gazeta Wyborcza”

luk

DATA: 2016-04-25 13:41
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Jak długo karmieni będziemy nieomylnie wytkniętą drogą przez PiS szli ku świetlanej przyszłości,a inni będą widzieli,że jest to droga na manowce.Ci inni przecież już mają jakieś doświadczenie,dlaczego ich głosy są nie wysłuchiwane?Społeczeństwo Polskie tak skore do sprzeciwu jakby milczy w oczekiwaniu na "Godota".Sądzę,że obecnie jest jakieś wyczekiwanie na zapłon.Jest spokój bo gospodarka jakoś działa przez inercję.Ruchy ekip rządzących to tylko szum medialny.Wódz pręży wątłe muskuły.Robi groźne miny i mlaska.Widać jak potężnym,przez siebie zbudowanym państwem chcę WŁADAĆ.Z za pleców.Jeśli się nie uda to kto winien,no kto?SPOŁECZEŃSTWO!Ono będzie musiało zapłacić!
ponad 4 lata temu / NN
 
@Kangur: No bo wybrani mogli być tylko ci, którzy są PO właściwej stronie (oni mogli rządzić demokratycznie i legalnie), inni już nie, wiadomo. Od razu po aptekarsku liczą ile procent społeczeństwa (realnie) wybrało PIS. A jak sami wygrywali to liczyli też właściwie, ale jednak inaczej. Teraz rozdzierają szaty nad tymi Polakami, którym się nie chciało póść do wyborów, ajajaj, jakie to smutne, że pozwolili innym zdecydować za siebie...Czyżby ta część społeczeństwa była pozbawiona praw publicznych, że nie głosowała? Widocznie ludziom nie zależało...
ponad 4 lata temu / Beata J.
 
Dajemy im wszystkim się nabierać. Bóg powiedział, że lekarstwem jest Intronizacja Chrystusa na Króla Polski, biskupi i władze tego nie chcą. Polacy będą ze sobą walczyć aż się pozagryzają, jedynie o to chodzi. Gdzie jest Wiara biskupów i rzekomo katolickiego PiS?
ponad 4 lata temu / lex
 
Tzw "List" to ewenement na skale światową. Nigdzie w demokratycznym świecie byli prezydenci, premierzy czy mnistrowie nie nawołuja publicznie do nieposłuszeństwa wobec wybranej demokratycznie i legalnie władzy swego kraju i nie zabiegaja o poparcie obcych państw.Jak nazwiemy takie wystapienie ? Znamy to z naszej historii ?
ponad 4 lata temu / Kangur
 
A co by na to powiedział Józef Stalin, bożyszcze demokracji, chyba przewracać sie musi w grobie.
ponad 4 lata temu / Niktoś
 
Na Onecie nawołują ludzi do wyjścia na ulice. Tak się boją obecnego Rządu, że imają się wszystkiego
ponad 4 lata temu / roch
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.